Depresja to choroba o zróżnicowanym charakterze. Według WHO jest jedną z czterech najpoważniejszych chorób światowych i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na całym świecie z jej powodu cierpi 350 milionów ludzi. Czym jest depresja? Jakie są jej objawy i czym charakteryzują się stany depresyjne?
Depresja to choroba, która bez względu na pochodzenie i status społeczny, w równym stopniu dotyka dzieci, osoby dorosłe i starsze. Odbiera radość życia, zaburza rytm okołodobowy, wpływa na utratę sprawności intelektualnej, a nawet fizycznej. Chociaż przez niektórych traktowana jest błędnie jako tymczasowe obniżenie nastroju, u jej przyczyn leży nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Nieleczona depresja prowadzi do trwałych zmian w zachowaniu i jest źródłem cierpienia również dla bliskich chorego. Specjaliści wskazują na kilkanaście postaci depresji, które poddawane są różnym klasyfikacjom. Wymienia się m.in.: depresję poporodową, młodzieńczą, maniakalną, atypową, melancholiczną, hipochondryczną czy urojeniową.
Depresja nigdy nie ma jednoznacznego przebiegu, a w jej diagnostyce kluczowe jest określenie stopnia i natężenia objawów. Medycyna wyróżnia 3 stopnie depresji - lekką, umiarkowaną i bardzo silną.
Do najpopularniejszych fizycznych objawów depresji należą:
Do najbardziej typowych psychotycznych objawów depresji należą:
Wyróżnia się także nietypowe objawy depresji. Najczęściej występują one równocześnie w przebiegu innych schorzeń. U chorego diagnozuje się wówczas m.in.: pobudzenie psychoruchowe, mrowienie ciała, nieracjonalne zachowania kompulsywne, urojenia.
Depresja jest chorobą, która ze względu na zróżnicowane objawy, szczególnie w początkowym stadium rozwoju, często jest mylona z nerwicą lękową, napadową migreną, a nawet zespołem jelita drażliwego (tzw. nerwicą żołądka). Nie powinna być nigdy diagnozowana na własną rękę. W przypadku wystąpienia kilku z przytoczonych objawów, konieczna jest konsultacja lekarska. Serwis Receptomat.pl umożliwia szybki kontakt ze specjalistą i uzyskanie e-recepty na leki antydepresyjne. Niewątpliwą zaletą e-konsultacji jest dostępność lekarza w dowolnym terminie oraz oszczędność czasu. Jest ona doskonałym rozwiązaniem, kiedy kontynuujesz terapię i potrzebujesz e-recepty (np. na Asentra) w celu zapewnienia jej ciągłości.
e-Konsultacja z Receptą Online