e-Konsultacja z Receptą Online

Duomox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Duomox? Cena, refundacja

Lek Duomox nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek, w dawkach 250 mg, 375 mg, 500 mg, 750 mg i 1000 mg i w opakowaniach po 20 sztuk. 

 • Duomox 250 mg – cena za 20 sztuk tabletek waha się od ok. 7 – 8 zł.
 • Duomox 375 mg – cena za opakowanie 20 tabletek należy zapłacić ok. 9 -10 zł.
 • Duomox 500 mg – cena 20 sztuk tabletek to koszt ok. 11, 79 – 15 zł.
 • Duomox 750 mg – cena za lek 20 sztuk tabletek wynosi ok. 13 – 17 zł.
 • Duomox 1000 mg – cena za 20 sztuk tabletek to koszt ok. 17,50 – 21 zł. 

Duomox antybiotyk – jak działa, na co i dla kogo

Substancją czynną leku Doumox jest amoksycylina, która należy do grupy leków określanych jako „penicyliny”

Duomox – działanie

To antybiotyk beta-laktamowy, który ma szerokie spektrum działania antybakteryjnego. Lek stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych o charakterze ogólnym, wskazany jest także jako lek na ból ucha, na zapalenie oskrzeli i płuc oraz na ostre bakteryjne zapalenie zatok i pęcherza moczowego.

Amoksycylina działa na bakterie poprzez blokowanie syntezy ściany komórkowej mikroorganizmów. Lek zwalcza różne rodzaje bakterii, w tym wiele bakterii Gram-dodatnich, paciorkowce β-hemolizujące z grup A, B, C i G oraz inne rodzaje bakterii.

Duomox – na co działa amoksycylina?

Ogólne zalecenie co do stosowania Doumox z antybiotykiem to leczenie zakażeń bakteryjnych w różnych częściach ciała. Można go także stosować w terapii choroby wrzodowej żołądka w połączeniu z innymi lekami.

Doumox stosuje się w leczeniu zakażeń, które zostały wywołane przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Praktyka pokazuje, że specjaliści przepisują receptę na Doumox w leczeniu takich dolegliwości jak:

 • stany zapalne i ból ucha (m.in. ostre zapalenie ucha środkowego)
 • ostre bakteryjne zapalenie zatok
 • paciorkowcowe zapalenie migdałków i/lub gardła
 • zapalenie płuc i/lub oskrzeli
 • ostre zapalenie pęcherza moczowego i/lub stany zapalne nerek
 • dur brzuszny, dur rzekomy
 • borelioza
 • infekcje bakteryjne związane z protezowaniem zębów
 • leczenie zakażenia Helicobacter pylori
 • ropnie okołozębowe ze stanem zapalnym tkanki łącznej
 • postępowanie zapobiegające zapaleniu wsierdzia
 • bakteriomocz podczas ciąży nie dający objawów.

Ostre zapalenie ucha środkowego – na jakie objawy stosuje się Duomox?

Częstym wskazaniem do stosowania antybiotyku Doumox są choroby uszu, takie jak stany zapalne i ból uszu. Zastanawiając się, co na ból ucha, warto znać objawy tej dolegliwości i sposoby na radzenie sobie z nią.

Ostre zapalenie ucha o podłożu bakteryjnym daje takie objawy jak:

 • silny i pulsujący, kłujący ból ucha
 • szumy uszne
 • bóle głowy
 • problemy ze słuchem
 • dolegliwości ogólne: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie.

Objawy ostrego zapalenia ucha mogą postępować szybko. Jeśli domowe sposoby na bólu ucha nie pomagają, szczególnie u małych dzieci, warto niezwłocznie zwrócić się do lekarza po pomoc. Zazwyczaj wywiad i badanie wnętrza ucha są wystarczające do postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia, np. leków na ból ucha w postaci kropli lub antybiotyków.

Duomox – dla kogo?

Preparat Duomox przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci. Dawka leku u dzieci uzależniona jest od masy ciała dziecka. 

