Zatkany nos to powszechna dolegliwość występująca u dorosłych i dzieci. Zazwyczaj katar występuje przy alergii lub infekcji wirusowej i zdarza się, że bywa naprawdę uciążliwy, a w przypadku niemowląt może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego warto znać kilka sposobów na oczyszczenie zapchanych zatok i pozbycie się kataru. Dowiedz się, jak odetkać nos w minutę i poczuć ulgę na dłużej.
Bezpośrednią przyczyną uczucia zatkania jest obrzęk naczyń krwionośnych i tkanek znajdujących się wewnątrz nosa. Doprowadza to do trudności z pozbyciem się produkowanej w zatokach wydzieliny i jej zalegania.
Do obrzęku dochodzi zazwyczaj w wyniku reakcji alergicznej lub infekcji, ale wrażenie zatkania nosa może wynikać również z wad anatomicznych (np. skrzywienia przegrody nosowej), patologicznych narośli (polipy, guzy) lub obecności ciała obcego.
Uczucie zatkania związane z katarem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia (wyjątek stanowią niemowlęta, ponieważ mogą występować u nich poważne problemy oddechowe), natomiast ze względu na konieczność oddychania przez usta, kłopoty z mówieniem i zmniejszoną wydolność, w znaczącym stopniu może wpływać na komfort i ogólne samopoczucie. Chociaż mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, warto znać kilka sprawdzonych sposobów i wiedzieć, jak odetkać nos szybko i poczuć niemal natychmiastową ulgę.
Chcąc odetkać nos, można zastosować domowe sposoby lub środki farmaceutyczne.
Do domowych sposobów mogących przynieść ulgę zalicza się:
Szybką ulgę przy katarze może również przynieść stosowanie aerozolu z wody morskiej, maści zawierających olejki (np. majerankowa), donosowych lub doustnych środków farmaceutycznych zmniejszających obrzęk błony śluzowej, zawierających ksylometazolinę, tetryzolinę czy efedrynę. W przypadku wyboru preparatów ograniczających obrzęk, najkorzystniejsze jest stosowanie leków na receptę zgodnie z zaleceniami lekarza (np. Efrinol, Cirrus), ponieważ ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do zaniku błony śluzowej lub nasilenia objawów.
W przypadku, jeśli:
należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny (np. zapalenie zatok) i/lub wymagać specjalistycznego leczenia.
Często katar wiąże się z problemami z zatokami, które wymagają konsultacji z lekarzem. Specjalista diagnozujący pacjenta wybierze najwłaściwszy sposób postępowania, poinformuje go, jak odetkać nos i jak oczyścić zatoki z ropy, a w razie konieczności przepisze również skuteczny lek na zatoki. Zazwyczaj stosuje się leki o działaniu mukolitycznym (np. Erdomed), glikokortykosteroidy (np. Dymista), a przy zakażeniu bakteryjnym konieczne jest zastosowanie antybiotyków (np. Amotaks, Amoksiklav).
W przypadku łagodnych objawów można zastosować domowe sposoby na zatoki, do których podobnie, jak przy katarze zalicza się:
oraz dodatkowo zalecane jest również płukanie zatok, czyli tzw. irygacja. Zabieg polegający na wlaniu do nosa roztworu soli fizjologicznej pozwala na usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny. Oczyszczenie zatok i udrożnienie nosa pozwala na szybkie poczucie ulgi.
e-Konsultacja z Receptą Online