Jak długo trwa kuracja antydepresantami? Od czego zależy czas leczenia? Wyjaśniamy

Depresję można i warto leczyć – skutecznym sposobem walki z chorobą jest leczenie farmakologiczne. Celem farmakoterapii jest całkowite ustąpienie objawów depresyjnych i powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania. Ile trwa kuracja antydepresantami? Od czego zależy czas leczenia depresji? Wyjaśniamy!

Skuteczne leczenie depresji

W większości przypadków zdiagnozowania zaburzeń depresyjnych, a zwłaszcza w przypadku depresji o charakterze endogennym, wymagana jest terapia lekami przeciwdepresyjnymi. Antydepresanty, które regulują niedobory neuroprzekaźników odpowiedzialnych za zaburzenia nastroju, stosuje się przede wszystkim w umiarkowanej i ciężkiej postaci choroby. 

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, optymalnym modelem leczenia depresji jest kompleksowe działanie farmakologiczne i psychoterapeutyczne. Obie te metody wykazują większą skuteczność razem niż stosowane oddzielnie. 

Leczenie Depresji
Leczenie depresji

Etapy leczenia depresji – kuracja antydepresantami

Farmakologiczne leczenie depresji składa się z trzech umownych etapów:

Etap 1: Leczenie depresji – właściwe leczenie, które ma na celu zmniejszyć, a z czasem wyeliminować objawy choroby.

Etap 2: Leczenie utrwalające – służące ustabilizowaniu stanu bezobjawowego u pacjenta.

Etap 3: Leczenie profilaktyczne – stosowane w przypadku przewlekłej depresji.

Ile trwa leczenie depresji za pomocą leków?

Leczenie depresji to długotrwały proces, który wymaga od pacjenta cierpliwości. W przypadku leczenia farmakologicznego, pierwsze efekty stosowania antydepresantów pojawiają się po około 2-4 tygodniach ich zażywania. Leczenie depresji powinno trwać od 6 do 9 miesięcy, aż do całkowitego ustąpienia objawów. Etap utrwalający powinien trwać natomiast ok. 6 miesięcy. 

O tym, ile trwa kuracja antydepresantami, decyduje lekarz prowadzący. Pacjent nigdy nie powinien odstawiać leków samodzielnie, gdyż może to spowodować nawrót choroby i nasilenie jej objawów.

Kiedy wskazane jest wieloletnie przyjmowanie leków?

Przez lata uważano, że antydepresanty powinny być stosowane wyłącznie w epizodzie depresji. Dziś jednak wiadomo, że leki na depresję wykazują także działanie profilaktyczne – u części osób prowadzenie leczenia przez dłuższy czas przynosi wymierne korzyści.

Leczenie podtrzymujące może trwać nawet wiele lat lub do końca życia. Zalecane jest ono osobom, u których zaprzestanie leczenia farmakologicznego skutkuje nawrotem depresji.

Przesłankami do wieloletniego leczenia depresji są:

  • częste występowanie nawrotów,
  • duże nasilenie depresji,
  • utrzymywanie się niektórych objawów depresji mimo prawidłowo prowadzonego leczenia (remisja niepełna),
  • występowanie chorób afektywnych w najbliższej rodzinie,
  • występowanie aktualnej trudnej sytuacji życiowej,
  • zaawansowany wiek osoby chorej.

Jak wyleczyć depresję?

Mimo skutecznych leków na depresję, które zmniejszają, a nawet całkowicie usuwają objawy epizodu depresyjnego, choroba może nawracać. Z tego powodu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak wyleczyć depresję. Dlatego też ważną rolę w procesie zdrowienia odgrywa profilaktyka, która obniża ryzyko nawrotów choroby w przyszłości, wydłuża okresy całkowitej remisji i pozwala zmniejszyć nasilenie objawów w kolejnych epizodach.

Psychoterapia w leczeniu depresji

U chorych na depresję pozytywne efekty przynosi również psychoterapia, która służy poznaniu przyczyn choroby. W zwalczaniu zaburzeń nastroju sprawdza się zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, w trakcie której pacjent wypracowuje pozytywne mechanizmy myślenia i zachowania.

Leczenie psychoterapeutyczne powinno być prowadzone przez certyfikowanego psychoterapeutę, poddającego się regularnej superwizji, czyli kontroli innego, bardziej doświadczonego terapeuty. 

Osoby, które mają za sobą nawrót lub nawroty depresji, nie powinny zastępować leczenia farmakologicznego psychoterapią

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.