Lekooporna depresja dotyka pacjentów, u których standardowa farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nie oznacza to jednak, że pacjenci są bezbronni wobec choroby, która objawia się spadkiem nastroju i utratą energii. Czym jest depresja lekooporna? Czy i jak można ją skutecznie leczyć?
Przyjmowanie leków to podstawowy sposób leczenia depresji o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu. Niekiedy jednak farmakoterapia w depresji nie przynosi oczekiwanych efektów.
Depresja lekooporna to szczególny rodzaj depresji, którą rozpoznaje się, jeśli u pacjenta leczonego z powodu zaburzeń depresyjnych nie zachodzi poprawa stanu. To znaczy, że objawy choroby nie ustępują całkowicie lub nie ulegają znacznemu zmniejszeniu. Depresja odporna na leki definiowana jest również jako epizod depresyjny, w którym chory nie osiąga remisji.
Do zdiagnozowania depresji odpornej na leki muszą zostać spełnione określone warunki, dotyczące rodzaju stosowanych leków, czasu ich przyjmowania oraz przestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarskich.
Depresję odporną na leki diagnozuje się w przypadku braku poprawy, gdy u pacjenta prowadzone jest leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem co najmniej dwóch leków przyjmowanych w odpowiednio dobranych dawkach.
Konieczne jest, aby farmakoterapia trwała przez odpowiednio długi czas - jest to związane z faktem, że antydepresanty nie działają od razu. Pierwsze efekty ich przyjmowania pojawiają się po ok. 2-4 tygodniach. Pełne działanie leku rozwija się przez ok. 6-8 tygodni - dopiero po tym czasie możemy mówić o skuteczności leczenia.
Przy rozpoznawaniu depresji lekoopornej istotne jest również to, czy pacjent przyjmował leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Przebieg depresji lekoopornej nie różni się od podstawowej postaci choroby. Podobnie jak w przypadku stanów depresyjnych skutecznie leczonych antydepresantami, u pacjentów obserwuje się:
Depresja, również w lekoopornej postaci, wymaga specjalistycznego wsparcia. Umów wizytę z lekarzem przez serwis Receptomat.pl, aby zdiagnozować chorobę i rozpocząć jej leczenie. Ketrel to jeden z leków stosowany w leczeniu depresji.
Wystąpienie depresji lekoopornej może być wynikiem nieprawidłowo prowadzonego leczenia. Mamy wtedy do czynienia z rzekomą lekoopornością, która jest spowodowana:
W depresji lekoopornej stosuje się różne działania mające zwiększyć efektywność zwalczania choroby. Należą do nich przede wszystkim:
e-Konsultacja z Receptą Online