Jak odetkać nos? Jak oczyścić zapchane zatoki? Podpowiadamy

 • Zatkany nos i katar to częsta dolegliwość pojawiająca się u dorosłych i dzieci.
 • Najpowszechniejszą przyczyną kataru jest infekcja wirusowa i alergia.
 • Obrzęk błony śluzowej nosa i zatok uniemożliwia usunięcie produkowanej w nich wydzieliny i może prowadzić do zwiększenia dyskomfortu, bólu, a nawet zakażenia bakteryjnego.
 • Zastosowanie kilku domowych sposobów na odetkanie nosa i oczyszczenie zapchanych zatok może pomóc zwalczyć dolegliwości i przynieść szybką ulgę.

Zatkany nos to powszechna dolegliwość występująca u dorosłych i dzieci. Zazwyczaj katar występuje przy alergii lub infekcji wirusowej i zdarza się, że bywa naprawdę uciążliwy, a w przypadku niemowląt może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego warto znać kilka sposobów na oczyszczenie zapchanych zatok i pozbycie się kataru. Dowiedz się, jak odetkać nos w minutę i poczuć ulgę na dłużej.

Zapchane Zatoki
Zapchane zatoki

Zatkany nos i zapchane zatoki — przyczyny

Bezpośrednią przyczyną uczucia zatkania jest obrzęk naczyń krwionośnych i tkanek znajdujących się wewnątrz nosa. Doprowadza to do trudności z pozbyciem się produkowanej w zatokach wydzieliny i jej zalegania.

Do obrzęku dochodzi zazwyczaj w wyniku reakcji alergicznej lub infekcji, ale wrażenie zatkania nosa może wynikać również z wad anatomicznych (np. skrzywienia przegrody nosowej), patologicznych narośli (polipy, guzy) lub obecności ciała obcego.

Jak odetkać zatkany nos?

Uczucie zatkania związane z katarem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia (wyjątek stanowią niemowlęta, ponieważ mogą występować u nich poważne problemy oddechowe), natomiast ze względu na konieczność oddychania przez usta, kłopoty z mówieniem i zmniejszoną wydolność, w znaczącym stopniu może wpływać na komfort i ogólne samopoczucie. Chociaż mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, warto znać kilka sprawdzonych sposobów i wiedzieć, jak odetkać nos szybko i poczuć niemal natychmiastową ulgę.

Chcąc odetkać nos, można zastosować domowe sposoby lub środki farmaceutyczne.

Do domowych sposobów mogących przynieść ulgę zalicza się:

 • inhalacje i nebulizacje — zabiegi można przeprowadzić przy użyciu specjalnych urządzeń i soli fizjologicznej lub naczynia z gorącą wodą i dodatkiem preparatu do inhalacji, ziół lub olejku eterycznego (np. eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego). Inhalacja przy użyciu olejków lub ziół nie tylko udrażnia nos, ale może również wspomagać organizm w walce z infekcją;
 • nawadnianie organizmu — odpowiednia podaż płynu sprzyja rozrzedzeniu śluzu i ułatwia usuwanie wydzieliny;
 • spożywanie produktów stanowiących naturalne preparaty przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (np. cebula, czosnek, imbir, miód). Ze względu na silne działanie czosnek może być również użyty do inhalacji;
 • ciepłe okłady — w okolicę nosa warto przyłożyć np. rozgrzany na kaloryferze nieduży ręcznik (można również użyć ciepłych okładów żelowych lub termoforu z pestek wiśni);
 • dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza — szczególnie w sezonie grzewczym zaleca się stosowanie specjalnych nawilżaczy lub wieszanie np. mokrego ręcznika na kaloryferze.

Szybką ulgę przy katarze może również przynieść stosowanie aerozolu z wody morskiejmaści zawierających olejki (np. majerankowa), donosowych lub doustnych środków farmaceutycznych zmniejszających obrzęk błony śluzowej, zawierających ksylometazolinę, tetryzolinę czy efedrynę. W przypadku wyboru preparatów ograniczających obrzęk, najkorzystniejsze jest stosowanie leków na receptę zgodnie z zaleceniami lekarza (np. Efrinol, Cirrus), ponieważ ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do zaniku błony śluzowej lub nasilenia objawów.

W przypadku, jeśli:

 • katar trwa powyżej 10 dni;
 • towarzyszy mu gorączka lub silne bóle głowy;
 • wydzielina ma charakter ropny;
 • katar występuje u niemowlęcia;

należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny (np. zapalenie zatok) i/lub wymagać specjalistycznego leczenia. 

Jak oczyścić zatoki?

Często katar wiąże się z problemami z zatokami, które wymagają konsultacji z lekarzem. Specjalista diagnozujący pacjenta wybierze najwłaściwszy sposób postępowania, poinformuje go, jak odetkać nos i jak oczyścić zatoki z ropy, a w razie konieczności przepisze również skuteczny lek na zatoki. Zazwyczaj stosuje się leki o działaniu mukolitycznym (np. Erdomed), glikokortykosteroidy (np. Dymista), a przy zakażeniu bakteryjnym konieczne jest zastosowanie antybiotyków (np. Amotaks, Amoksiklav).

W przypadku łagodnych objawów nie trzeba koniecznie umawiać się na konsultację. Wystarczy zastosować domowe sposoby na zatoki, do których podobnie, jak przy katarze zalicza się:

 • inhalacje i nebulizacje;
 • ciepłe okłady;
 • odpowiednie nawodnienie;
 • właściwe nawilżanie pomieszczeń;
 • wspomaganie odporności;

oraz dodatkowo zalecane jest również płukanie zatok, czyli tzw. irygacja. Zabieg polegający na wlaniu do nosa roztworu soli fizjologicznej pozwala na usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny. Oczyszczenie zatok i udrożnienie nosa pozwala na szybkie poczucie ulgi.

e-Konsultacja z Receptą Online Zapalenie zatok

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.