Sposoby i leki na rozrzedzenie wydzieliny z zatok – co warto stosować?

Najważniejsze informacje:

 • Zapchane zatoki świadczą o toczącym się w ich obrębie stanie zapalnym. Nieprzyjemny objaw utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest rozrzedzanie wydzieliny z zatok.
 • Skutecznymi sposobami na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w zatokach są przede wszystkim: leki na zatoki, maści rozgrzewające, inhalacje oraz płukanki. Ważne jest również nawadnianie się
 • Nieleczony objaw w postaci  wydzieliny z zatok może się przyczynić do znacznie poważniejszych chorób.

Zapchane zatoki to nieprzyjemna dolegliwość, od której niemal natychmiastową ulgę przynoszą różne domowe metody. Jak oczyścić zatoki i przywrócić drożność nosa? Co na rozrzedzenie wydzieliny z zatok warto stosować? W poniższym przedstawiamy skuteczne sposoby na oczyszczenie zatok z zalegającej w nich wydzieliny. 

Sposoby Na Rozrzedzenie Wydzieliny Z Zatok
Sposoby na rozrzedzenie wydzieliny z zatok

Wydzielina z zatok – typowy objaw stanu zapalnego 

Wydzielina z zatok to obok bólu zatok charakterystyczny objaw rozwijającego się w ich obrębie stanu zapalnego. Gromadząca się w zatokach wydzielina to nic innego jak śluz, który nie może przedostać się przez zatkane kanały zatok i zostać odprowadzony na zewnątrz. Często towarzyszą jej następujące symptomy:

 • katar – chociaż możliwe są również zapchane zatoki bez kataru (w przewlekłym stanie zapalnym zatok),
 • uczucie nieustannie zatkanego nosa,
 • problemy ze swobodnym oddychaniem, 
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • kaszel,
 • ból głowy od zatok,
 • zmieniona barwa głosu,
 • osłabienie węchu,
 • uczucie tzw. guli w gardle, którą trudno jest odkrztusić.

Przyczyny zbierania się wydzieliny w zatokach

Wydzielina z zatok towarzyszy infekcjom wirusowym zatok, które mogą mieć postać ostrą lub przewlekłą. U niektórych pacjentów dochodzi do nadkażenia bakteryjnego.

Pod uwagę należy wziąć kolor, konsystencję i zapach wydzieliny gromadzącej się w zatokach. Ta może być zarówno przeźroczysta, wodnista i bezwonna (przy infekcji wirusowej), jak również żółto-zielona, gęsta, ropna i o nieprzyjemnej woni (przy infekcji bakteryjnej).  

Oczyszczanie zatok z wydzieliny konieczne jest zawsze wtedy, kiedy w ich obrębie rozwinie się stan zapalny. 

Rozrzedzenie wydzieliny z zatok – czemu służy?

Różne sprawdzone sposoby na rozrzedzenie wydzieliny z zatok niosą ze sobą liczne korzyści. Dzięki nim możliwe jest przede wszystkim:

 • łatwiejsze usuwanie zalegającego śluzu z dróg oddechowych,
 • przywrócenie swobodnego oddechu,
 • łagodzenie objawów stanu zapalnego – w tym bólu głowy od zatok,
 • dokładne oczyszczanie śluzówki z bakterii,
 • pozbycie się wirusów i alergenów. 

Jak oczyścić zatoki? 5 sposobów na rozrzedzenie wydzieliny 

Gdy dokuczają nam zapchane zatoki, warto sięgnąć po sposoby na rozrzedzenie wydzieliny, która w nich zalega. Domowe metody oczyszczenia zatok mogą być stosowane również u dzieci i kobiet w ciąży. Podpowiadamy, jak odetkać nos przy infekcji zatok. 

