Stanem depresyjnym nazywa się występowanie niegroźnych spadków nastroju. Nie należy utożsamiać tego pojęcia z depresją. Ponadto termin ten jest używany również w odniesieniu do określonych objawów, które stanowią nieodłączną cechę schorzenia. Są nimi np. zaburzenia depresyjne w rozwoju choroby afektywnej jedno- lub dwubiegunowej. Co to jest epizod depresyjny? W jaki sposób można go rozpoznać?
Czym jest epizod depresyjny?
Epizod depresyjny przypomina nieco zwykłą jesienną chandrę, przez co jest z nią mylony. By go rozpoznać, należy określić czas trwania epizodu. Jeżeli obniżenie nastroju trwa co najmniej dwa tygodnie, trzeba udać się na konsultację do lekarza i jak najszybciej zacząć leczenie. Po zebraniu wywiadu lekarskiego psychiatra przepisuje odpowiednie leki antydepresyjne.
Przypadłość, jaką jest epizod depresyjny, często dotyka pacjentów ze stwierdzonym zespołem przewlekłego zmęczenia. Ponadto występuje u osób starszych, u których zostaje mylona z symptomami otępienia starczego. Warto pamiętać, że objawy przypominające symptomy epizodu depresyjnego są spowodowane zażywaniem niektórych leków, np. na niedoczynność tarczycy, nadciśnienie, ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Epizod depresyjny — objawy
Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 stwierdza, że o epizodzie depresyjnym łagodnym można mówić, jeżeli przez co najmniej dwa tygodnie występują minimum dwa z następujących objawów:
- pesymistyczne nastawienie do życia,
- długotrwałe uczucie zmęczenia,
- poczucie winy,
- niskie poczucie wartości,
- brak apetytu,
- myśli samobójcze,
- utrata wiary w siebie,
- niemożność odczuwania radości.
Dodatkowymi symptomami są:
- bezsenność i zaburzenia snu,
- zmniejszone libido,
- zaparcia i ból brzucha,
- niepokój, lęki,
- obniżenie energii do działania,
- brak chęci do życia,
- brak zainteresowań, hobby.
Ile trwa epizod depresyjny? Psychiatra podejrzewa u pacjenta epizod depresji, jeśli charakterystyczne objawy trwają przez 2 tygodnie.
Epizod depresyjny umiarkowany
Epizod depresyjny umiarkowany może zostać rozpoznany wyłącznie, jeśli u chorego dochodzi do wystąpienia dwóch objawów podstawowych, a także co najmniej trzech dodatkowych. Przebieg umiarkowanej postaci tego schorzenia najczęściej przypomina łagodniejszą odmianę, z tą różnicą, że symptomy są o wiele bardziej nasilone. Dodatkowo charakteryzują się utrudnianiem choremu codziennego funkcjonowania nie tylko w pracy, ale również w życiu towarzyskim i rodzinnym.
Epizod depresyjny ciężki
Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do umiarkowanej lub łagodnej formy epizodu depresyjnego ciężka postać zupełnie uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Chorzy na tę przypadłość nie są w stanie wykonywać żadnych obowiązków domowych, spotykać się z bliskimi, nierzadko nie są w stanie chodzić do pracy. W przypadku wystąpienia ciężkiej postaci epizodu depresyjnego wyróżnia się odmianę o symptomach psychotycznych oraz bez nich. Oprócz typowych objawów dochodzi do problemów związanych z omamami wzrokowymi, słuchowymi i urojeniami.