Receptomat | e-Recepta w 5 min

Alergiczne zapalenie zatok – czym jest i jak je leczyć? Poznaj domowe sposoby

Zapalenie zatok często ma związek z alergią wziewną. Jeśli pojawia się cyklicznie, w okresie pylenia, niemal na pewno odpowiadają za nie obecne w powietrzu alergeny. Jak leczyć alergiczne zapalenie zatok? Czy można uporać się z chorobą domowymi sposobami? Wyjaśniamy.

Spis treści

Co to jest alergiczne zapalenie zatok?

Alergiczne zapalenie zatok to przypadłość o charakterze nawrotowym i sezonowym, wywoływana przez alergeny, np. pyłki traw lub kwiatów, kurz i grzyby pleśniowe. W przebiegu reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, w których zaczyna zalegać wydzielina. Odpowiedź układu immunologicznego w postaci alergicznego zapalenia zatok może mieć postać ostrą (okresową), trwającą do 4 tygodni, bądź przewlekłą, utrzymującą się powyżej 4 tygodni. 

Uczulenie na grzyby w wielu przypadkach skutkuje alergicznym grzybiczym zapaleniem zatok, które dotyka szczególnie nastolatków i młodych dorosłych. Na taką reakcję są narażone zwłaszcza osoby żyjące w ciepłym i wilgotnym klimacie. Istnieje również możliwość wystąpienia alergicznego zapalenia zatok u dzieci, choć częściej z problemem tym zmagają się dorośli.

Podejrzewasz u siebie alergiczne zapalenie zatok, ale wciąż nie masz potwierdzonej diagnozy? Skonsultuj się z lekarzem za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl, a otrzymasz niezbędne skierowania i recepty na leki, które pomogą Ci zwalczyć stan zapalny.

Alergiczne zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie zatok – objawy

Każdy rodzaj zapalenia zatok objawia się podobnie, czyli obecnością gęstej wydzieliny, która powoduje niedrożność nosa, oraz rozpierającym zatokowym bólem głowy, zlokalizowanym w dolnej części czoła bądź niżej (na twarzy). Często przebiega z gorączką, ogólnym osłabieniem oraz dodatkowymi objawami infekcyjnymi, jak zatkane ucho, ból gardła, kaszel. Można jednak wskazać pewne charakterystyczne symptomy, które wskazują na alergiczne pochodzenie stanu zapalnego. Są to:

  • świąd nosa i częste kichanie,

  • zaczerwienienie i łzawienie oczu,

  • wysypka na skórze.

Alergiczne zapalenie zatok bez kataru powinno skłonić do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki, ponieważ dolegliwości ze strony zatok przynosowych – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie muszą być spowodowane stanem zapalnym, a np. występowaniem polipów czy innych narośli wymagających operacyjnego usunięcia. Najdokładniejszym badaniem w diagnostyce zapalenia zatok jest tomografia komputerowa.

Alergiczne zapalenie zatok – jakie leki?

Standardem w leczeniu alergicznego zapalenia zatok pozostaje przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują działanie neuroprzekaźnika i mediatora odczynu alergicznego – histaminy. Takie leki mogą mieć w składzie różne substancje czynne, np. cetyryzynę, bilastynę, desloratadynę, feksofenadynę, ebastynę, rupatadynę, loratadynę, lewocetyryzynę. Drugą, równoległą ścieżkę leczenia wyznaczają leki donosowe z glikokortykosteroidami o właściwościach przeciwzapalnych. W przypadku alergicznego zapalenia zatok antybiotyk nie zadziała, chyba że dojdzie do wtórnej infekcji bakteryjnej.

Przy alergicznym zapaleniu zatok w ciąży możliwości leczenia są ograniczone – nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Dodatkowo podczas tych szczególnych 9 miesięcy w organizmie kobiety zachodzą zmiany prowadzące do zaostrzenia objawów chorób o podłożu alergicznym. Dlatego alergiczki uczulone na pyłki – w miarę możliwości – powinny planować ciążę na czas przypadający poza okresem pylenia.

Alergiczne zapalenie zatok – domowe sposoby

Działanie leków na alergiczne zapalenie zatok może być wspomagane przez domowe sposoby łagodzenia objawów choroby. Do najskuteczniejszych metod należą:

  • inhalacje solą fizjologiczną i tzw. parówki,

  • irygacje zatok specjalnymi roztworami (do kupienia w aptece),

  • rozgrzewanie zatok ciepłymi okładami,

  • naświetlania lampą emitującą promieniowanie podczerwone.

Receptomat

Zapalenie Zatok

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu zatok: