Leczenie zaburzeń depresyjnych jest trudne i bywa długotrwałe, zaś powodzenie terapii zależy od wielu czynników. Najczęściej stosowanym modelem leczenia jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Dowiedz się, ile trwa leczenie depresji, jakie są zasady przyjmowania środków antydepresyjnych i czy stany depresyjne mogą nawracać.
Farmakoterapia jest jedną z metod leczenia depresji. Stosuje się ją przy umiarkowanych i ciężkich epizodach, zwykle w połączeniu z np. terapią poznawczą lub behawioralną. Celem leczenia farmakologicznego jest złagodzenie objawów, a następnie doprowadzenie do ich całkowitego ustąpienia. Długość trwania terapii zależy od ilości epizodów i reakcji pacjenta na podawane leki. Gdy u pacjenta diagnozuje się lekką postać depresji, leczenie zazwyczaj trwa do 12 miesięcy. U niektórych pacjentów czas ten może zostać wdłużony do 2 lat. W przypadku depresji nawracającej, może być konieczne przyjmowanie przez chorego środków farmakologicznych (np. Asentra) do końca życia.
Najważniejsze zasady farmakoterapii:
Współcześnie stosowane formy psychoterapii zakładają minimum 6-miesięczny czas leczenia depresji (po wystąpieniu jednego epizodu). W przypadku nawrotów choroby, psychoterapia może mieć charakter wieloletni. Ta forma leczenia stosowana jest w przypadku pacjentów z łagodną formą depresji, umiarkowaną i ciężką. Niekiedy specjalista może zadecydować o połączeniu psychoterapii z farmakoterapią.
Jednym z czynników wpływających na powodzenie terapii jest współpraca pacjenta z lekarzem. Zdarza się, że opieką terapeutyczną musi być objęta cała rodzina, gdyż wpływ na proces leczenia głównego pacjenta ma jakość życia wszystkich członków rodziny i ich relacje.
Leczenie psychoterapeutyczne powinno być prowadzone tylko przez doświadczonych i certyfikowanych psychiatrów. Zaburzenia depresyjne mają różnorodny przebieg, dlatego terapię dostosowuje się indywidualnie do potrzeb i kondycji pacjenta. Na wybór metody terapii wpływ mają: intensywność epizodu, uwarunkowania zachorowania, objawy choroby, styl życia, cechy osobowości, poziom rozwoju więzi społecznych, doświadczenia życiowe i doświadczenia z okresu dziecięcego.
e-Konsultacja z Receptą Online