Zatkane zatoki – jak sobie pomóc? Podpowiadamy sposoby na udrożnienie nosa

Najważniejsze informacje:

 • Zapalenie zatok to powszechnie występująca infekcja, rozwijająca się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy najbardziej podatni na przeziębienia.
 • Typowymi objawami zatkanych zatok jest ból w górnej części głowy, nasilający się przy pochylaniu i charakterystyczna wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła.
 • Istnieją różne sposoby na złagodzenie typowych objawów chorych zatok

Jakie leki na zatkane zatoki przynoszą ulgę od bólu? Jakie domowe sposoby na zapchane zatoki warto stosować w celu udrożnienia nosa? Podpowiadamy, jak skutecznie walczyć z chorymi zatokami, aby ułatwić sobie codziennie funkcjonowanie. 

Zatkane Zatoki
Zatkane zatoki

Zatkane zatoki – objawy stanu zapalnego

Zatkane zatoki to uciążliwa dolegliwość, której objawami są:

 • uczucie zatkania nosa i zatok przez zalegającą wydzielinę, która spływa po tylnej ścianie gardła,
 • ból zatok i obszarów przynosowych, który nasila się przy pochylaniu,
 • zaburzenia węchu,
 • silny ból głowy,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
 • obrzęk w okolicy nosa i zatok,
 • zatkane uszy,
 • kaszel.

Zatkane zatoki mogą wystąpić po przeziębieniu. Przyczyną zatkanych zatok mogą być też alergie, grzyby, bakterie oraz wirusy, w tym nawet koronawirus, który daje podobne objawy do infekcji zapalnej zatok. 

Sposoby na zatkane zatoki – ulga od bólu i przywrócenie oddechu

Obserwując u siebie objawy niedrożności zatok, możemy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na przywrócenie oddechu i uwolnienie głowy od bólu. Sprawdź, jak oczyścić zatkane zatoki.

Leki na zatkane zatoki 

Większość pacjentów obserwujących u siebie zapchanie zatok sięga w pierwszej kolejności po leki wydawane bez recepty. W aptekach znaleźć można różne farmaceutyki na chore zatoki – preparaty te wykazują działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Polecane są również środki udrażniające nos w formie sprayu

Inhalacje na chore zatoki

Skutecznym, domowym sposobem na zatkane zatoki są inhalacje – wdychanie pary wodnej z przygotowanego wcześniej roztworu wody z olejkami eterycznymi lub ziołami. Do wykonania inhalacji potrzebujemy miseczki, ręcznika, litr gorącej wody oraz wybranego składnika leczniczego. Nad tak przygotowaną mieszanką w misce pochylamy głowę, a następnie przykrywamy głowę ręcznikiem, wdychając przy tym parę wodną. Podczas inhalacji należy wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. Czas inhalacji powinien wynosić ok. 10-15 minut, a sam zabieg należy powtarzać 2-4 razy dziennie. Inhalacje pomagają w rozrzedzeniu i usunięciu zalegającej wydzieliny, zmniejszeniu obrzęku i łagodzeniu bólu zatok.

Ciepłe okłady i maści na bolące zatoki

Kolejnym domowym sposobem na zatkane zatoki są lecznicze okłady, które skutecznie znoszą ból występujący u nasady nosa. Okład możemy wykonać rozgrzanym na grzejniku ręcznikiem lub stosując gotowy kompres z ciepłą solą leczniczą z apteki. Taki prosty zabieg zwiększy drożność zatok i oczyści nos. Alternatywą dla okładów są maści rozgrzewające, które usprawniają odpływ wydzieliny i zmniejszają obrzęk

Nawadnianie przy chorych zatokach

Ulgę od dolegliwości typowych dla stanu zapalnego zatok przynosi też regularne uzupełnianie płynów – zaleca się picie do 3 litrów wody dziennie. Dzięki systematycznemu piciu wody i innych napojów możemy rozrzedzić wydzielinę, która zalega w zatokach, a w efekcie – udrożnić drogi oddechowe. Dodatkowe płyny pozwalają na nawilżenie śluzówki i chronią ją przed rozwojem stanów zapalnych. Lepiej natomiast unikać alkoholu i napojów z kofeiną, które sprzyjają odwodnieniu.

Aromatyczne herbaty 

Przy zapchanych zatokach warto również sięgać po herbatki ziołowe z rumianku lub lipy, z dodatkiem imbiru, miodu, cynamonu lub soku malinowego. Dzięki rozgrzewającym i aromatycznym naparom możemy udrożnić nos. 

Nawilżacz powietrza

Pomocny w walce z zapchanymi zatokami może okazać się również nawilżacz powietrza. Urządzenie pozwala utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza, tym samym przyczyniając się do łagodzenia dokuczliwych objawów związanych z przesuszeniem śluzówki nosa.

Płukanki na zapchane zatoki

Kolejnym sposobem na bolące, zapchane zatoki są płukanki. Wykorzystuje się do nich sól fizjologiczną lub wodę morską, które pomagają w oczyszczeniu nosa z zalegającej w nim wydzieliny. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie. 

Masaż zatok

Poprawę przy zatkanych zatokach przynieść może również uciskanie czoła, które usprawnia krążenie krwi oraz limfy. Ćwiczenia tego rodzaju znacznie redukują silny ból głowy, który towarzyszy zapchaniu zatok.

Odpoczynek

Przy każdej chorobie, również infekcji zatok, ważny jest odpoczynek i odpowiednio długi sen. Mając problemy z zatokami, powinniśmy spać z głową ustawioną wyżej niż ciało – dzięki temu wydzielina będzie mogła swobodnie spływać.

Zatkane zatoki u dziecka – co przyniesie ulgę?

Ból zatok to dokuczliwy problem, zwłaszcza dla najmłodszych. Domowe metody na zatkane zatoki znakomicie sprawdzą się nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. W ich przypadku stosowanie leków warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Pomocne są również inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora.

Zapchane zatoki – kiedy konieczna wizyta u lekarza?

W większości przypadków niedrożność nosa można zwalczać za pomocą domowych sposobów oraz leków dostępnych bez recepty. W przypadku zapalenia zatok przynosowych konieczna będzie farmakoterapia (np. Erdomed) dopasowana przez lekarza – jej dopełnieniem mogą być wymienione techniki przywracania oddechu i niwelowania dolegliwości bólowych. 

Jeżeli nieprzyjemne dolegliwości związane z zatokami utrzymują się dłużej niż 10 dni lub nasilają się po 5 dniach, zalecana jest konsultacja lekarska.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie zatok

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.