Duomox – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę są: Amotaks, Amoxicillin MIP Pharma.

Duomox – skład leku

Substancją czynną leku jest amoksycylina. Każda tabletka zawiera 250 mg, 375 mg, 500 mg, 750 mg lub 1 g amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej.

Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, krospowidon, wanilina, aromat cytrynowy, aromat mandarynkowy, sacharyna, magnezu staerynian. 

Duomox – dawkowanie

Duomox jest wydawany na receptę, a leczenie jest ustanawiane indywidualnie dla każdego pacjenta. Przy ustalaniu dawki i długości trwania terapii lekarz bierze pod uwagę ciężkość zakażenia i jego umiejscowienie, wiek i masę ciała pacjenta, przewidywany rodzaj mikroorganizmów chorobotwórczych i ich potencjalną wrażliwość na antybiotyki.

Duomox – jak stosować tabletki? Jak zażywać lek?

Zgodnie ze schematem leczenia wskazanym przez lekarza, określone dawki leku Doumox należy zażywać w zalecanych odstępach czasu. Należy zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami leku.

Tabletkę trzeba umieścić w szklance wody i dokładnie rozmieszać. Wypić natychmiast po przygotowaniu.

Dawkowanie Duomox u dorosłych, dzieci o masie ciała 40 kg i więcej i u osób starszych

W tych przypadkach dawki i długość trwania leczenia są uzależnione od ciężkości i rodzaju zakażenia. Zazwyczaj stosowana dawka waha się od 250 mg do 500 mg, podawana trzy razy na dobę lub 750 mg do 1 g podawana co 12 godzin. Przy ciężkich zakażeniach stosuje się nawet dawki 750 mg do 1 g podawane trzy razy na dobę.

Każdorazowo terapia ustalana jest indywidualnie na podstawie objawów i stanu zdrowia pacjenta

Stosowanie Duomox u dzieci

Lek można stosować u dzieci, jednak wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg dawkowanie zależy od masy ciała. Wielkość dawki jest wskazywana przez lekarza, zazwyczaj mieści się w przedziale od 40 mg do 90 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Wartość tę należy podzielić na dwie lub trzy dawki w ciągu dobry. Maksymalna zalecana dawka to 100 mg na kilogram masy ciała dziecka na dobę. 

Pominięcie dawki Doumox – co zrobić?

Skuteczność działania antybiotyków w leczeniu różnych dolegliwości opiera się w dużej mierze na regularności stosowania i odpowiedniej długości terapii. Utrzymanie stałego określonego poziomu leku w organizmie pozwala na zwalczenie mikroorganizmów chorobotwórczych.

W przypadku pominięcia dawki leku Duomox, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę. Jeżeli jednak zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, wówczas można ją pominąć, a dalszą terapię prowadzić jak dotychczas. Należy pamiętać, że przyjęcie jednocześnie (lub w krótkim odstępie czasu) podwójnej dawki leku może być szkodliwe i należy tego unikać. W razie wątpliwości, czy przyjąć pominiętą dawkę, warto się skonsultować z lekarzem.

Duomox – jak długo brać?

Leczenie ustalane jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego dla każdego pacjenta. Dawka leku i długość terapii (np. podczas leczenia bólu ucha) może być zmieniona na podstawie reakcji pacjenta na leczenie. Specjalista zazwyczaj stara się, aby czas leczenia był możliwie najkrótszy, jednak w niektórych przypadkach, dla pełnego wyleczenia, potrzebne jest wydłużenie terapii.

Zgodnie ze schematem leczenia wskazanym przez lekarza, określone dawki leku Doumox należy zażywać w zalecanych odstępach czasu. Należy zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami leku.

Tabletkę trzeba umieścić w szklance wody i dokładnie rozmieszać. Wypić natychmiast po przygotowaniu.

Lekarz podejmie decyzję o zakończeniu stosowania amoksycyliny. W czasie długotrwałego leczenia zaleca się monitorowanie narządów wewnętrznych i wykonywanie morfologii krwi, gdyż lek może powodować nadmierny wzrost drobnoustrojów niewrażliwych. 

