Receptomat | e-Recepta w 5 min

Zatokowy ból głowy – jak sobie z nim poradzić? Poznaj domowe sposoby

Zapaleniu zatok towarzyszy nie tylko uporczywy katar, ale też ból głowy, który zazwyczaj nasila się przy pochylaniu. Jest on jednym z najbardziej typowych objawów świadczących o tym, że infekcja objęła zatoki przynosowe. Jak leczyć zatokowy ból głowy? Czy domowe metody wystarczą, by się z nim uporać? Odpowiadamy. 

Spis treści

Skąd bierze się zatokowy ból głowy? 

Zatokowy ból głowy to najczęściej objaw zapalenia zatok przynosowych, nie można go jednak uznawać go za jedyne kryterium diagnostyczne. Ból głowy zlokalizowany w okolicy czoła i nasady nosa, nasilający się przy pochylaniu, promieniujący do skroni lub wierzchołka głowy, połączony z uczuciem rozpierania, nie świadczy jednoznacznie o zapaleniu zatok. Współwystępuje on m.in. z katarem, obrzękiem twarzy, gorączką, ogólnym osłabieniem. 

Zatokowy ból głowy bez kataru jest rzadkością. Bywa mylony z migreną lub napięciowymi bólami głowy. Jego zatokowe pochodzenie można rozpoznać np. po tym, że trwa równolegle z infekcją górnych dróg oddechowych i nasila się przy ucisku w miejscach, gdzie zlokalizowane są zatoki przynosowe. 

W przypadku przewlekłej postaci zapalenia zatok dolegliwości bólowe mogą mieć charakter nawracający (u 20–35% pacjentów) i być wskazaniem nawet do leczenia operacyjnego. Przeważnie jednak da się je zwalczyć metodami farmakologicznymi. 

Podejrzewasz u siebie zatokowy ból głowy? Nie stawiaj diagnozy samodzielnie, umów się na e-konsultację ze specjalistą w serwisie Receptomat.pl. Dzięki wizycie online otrzymasz wstępne rozpoznanie lekarskie i wskazówki dotyczące leczenia.

Zatokowy ból głowy

Ile trwa zatokowy ból głowy?

Zatokowy ból głowy utrzymuje się przez wiele dni, co odróżnia go od bólu migrenowego, który mija po kilku godzinach lub maksymalnie 1–2 dniach od momentu wystąpienia ataku. 

Co na zatokowy ból głowy? Leki bez recepty i na receptę

Na ból głowy – zatokowy lub o innym pochodzeniu – w większości przypadków wystarczają leki dostępne bez recepty. Te o działaniu objawowym, czyli zwykłe, ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe, mogą jednak okazać się skuteczne tylko w krótkiej perspektywie. Warunkiem całkowitego zwalczenia zatokowego bólu głowy jest uporanie się z jego przyczyną, czyli zapaleniem zatok. Leczenie opiera się na glikokortykosteroidach donosowych, preparatach obkurczających błonę śluzową nosa (pseudoefedrynie, fenylefrynie, ksylometazolinie, oksymetazolinie), a w niektórych przypadkach również na antybiotykoterapii (kiedy stan zapalny ma pochodzenie bakteryjne).

Antybiotyki i niektóre glikokortykosteroidy są do kupienia tylko na receptę. Preparaty dostępne bez bez recepty łatwiej znaleźć wśród leków mukolitycznych, które rozrzedzają wydzielinę i sprzyjają stopniowemu uwalnianiu jej z rozpulchnionych, zatkanych zatok. Tym samym przynoszą ulgę przy uciążliwym uczuciu rozpierania. Tabletki na zatokowy ból głowy o działaniu mukolitycznym mogą zawierać m.in. acetylocysteinę, ambroksol, bromheksynę. Środki te występują też w postaci syropów czy preparatów do inhalacji.

Zatokowy ból głowy – domowe sposoby

Istnieje również szereg naturalnych metod leczenia, które pomagają uśmierzyć dolegliwości bólowe, jeśli nie mają one dużego nasilenia. Domowe sposoby zalecane są zwłaszcza w przypadku zatokowego bólu głowy w ciąży. Należą do nich:

  • ciepłe okłady na zatoki,

  • smarowanie bolesnych miejsc maściami rozgrzewającymi,

  • utrzymywanie wilgotności powietrza przy użyciu nawilżacza,

  • irygacje (płukanie) zatok solą fizjologiczną, jak również gotowym lub przygotowanym w domu roztworem na bazie soli morskiej,

  • spanie w pozycji z uniesioną głową.

Receptomat

Zapalenie Zatok

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu zatok: