Konsekwencje nieleczenia depresji mogą być poważne dla naszego stanu psychicznego i fizycznego. Często choroba przybiera postać przewlekłą, wracając kilkukrotnie w ciągu życia. W skrajnych przypadkach depresja prowadzi do śmierci chorego. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy, mogące świadczyć o afektywnym zaburzeniu nastroju. Jakie są skutki nieleczenia depresji? O tym w artykule!
Najczęstsze objawy depresji - powszechnie występującego afektywnego zaburzenia nastroju, to:
Ze względu na przebieg choroby, możemy wyróżnić depresję lekką, umiarkowaną i głęboką (ciężką).
Depresja to poważna choroba, na którą cierpi ponad 350 milionów osób na całym świecie. Objawów choroby nigdy nie należy ignorować ani traktować jako zwykłe pogorszenie nastroju - nieleczona sama nie zniknie, a będzie się jedynie pogłębiać. Nieleczona depresja może prowadzić do wielu poważnych, negatywnych konsekwencji.
Obserwujesz u siebie objawy typowe dla depresji? Nie czekaj - umów e-wizytę ze specjalistą przez serwis Receptomat.pl i otrzymaj receptę na lek (np. Asentra). W jej trakcie możesz otrzymać e-receptę na leki antydepresyjne, których przyjmowanie pozwala zmniejszyć dolegliwości psychiczne i fizyczne towarzyszące chorobie.
W wielu przypadkach depresja pozostaje chorobą nieleczoną. Niesie to ze sobą szereg skutków niebezpiecznych dla zdrowia fizycznego i psychicznego chorego. Należą do nich przede wszystkim:
Myśli samobójcze, które występują u 9 na 10 chorych, są najpoważniejszym z objawów depresji. To one czynią afektywne zaburzenia nastroju chorobą potencjalnie śmiertelną, której nie wolno bagatelizować stwierdzeniami: „weź się w garść!”, „rusz się” czy „inni mają gorzej”. Te, zamiast motywować chorego, jedynie pogarszają sytuację, pogłębiając uczucie niezrozumienia i nasilając objawy depresji.
Próbę samobójczą na skutek depresji częściej podejmują kobiety, jednak w przypadku mężczyzn jest ona 2-3 razy skuteczniejsza.
Prawidłowe rozpoznanie depresji to pierwszy, kluczowy krok do skutecznego leczenia depresji - choroby, która nieleczona, może być śmiertelna. Zwlekanie z szukaniem pomocy prowadzi do nasilenia objawów, a w efekcie skutkuje pogłębieniem depresji, jej trudniejszym leczeniem w przyszłości, a w skrajnych przypadkach śmiercią chorego.
Tak jak każda inna choroba, depresja wymaga konsultacji z lekarzem, prawidłowego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia - w formie farmakoterapii i/lub psychoterapii. Do specjalisty najlepiej udać się jak najwcześniej, gdy objawy depresji utrzymują się przynajmniej przez 2-3 tygodnie.
Dostępne obecnie sposoby leczenia depresji pozwalają na jej całkowite wyleczenie, co znacząco poprawi jakość życia chorego i pozwoli zapobiec jej groźnym powikłaniom.
e-Konsultacja z Receptą Online