Lek na rozrzedzenie wydzieliny z zatok

Na zatkane zatoki polecane są zwłaszcza leki mukolityczne, których działanie polega na rozrzedzeniu wydzieliny i jej stopniowym uwalnianiu z obrzękniętych, zapchanych zatok. Dzięki temu przynoszą one ulgę przy uciążliwym uczuciu rozpierania i znoszą uczucie bólu głowy od zatok. Tabletki na rozrzedzenie wydzieliny o działaniu mukolitycznym mogą zawierać m.in. acetylocysteinę, ambroksol lub bromheksynę, które zmniejszają gęstość i lepkość wydzieliny w drogach oddechowych, a dodatkowo ułatwiają jej odkrztuszanie. Środki te występują również w postaci syropów. 

Wspomagająco w leczeniu stosowane są również krople do nosa na zatoki z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które udrażniają drogi oddechowe. Pseudoefedryna i fenylefryna obkurczają z kolei błonę śluzową nosa i zmniejszają jej przekrwienie, a dzięki temu pozwalają uwolnić się od kataru i wydzieliny zalegającej w zatokach. 

W przypadku, gdy objawy infekcji nie są nasilone, zwykle wystarczające są domowe sposoby na zapchane zatoki. W sytuacji, kiedy wydzielina z zatok utrzymuje się dłuższy czas oraz towarzyszą jej dodatkowe objawy (gorączka, kaszel i ogólne zmęczenie), konieczna może okazać się antybiotykoterapia (np. Azycyna, Amoksiklav, Amotaks, Azitrolek, Duomox, Klabax). 

Inhalacje na zatoki 

Oprócz leków na rozrzedzenie wydzieliny z zatok, w ich oczyszczeniu zastosowanie znajdują inhalacje. To tani, szybki, skuteczny, a do tego bezpieczny sposób na udrożnienie nosa. Ulgę od zatkanego nosa przynieść mogą wykonywane za pomocą inhalatora lub w postaci parówek z wykorzystaniem miski:

 • inhalacje z soli fizjologicznej – wystarczy rozpuścić ok. 5 łyżeczek soli w 2 l wody i wdychać gorące opary nosem w celu jego udrożnienia,
 • inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych i ziół – przepływ wydzieliny usprawniają zwłaszcza takie składniki, jak olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, kamforowy, sosnowy i lawendowy oraz rumianek, tymianek, szałwia, skrzyp polny, kminek i mięta pieprzowa. 

Maści i okłady rozgrzewające na zatoki

Sposobem na zatkane zatoki są również maści rozgrzewające, zwłaszcza te 

eukaliptusowe, rozmarynowe, sosnowe, jałowcowe i kamforowe. Ich wmasowywanie w okolice czoła i skroni pozwala na oczyszczenie zatok z zalegającej w nich wydzieliny. Alternatywą dla maści są okłady rozgrzewające, które w domowych warunkach możemy wykonywać przy pomocy ręcznika namoczonego wcześniej w gorącej wodzie. 

Nawadnianie przy chorych zatokach

Przy infekcjach zatok bardzo ważną rolę odgrywa również regularne nawadnianie się, które rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Płyny usuwają również toksyny z organizmu. Zalecane jest picie nawet do 3 litrów wody dziennie. Poza wodą możemy sięgać po rozgrzewające napary z lipy, suszonych malin czy imbiru, które skutecznie udrażniają nos. 

Płukanie zatkanych zatok

Sposobem na oczyszczanie zatok jest również ich płukanie. W tym celu możemy wykorzystać specjalny irygator lub zwykłą butelkę z dziubkiem. Płukaniu należy poddać obie dziurki. Na koniec nos trzeba dokładnie wydmuchać. 

Wydzielina z nosa – możliwe powikłania infekcji zatok

Wydzielina z nosa, dokuczliwy objaw stanu zapalnego zatok, może spływać do gardła, powodując tym samym kaszel, wymagający ciągłego odchrząkiwania. Zatkany nos może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich choćby jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zakrzep zatoki jamistej, zapalenia opon miękkich, ropień zewnątrzoponowy lub wewnętrznooponowy

Skuteczne rozrzedzenie wydzieliny z nosa jest więc ważne nie tylko z uwagi na komfort funkcjonowania, ale również ograniczenie ryzyka wystąpienia groźnych stanów chorobowych. 

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie zatok

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.