Receptomat | e-Recepta w 5 min

Zatokowy ból głowy - poznaj sposoby leczenia. Jak sobie z nim radzić?

Najważniejsze informacje:

 • Zapaleniu zatok towarzyszy nie tylko uporczywy katar, ale też charakterystyczny ból głowy od zatok, który zazwyczaj nasila się przy kaszlu, w trakcie pochylania, podczas aktywności sportowej i o poranku, przy wstawaniu z łóżka.
 • Zatokowy ból głowy jest jednym z typowych objawów świadczących o tym, że infekcja objęła zatoki
 • Dolegliwość można zwalczać stosując leki na zatokowy ból głowy. Pomocne są również domowe sposoby, które uśmierzają ból głowy w skroniach

Czym charakteryzuje się zatokowy ból głowy? Ile trwa ból głowy od zatok? Jak go leczyć? Czy domowe metody wystarczą, by się z nim uporać? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule, w którym przybliżamy temat bólu głowy przy infekcji zatok. Do pozbycia się dokuczliwego objawu konieczne jest jej skuteczne wyleczenie. 

zatokowy ból głowy - objawy i leczenie

Spis treści

Jak wygląda zatokowy ból głowy?

Ból głowy to powszechnie występująca dolegliwość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich są chore zatoki. Zatokowy ból głowy charakteryzuje się pulsowaniem, któremu towarzyszy uczucie rozpierania w rejonie twarzy i głowy. Sam ból głowy od zatok może promieniować do innych części twarzy lub szyi. Ból głowy od zatok koncentruje się w okolicy czoła, nasady nosa, policzków i zębów. Często występuje wyłącznie po jednej stronie twarzy. Niekiedy chore zatoki wywołują ból głowy z tyłu.

Zatokowy ból zatok - skąd się bierze?

Przyczyną występowania zatokowego bólu głowy jest gromadzenie się w zatokach nadmiaru wydzieliny, która nie jest nie jest w stanie normalnie spływać przez przewody nosa i być odprowadzana na zewnątrz. To prowadzi do wzrostu ciśnienia. Na skutek tego powstaje obrzęk. Niedrożność nosa wywołuje dokuczliwy zatokowy ból głowy. 

Ból głowy od zatok może być jednym z objawów stanu zapalnego zatok o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Bakteryjny stan zapalny najczęściej rozwija się po infekcji wirusowej, jako nadkażenie bakteryjne. Zatokowy ból głowy najczęściej towarzyszy ostremu wirusowemu zapaleniu zatok - w przewlekłym jest obserwowany rzadziej.

Ból głowy od zatok - jeden z objawów zapalenia zatok

Ból głowy od zatok to jeden z objawów możliwej infekcji zatok. Dolegliwość rzadko występuje sama. Typowymi objawami stanu zapalnego zatok są również:

 • zatkany nos - z katarem lub bez,
 • wydzielina z nosa - często po jednej stronie,
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • obrzęk twarzy, 
 • kaszel w nocy,
 • gorączka lub stan podgorączkowy,
 • pogorszenie węchu,
 • ogólne osłabienie, 
 • senność. 

Kiedy zatokowy ból głowy się nasila?

Zatokowy ból głowy cechuje również nasilanie się w określonych sytuacjach. Dolegliwości stają się szczególnie dokuczliwe podczas kaszlu, pochylania się, próby opróżnienia nosa, wysiłku fizycznego, a także w godzinach porannych, przy wstawaniu. Również nagłe zmiany temperatury, zwłaszcza przy wyjściu z ciepłego pomieszczenia na mróz, mogą skutkować większą siłą bólu głowy od zatok. 

Ból głowy od zatok - ile trwa?

Zatokowy ból głowy utrzymuje się przez wiele dni - do wyleczenia stanu zapalnego zatok. To odróżnia go od bólu migrenowego i napięciowego bólu głowy, które mijają po kilku godzinach lub maksymalnie kilku dniach od momentu wystąpienia. Z tego powodu ból głowy od zatok utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie i obniża jego samopoczucie. 

Ból głowy od zatok bez kataru - czy możliwy?

U niektórych pacjentów może występować ból głowy od zatok bez kataru. Brak kataru świadczy o przewlekłym zapaleniu zatok. Towarzyszy mu wtedy sam ucisk głowy i zatkany nos, ale bez wydzieliny. Zatokowe pochodzenie bólu można rozpoznać np. po tym, że trwa równolegle z infekcją górnych dróg oddechowych i nasila się przy ucisku w miejscach, gdzie zlokalizowane są zatoki przynosowe. Ból zatok przy przewlekłym stanie zapalnym jest typowy dla alergii i dla pacjentów z polipami.

Zatokowy ból głowy a stany przewlekłe zatok

W przypadku przewlekłej postaci zapalenia zatok dolegliwości bólowe mogą mieć charakter nawracający (u 20–35% pacjentów) i być wskazaniem nawet do leczenia operacyjnego. Przeważnie jednak da się je zwalczyć metodami farmakologicznymi. 

Leki na zatokowy ból głowy - na receptę i bez recepty

Zatokowy ból głowy zwalczać można w większości przypadków za pomocą leków bez recepty. Ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe działają objawowo, jednak mogą okazać się skuteczne przy bólu głowy od zatok tylko w krótkiej perspektywie. Warunkiem całkowitego zwalczenia zatokowego bólu głowy jest uporanie się z jego przyczyną, czyli zapaleniem zatok. Z utrzymującym się bólem głowy od zatok najlepiej udać się do laryngologa.

Leczenie zapalenia zatok, którego jednym z objawów jest ból głowy, opiera się na glikokortykosteroidach donosowych, preparatach obkurczających błonę śluzową nosa (pseudoefedrynie, fenylefrynie, ksylometazolinie, oksymetazolinie). 

W niektórych przypadkach wprowadzana jest antybiotykoterapia (kiedy stan zapalny ma pochodzenie bakteryjne). Stosowane w tym celu są np. amoksycylina (składnik leków Amotaks, Hiconcil, Duomox i Ospamox), lewofloksacyna (m.in. Levoxa, Levalox, Oroflocina), klarytromycyna (m.in. Fromilid Uno, Klabion Uno, Klabax) oraz azytromycyna (m.in. Azitrolek). Antybiotyki i niektóre glikokortykosteroidy (np. Tafen Nasal) są do kupienia tylko na receptę. 

Preparaty dostępne bez bez recepty łatwiej znaleźć wśród leków mukolitycznych, które rozrzedzają wydzielinę i sprzyjają stopniowemu uwalnianiu jej z rozpulchnionych, zatkanych zatok. Tym samym przynoszą ulgę przy uciążliwym uczuciu rozpierania i znoszą uczucie bólu głowy od zatok. Tabletki na zatokowy ból głowy o działaniu mukolitycznym mogą zawierać m.in. acetylocysteinę, ambroksol, bromheksynę. Środki te występują też w postaci syropów czy preparatów do inhalacji.

Zatokowy ból głowy - domowe sposoby na jego zwalczanie

Istnieje również szereg naturalnych, domowych metod leczenia, które pomagają uśmierzyć ból głowy od zatok, jeśli nie mają on dużego nasilenia. Skuteczne są przede wszystkim:

 • ciepłe okłady na zatoki, które pomagają w udrożnieniu nosa,
 • regularne nawadnianie się w celu rozrzedzenia wydzieliny,
 • smarowanie bolesnych miejsc maściami rozgrzewającymi,
 • utrzymywanie wilgotności powietrza przy użyciu nawilżacza,
 • irygacje (płukanie) zatok solą fizjologiczną, jak również gotowym lub przygotowanym w domu roztworem na bazie soli morskiej,
 • spanie w pozycji z uniesioną głową,
 • stosowanie czosnku (naturalnego antybiotyku) oraz kurkumy o właściwościach przeciwzapalnych. 

Domowe sposoby zalecane są również w przypadku zatokowego bólu głowy w ciąży. 

Podejrzewasz u siebie zatokowy ból głowy? Nie stawiaj diagnozy samodzielnie - umów się na e-konsultację ze specjalistą w serwisie Receptomat.pl. Dzięki wizycie online otrzymasz wstępne rozpoznanie lekarskie i wskazówki dotyczące leczenia. Możesz również uzyskać e-receptę na leki stosowane przy zatokowym bólu głowy. 

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie zatok

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu zatok: