Depresja stanowi poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Warto pamiętać, że ta choroba może dotknąć każdego bez względu na status materialny, płeć czy wiek. Często nieleczona ulega rozwinięciu, przez co dezorganizuje życie pacjentów. Wiele osób ze zdiagnozowanym zaburzeniem psychicznym podejmuje próby samobójcze. By temu zapobiec, trzeba reagować na charakterystyczne symptomy, udając się po pomoc do specjalisty. Jakie są objawy depresji u dorosłych i u dzieci? W jaki sposób lekarz psychiatra może pomóc?
Lekarz psychiatra podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiedniej terapii i zastosowaniu leków antydepresyjnych (np. Seronil). Do wizyty u specjalisty powinny skłonić pierwsze objawy depresji, takie jak:
Oprócz fundamentalnych symptomów wyróżnia się też nietypowe objawy depresji u dorosłych. Przede wszystkim występują one w przebiegu zaburzeń psychicznych, które odbiegają od klasycznego wzorca, np. w depresji maskowanej. Należą do nich:
Niektóre objawy depresji u dzieci są podobne do symptomów występujących u dorosłych. Natomiast charakterystycznymi sygnałami świadczącymi o zaburzeniach psychicznych u młodszej grupy wiekowej są, m.in.:
Do typowych objawów depresji poporodowej należą przede wszystkim obsesyjnie nawracające myśli, a także wszelkie obawy młodej matki. Dotyczą one takich kwestii, jak nieodpowiedzialność, niekompetencja, brak doświadczenia, przez co kobieta wmawia sobie, że nie jest w stanie zaopiekować się dzieckiem. To powoduje, że kontakt z noworodkiem może być zbyt stresującym przeżyciem, dlatego będzie go unikać.
e-Konsultacja z Receptą Online