e-Konsultacja po Receptę Online

Erdomed

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Erdomed to lek wykrztuśny stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Jest dostępny w dwóch postaciach (kapsułki i proszek do sporządzania zawiesiny), przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Erdomed. 

Erdomed – co to za lek?

Erdomed to lek stosowany w celu rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Ma właściwości mukolityczne i zmniejsza lepkość wydzieliny. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych o charakterze ostrym i przewlekłym. Wzmożona produkcja wydzieliny stanowi odpowiedź na podrażnienie dróg oddechowych i zapalenie w obrębie błony śluzowej. Kaszel to naturalna reakcja obronna mająca na celu usunięcie mikroorganizmów i zanieczyszczeń wraz z wydzieliną. Erdomed może być stosowany w przypadku kaszlu mokrego (produktywnego) i ma za zadanie ułatwienie odkrztuszania wydzieliny.

Na co stosuje się lek Erdomed?

Lek Erdomed jest wskazany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc z towarzyszącym nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej. Może być również stosowany w leczeniu zapobiegawczym sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Jak działa Erdomed?

Erdosteina (pochodna metioniny) to substancja czynna leku Erdomed. Działanie polega na upłynnianiu wydzieliny obecnej w drogach oddechowych. To ułatwia jej odkrztuszanie i wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. Lek zmniejsza również przyleganie bakterii do nabłonka dróg oddechowych, dzięki czemu obniża ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej.

Dla kogo jest przeznaczony lek Erdomed?

Lek Erdomed (300 mg kapsułki) może być stosowany u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, natomiast proszek do sporządzania zawiesiny doustnej Erdomed jest przeznaczony dla pacjentów od 2. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Erdomed?

Jeśli chodzi o lek Erdomed, skład zawiera erdosteinę jako substancję czynną. Kapsułki Erdomed zawierają po 300 mg erdosteiny, natomiast zawiesina Erdomed zawiera 35 mg erdosteiny w 1 ml.

Pozostałe składniki leku to: 

  • zawarte w kapsułkach Erdomed: powidon, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), indygotyna (E132),
  • zawarte w proszku do sporządzania zawiesiny doustnej Erdomed: sacharoza, sodu benzoesan, karboksymetyloskrobia sodowa, kwas cytrynowy bezwodny, sukraloza, Mask CLD nat. pwd flavor [o składzie: wanilina, naturalne substancje aromatyzujące, skrobiowy oktenylobursztynian sodu, olej roślinny (kokosowy), dwutlenek krzemu, alfa-tokoferol], blood orange pwd flavor [o składzie: olejek pomarańczowy, maltodekstryna (kukurydziana), guma arabska, butylowany hydroksyanizol (BHA), substancje aromatyzujące, naturalne substancje aromatyzujące].

Erdomed – zamienniki

Dla leku Erdomed zamiennik to m.in. Erdosol Muco.

Erdomed – dawkowanie

Lek należy stosować ściśle według zaleceń lekarza. Nie należy go stosować przed snem. 

W przypadku kapsułek Erdomed, zalecana dawka dla osób dorosłych to jedna kapsułka dwa razy na dobę.

Erdomed (zawiesina dla dzieci) jest zazwyczaj stosowana w dawce 10 mg/kg masy ciała na dobę, w dwóch dawkach podzielonych. W ulotce przedstawiono szczegółową instrukcję przygotowywania zawiesiny z proszku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek Erdomed, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Erdomed

Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas kolejnej dawki. Wówczas tę dawkę należy opuścić, kontynuując leczenie zgodnie z harmonogramem. Nie wolno stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Erdomed, przedawkowanie

Nie odnotowano żadnych przypadków przedawkowania Erdomedu. W przypadku zastosowania większej dawki niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Erdomed – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania Asentry – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na erdosteinę, którykolwiek składnik preparatu lub na substancje zawierające wolne grupy SH,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • niewydolność nerek,
  • homocystynuria,
  • wiek poniżej 12. roku życia (Erdomed kapsułki) lub poniżej 2. roku życia (Erdomed zawiesina).

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Erdomed należy zachować:

  • u osób z zaburzeniami oczyszczania rzęskowego,
  • u osób z osłabionym odruchem kaszlowym.

Jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości (pokrzywka, wysypka), należy skonsultować się z lekarzem i przerwać stosowanie leku. 

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Erdomed z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku Erdomed w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania, a także podczas karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz podejmie decyzję, czy można zastosować lek Erdomed.

Erdomed a prowadzenie pojazdów 

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.  

Erdomed – skutki uboczne 

Stosując lek Erdomed należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Kapsułki Erdomed 300 mg mogą powodować następujące działania niepożądane:

  • często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): dolegliwości żołądkowe, nudności, ból głowy,
  • niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów): zgaga,
  • rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): brak odczuwania smaku lub zaburzenia smaku, zaparcie, suchość jamy ustnej, biegunka, objawy alergii (wysypka, pokrzywka), gorączka, zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie.

Zawiesina Erdomed 35 mg/ml może wywoływać poniższe skutki uboczne:

  • często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): dolegliwości żołądka (ból w nadbrzuszu), nudności, ból głowy,
  • niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów): zgaga, zaparcie, biegunka, suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie,
  • rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): brak odczuwania smaku lub zaburzenia smaku, objawy alergii: wysypka, pokrzywka, gorączka.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych leku Erdomed. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Erdomed?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Erdomed? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Erdomed znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Erdomed nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Erdomed to lek stosowany w niektórych chorobach układu oddechowego. Zawiera erdosteinę należącą do mukolityków. Efektem jej działania jest upłynnienie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, co ułatwia jej usunięcie i oczyszczenie dróg oddechowych. Erdomed na receptę jest dostępny w postaci kapsułek (dla osób powyżej 12. roku życia) i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej (dla dzieci od 2. roku życia). E-receptę na lek Erdomed można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na zapalenie zatok:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Erdomed (18)

e-Konsultacja po Receptę Online
Erdomed

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem