Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Duomox

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Duomox  

Duomox to antybiotyk o szerokim spektrum działania, pomocny w leczeniu infekcji dróg oddechowych, zatok i bólu ucha. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i oryginalnej ulotki producenta. Umów się na telekonsultację na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Duomox.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Duomox:

 • nazwa: Duomox
 • dawka: 250 mg, 375 mg, 500 mg, 750 mg, 1 g
 • postać: tabletki
 • substancja czynna: amoksycylina (amoxicillinum)
 • dostępne wielkości opakowań: 20 tabletek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Ból ucha, Leczenie zakażeń bakteryjnych, Antybiotyki

Duomox – antybiotyk z amoksycyliną na ból ucha i gardła

Duomox to antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Amoksycylina jest pomocna w leczeniu wielu rodzajów zakażeń u dzieci i dorosłych, w tym bólu ucha, zapaleniu zatok i chorobach dróg oddechowych. Dawkowanie Duomox ustalane jest indywidualnie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Amoksycylina – jak działa ten antybiotyk?

Substancją czynną leku Doumox jest amoksycylina, która należy do grupy leków określanych jako „penicyliny”. To antybiotyk beta-laktamowy, który ma szerokie spektrum działania antybakteryjnego. Lek stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych o charakterze ogólnym, wskazany jest także jako lek na ból ucha, na zapalenie oskrzeli i płuc oraz na stany zapalnego zatok i pęcherza moczowego.

Amoksycylina działa na bakterie poprzez blokowanie syntezy ściany komórkowej mikroorganizmów. Lek zwalcza różne rodzaje bakterii, w tym wiele bakterii Gram-dodatnich, paciorkowce β-hemolizujące z grup A, B, C i G oraz inne rodzaje bakterii.

Duomox – na co się stosuje?

Ogólne zalecenie co do stosowania Doumox z antybiotykiem to leczenie zakażeń bakteryjnych w różnych częściach ciała. Można go także stosować w terapii choroby wrzodowej żołądka w połączeniu z innymi lekami.

Doumox stosuje się w leczeniu zakażeń, które zostały wywołane przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Praktyka pokazuje, że specjaliści przepisują receptę na Doumox w leczeniu takich dolegliwości jak:

 • stany zapalne i ból ucha (m.in. ostre zapalenie ucha środkowego)
 • bakteryjne zapalenie zatok
 • paciorkowcowe zapalenie migdałków i/lub gardła

 • zapalenie płuc i/lub oskrzeli

 • ostre zapalenie pęcherza moczowego i/lub stany zapalne nerek

 • dur brzuszny, dur rzekomy

 • borelioza

 • infekcje bakteryjne związane z protezowaniem zębów

 • leczenie zakażenia Helicobacter pylori

 • ropnie okołozębowe ze stanem zapalnym tkanki łącznej

 • postępowanie zapobiegające zapaleniu wsierdzia

 • bakteriomocz podczas ciąży nie dający objawów.

Ostre zapalenie ucha środkowego – na jakie objawy stosuje się Duomox?

Częstym wskazaniem do stosowania antybiotyku Doumox są choroby uszu, takie jak stany zapalne i ból uszu. Zastanawiając się, co na ból ucha, warto znać objawy tej dolegliwości i sposoby na radzenie sobie z nią.

Ostre zapalenie ucha o podłożu bakteryjnym daje takie objawy jak:

 • silny i pulsujący, kłujący ból ucha

 • szumy uszne

 • bóle głowy

 • problemy ze słuchem

 • dolegliwości ogólne: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie.

Objawy ostrego zapalenia ucha mogą postępować szybko. Jeśli domowe sposoby na bólu ucha nie pomagają, szczególnie u małych dzieci, warto niezwłocznie zwrócić się do lekarza po pomoc. Zazwyczaj wywiad i badanie wnętrza ucha są wystarczające do postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia, np. leków na ból ucha w postaci kropli lub antybiotyków.

Antybiotyk z amoksycyliną Duomox – dawkowanie, jak stosować?

Duomox jest wydawany na receptę, a leczenie jest ustanawiane indywidualnie dla każdego pacjenta. Przy ustalaniu dawki i długości trwania terapii lekarz bierze pod uwagę ciężkość zakażenia i jego umiejscowienie, wiek i masę ciała pacjenta, przewidywany rodzaj mikroorganizmów chorobotwórczych i ich potencjalną wrażliwość na antybiotyki.

Dawka leku i długość terapii (np. podczas leczenia bólu ucha) może być także zmieniona na podstawie reakcji pacjenta na leczenie. Specjalista zazwyczaj stara się, aby czas leczenia był możliwie najkrótszy, jednak w niektórych przypadkach, dla pełnego wyleczenia, potrzebne jest wydłużenie terapii.

Stosowanie Duomox u dzieci

Lek można stosować u dzieci, jednak wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg dawkowanie zależy od masy ciała. Wielkość dawki jest wskazywana przez lekarza, zazwyczaj mieści się w przedziale od 40 mg do 90 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Wartość tę należy podzielić na dwie lub trzy dawki w ciągu dobry. Maksymalna zalecana dawka to 100 mg na kilogram masy ciała dziecka na dobę.

Dawkowanie Duomox u dorosłych, dzieci o masie ciała 40 kg i więcej i u osób starszych

W tych przypadkach dawki i długość trwania leczenia są uzależnione od ciężkości i rodzaju zakażenia. Zazwyczaj stosowana dawka waha się od 250 mg do 500 mg, podawana trzy razy na dobę lub 750 mg do 1 g podawana co 12 godzin. Przy ciężkich zakażeniach stosuje się nawet dawki 750 mg do 1 g podawane trzy razy na dobę.

Każdorazowo terapia ustalana jest indywidualnie na podstawie objawów i stanu zdrowia pacjenta.

Duomox – jak stosować tabletki? Jak zażywać lek?

Zgodnie ze schematem leczenia wskazanym przez lekarza, określone dawki leku Doumox należy zażywać w zalecanych odstępach czasu. Należy zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami leku.

Tabletkę trzeba umieścić w szklance wody i dokładnie rozmieszać. Wypić natychmiast po przygotowaniu.

Pominięcie dawki Doumox – co zrobić?

Skuteczność działania antybiotyków w leczeniu różnych dolegliwości opiera się w dużej mierze na regularności stosowania i odpowiedniej długości terapii. Utrzymanie stałego określonego poziomu leku w organizmie pozwala na zwalczenie mikroorganizmów chorobotwórczych.

W przypadku pominięcia dawki leku Duomox, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę. Jeżeli jednak zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, wówczas można ją pominąć, a dalszą terapię prowadzić jak dotychczas. Należy pamiętać, że przyjęcie jednocześnie (lub w krótkim odstępie czasu) podwójnej dawki leku może być szkodliwe i należy tego unikać. W razie wątpliwości, czy przyjąć pominiętą dawkę, warto się skonsultować z lekarzem.

Antybiotyk Doumox – czy można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?

Antybiotyki stosowane doustnie mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, mogą także przenikać przez łożysko oraz do mleka matki. Dlatego przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem i wspólnie ocenić bezpieczeństwo i czynniki ryzyka prowadzenia tej terapii.

Jeśli kobieta wie (lub przypuszcza), że jest w ciąży lub planuje w najbliższym czasie mieć dziecko, przez zażyciem leku Doumox powinna zasięgnąć opinii lekarza. Stosowanie wszelkich preparatów, także tego leku na ból ucha w ciąży, powinno być omówione ze specjalistą.

Duomox a prowadzenie pojazdów

Jeśli pacjent stosuje ten antybiotyk (np. na ból ucha i gardła) i czuje się dobrze, wówczas może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny. Należy jednak pamiętać, że amoksycylina może wywoływać działania niepożądane w postaci zawrotów głowy i drgawek, co zaburza koncentrację i zdolność do prowadzenia samochodu. Warto mieć to na uwadze i najpierw sprawdzić, jak organizm reaguje na kolejne dawki leku. Dopiero po upewnieniu się, że nie występują skutki uboczne, można podjąć decyzję o prowadzeniu pojazdów.

Jak przechowywać Duomox? Czy wymaga trzymania w lodówce?

Nie, lek nie wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby nie trzymać go w temperaturze wyższej niż 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Blister z tabletkami powinien znajdować się w zamkniętym opakowaniu zewnętrznym.

Opis produktu – ulotka leku Duomox