Duomox – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku jeśli: 

 • pacjent ma uczulenie na amoksycylinę, penicyline lub którykolwiek składnik leku,
 • u pacjenta wystąpiła reakcja uczuleniowa na jakikolwiek inny antybiotyk.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować jeśli:

 • pacjent choruje na mononukleozę zakaźną, objawiającą się gorączką, bólem gardła, powiększonymi węzłami chłonnymi, silnym zmęczeniem,
 • pacjent ma niedoczynność nerek (ostre śródmiąższowe zapalenie nerek),
 • pacjent ma zapalenie wątroby,
 • pacjent nieregularnie oddaje mocz (występują zakażenia dróg moczowych),
 • pacjent ma wykonywać badania krwi i moczu (na obecność glukozy i w celu zbadania czynności wątroby, badania stężenia estriolu wykonywane w czasie ciąży) – amoksycylina może wpływać na wyniki badania.

Duomox a prowadzenie pojazdów

Jeśli pacjent stosuje ten antybiotyk (np. na ból ucha i gardła) i czuje się dobrze, wówczas może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny. Należy jednak pamiętać, że amoksycylina może wywoływać działania niepożądane w postaci zawrotów głowy i drgawek, co zaburza koncentrację i zdolność do prowadzenia samochodu. Warto mieć to na uwadze i najpierw sprawdzić, jak organizm reaguje na kolejne dawki leku. Dopiero po upewnieniu się, że nie występują skutki uboczne, można podjąć decyzję o prowadzeniu pojazdów.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • stosowane w leczeniu dny moczanowej (allopurynol, probenecyd),
 • doustne leki przeciwzakrzepowe (warfaryna),
 • inne antybiotyki (tetracyklina),
 • stosowane w leczeniu nowotworów i łuszczycy o ciężkim przebiegu (metotreksat). 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Antybiotyki stosowane doustnie mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, mogą także przenikać przez łożysko oraz do mleka matki. Dlatego przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem i wspólnie ocenić bezpieczeństwo i czynniki ryzyka prowadzenia tej terapii.

Duomox w ciąży 

Jeśli kobieta wie (lub przypuszcza), że jest w ciąży lub planuje w najbliższym czasie mieć dziecko, przez zażyciem leku Doumox powinna zasięgnąć opinii lekarza. Stosowanie wszelkich preparatów, także tego leku na ból ucha w ciąży, powinno być omówione ze specjalistą

Duomox w okresie karmienia piersią 

Nie zaleca się stosowania antybiotyku w okresie karmienia piersią. Amoksycylina przenika do mleka kobiecego, co może stanowić ryzyko wystąpienia uczulenia u dziecka. Może pojawić się biegunka i zakażenie grzybicze błon śluzowych u karmionego piersią niemowlaka. 

Duomox – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Do częstych działań niepożądanych Duomox (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się:

 • biegunka,
 • wysypka skórna (ciężkie reakcje alergiczne),
 • nudności. 

Niezbyt częste działania niepożądane Duomox (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów) to wymioty. 

O innych, rzadziej występujących objawach niepożądanych można przeczytać w ulotce. 

Przechowywanie leku

Lek Duomox należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C i w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Jak przechowywać Duomox? Czy wymaga trzymania w lodówce?

Nie, lek nie wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby nie trzymać go w temperaturze wyższej niż 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Blister z tabletkami powinien znajdować się w zamkniętym opakowaniu zewnętrznym.


Inne leki na ból ucha:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Duomox (4)

Duomox występuje tylko i wyłącznie na receptę. Obecnie na rynku nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie przyjmowania leku Duomox. Alkohol może szkodliwie oddziaływać na działanie preparatu.

Pierwsze efekty widoczne są po około 3 dobie od rozpoczęcia leczenia.

Antybiotyk Duomox 1000 mg należy przyjmować co 12 godzin, w zależności od rodzaju i ciężkości zakażenia.

e-Konsultacja z Receptą Online
Duomox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.