Zapalenie zatok często ma związek z alergią wziewną. Jeśli pojawia się cyklicznie, w okresie pylenia, niemal na pewno odpowiadają za nie obecne w powietrzu alergeny. Jak leczyć alergiczne zapalenie zatok? Czy można uporać się z chorobą domowymi sposobami? Wyjaśniamy.
Alergiczne zapalenie zatok to przypadłość o charakterze nawrotowym i sezonowym, wywoływana przez alergeny, np. pyłki traw lub kwiatów, kurz i grzyby pleśniowe. W przebiegu reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, w których zaczyna zalegać wydzielina. Odpowiedź układu immunologicznego w postaci alergicznego zapalenia zatok może mieć postać ostrą (okresową), trwającą do 4 tygodni, bądź przewlekłą, utrzymującą się powyżej 4 tygodni.
Uczulenie na grzyby w wielu przypadkach skutkuje alergicznym grzybiczym zapaleniem zatok, które dotyka szczególnie nastolatków i młodych dorosłych. Na taką reakcję są narażone zwłaszcza osoby żyjące w ciepłym i wilgotnym klimacie. Istnieje również możliwość wystąpienia alergicznego zapalenia zatok u dzieci, choć częściej z problemem tym zmagają się dorośli.
Podejrzewasz u siebie alergiczne zapalenie zatok, ale wciąż nie masz potwierdzonej diagnozy? Skonsultuj się z lekarzem za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl, a otrzymasz niezbędne skierowania i recepty na leki, które pomogą Ci zwalczyć stan zapalny.
Każdy rodzaj zapalenia zatok objawia się podobnie, czyli obecnością gęstej wydzieliny, która powoduje niedrożność nosa, oraz rozpierającym zatokowym bólem głowy, zlokalizowanym w dolnej części czoła bądź niżej (na twarzy). Często przebiega z gorączką, ogólnym osłabieniem oraz dodatkowymi objawami infekcyjnymi, jak zatkane ucho, ból gardła, kaszel. Można jednak wskazać pewne charakterystyczne symptomy, które wskazują na alergiczne pochodzenie stanu zapalnego. Są to:
świąd nosa i częste kichanie,
zaczerwienienie i łzawienie oczu,
wysypka na skórze.
Alergiczne zapalenie zatok bez kataru powinno skłonić do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki, ponieważ dolegliwości ze strony zatok przynosowych – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie muszą być spowodowane stanem zapalnym, a np. występowaniem polipów czy innych narośli wymagających operacyjnego usunięcia. Najdokładniejszym badaniem w diagnostyce zapalenia zatok jest tomografia komputerowa.
Standardem w leczeniu alergicznego zapalenia zatok pozostaje przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują działanie neuroprzekaźnika i mediatora odczynu alergicznego – histaminy. Takie leki mogą mieć w składzie różne substancje czynne, np. cetyryzynę, bilastynę, desloratadynę, feksofenadynę, ebastynę, rupatadynę, loratadynę, lewocetyryzynę. Drugą, równoległą ścieżkę leczenia wyznaczają leki donosowe z glikokortykosteroidami o właściwościach przeciwzapalnych. W przypadku alergicznego zapalenia zatok antybiotyk nie zadziała, chyba że dojdzie do wtórnej infekcji bakteryjnej.
Przy alergicznym zapaleniu zatok w ciąży możliwości leczenia są ograniczone – nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Dodatkowo podczas tych szczególnych 9 miesięcy w organizmie kobiety zachodzą zmiany prowadzące do zaostrzenia objawów chorób o podłożu alergicznym. Dlatego alergiczki uczulone na pyłki – w miarę możliwości – powinny planować ciążę na czas przypadający poza okresem pylenia.
Działanie leków na alergiczne zapalenie zatok może być wspomagane przez domowe sposoby łagodzenia objawów choroby. Do najskuteczniejszych metod należą:
inhalacje solą fizjologiczną i tzw. parówki,
irygacje zatok specjalnymi roztworami (do kupienia w aptece),
rozgrzewanie zatok ciepłymi okładami,
naświetlania lampą emitującą promieniowanie podczerwone.