Berodual
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Berodual – lek rozszerzający oskrzela
- Berodual to lek wziewny zawierający dwie substancje czynne rozszerzające oskrzela. Są to fenoterol (szybko działający agonista receptorów beta-2) oraz bromek ipratropiowy (lek przeciwcholinergiczny).
- Wskazania do stosowania leku to leczenie i profilaktyka objawów astmy oskrzelowej i przewlekłego zapalenia oskrzeli.
- Berodual może być wykorzystywany u dorosłych, młodzieży i dzieci.
- Lek Berodual do nebulizacji jest wydawany wyłącznie na receptę. E-receptę na Berodual można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
dostępność | na receptę |
przypadłość | astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli |
postać | roztwór do nebulizacji |
dawka | 0,5 mg + 0,25 mg/ml |
substancja czynna | Fenoterol (Fenoteroli hydrobromidum) + Bromek ipratropiowy (Ipratropii bromidum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Lek Berodual podawany wziewnie rozszerza oskrzela, co jest pomocne w leczeniu astmy i zapalenia oskrzeli. Dowiedz się więcej o tym leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Berodual.
Berodual – co to za lek?
Berodual to lek do nebulizacji, przeznaczony dla osób z odwracalną obturacją dróg oddechowych. Obturacja polega na zwężeniu światła oskrzeli, co utrudnia przepływ powietrza. Najczęściej jej przyczyną jest astma oskrzelowa lub zapalenie oskrzeli. Berodual zawiera dwie substancje czynne, które szybko rozszerzają oskrzela, działając w dwóch różnych mechanizmach – na receptory adrenergiczne i muskarynowe. U osób z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc Berodual może być częścią złożonego schematu terapii, obejmującego m.in. leki przeciwzapalne.
Na co stosuje się Berodual?
Lek Berodual jest stosowany w profilaktyce i leczeniu objawów przewlekłych chorób obturacyjnych z odwracalnym skurczem oskrzeli, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli (z rozedmą lub bez) oraz astma oskrzelowa.
Jak działa Berodual?
W przypadku leku Berodual, skład zawiera dwie substancje czynne – fenoterol i bromek ipratropiowy. Fenoterol jest krótko działającym agonistą receptorów beta2-adrenergicznych (SABA) w mięśniach gładkich oskrzeli. Powoduje rozkurcz mięśniówki i rozszerzenie dróg oddechowych, a dodatkowo pobudza ruch rzęsek. Ma szybki początek działania. Z kolei bromek ipratropiowy to krótko działający bloker receptorów muskarynowych (SAMA) w oskrzelach, który poprzez hamowanie działania acetylocholiny zapobiega skurczowi oskrzeli.
Dla kogo jest przeznaczony lek Berodual?
Berodual do inhalacji jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia. Dane na temat stosowania Berodual u dzieci młodszych są ograniczone, dlatego lek można stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Co wchodzi w skład leku Berodual?
Lek Berodual zawiera substancje czynne bromowodorek fenoterolu i bromek ipratropiowy w ilości odpowiednio 0,5 mg i 0,25 mg na 1 ml roztworu (tj. 20 kropli).
Pozostałe substancje pomocnicze to: benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian dwuwodny, sodu chlorek, kwas solny 1N, woda oczyszczona.
Krople do inhalacji Berodual zawierają chlorek benzalkoniowy.
Berodual – zamienniki
W przypadku leku Berodual zamiennik nie jest dostępny.
Berodual – dawkowanie
Dawkowanie leku Berodual powinno być zgodne z zaleceniami lekarza, który zna indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta. Leczenie należy rozpoczynać zawsze od najmniejszej zalecanej dawki. Jeden mililitr leku to 20 kropli.
W leczeniu ostrych napadów astmy u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia stosuje się od 1 ml do 2,5 ml leku, w zależności od decyzji lekarza. W wyjątkowo ciężkich przypadkach (np. pod obserwacją na oddziale ratunkowym) można stosować dawki do 4 ml. Dawka dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wynosi od 0,5 ml do 2 ml. U dzieci mniejszych (poniżej 6. roku życia, poniżej 22 kg) Berodual może być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza, który dostosuje dawkę do masy ciała dziecka.
Berodual – jak stosować?
Lek Berodual jest przeznaczony do stosowania wziewnego przy użyciu nebulizatora. Nie należy stosować go doustnie. Odpowiednią dawkę należy rozcieńczyć 0,9% roztworem soli fizjologicznej do objętości 3-4 ml, a następnie inhalować do momentu całkowitego zużycia roztworu. Roztwór należy przygotowywać przed każdym podaniem, podać bezpośrednio po przygotowaniu, a niezużytą porcję wyrzucić. Podczas rozpylania leku należy zwrócić uwagę na to, aby nie dostał się do oka. Najlepiej jest stosować ustnik, a jeśli jest to niemożliwe – maskę do nebulizacji dokładnie przylegającą do twarzy.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Berodual (roztwór do nebulizacji), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Berodual
Jeśli lekarz zalecił regularne stosowanie leku, pominiętą dawkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Następnie należy kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej. U pacjentów z astmą lek stosuje się tylko w ostrych napadach.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Berodual, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia dawki Berodual większej niż zalecana, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszona akcja serca, kołatania serca, drżenie, wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego, zwiększenie różnicy między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, zaczerwienienie twarzy, kwasica metaboliczna, hipokaliemia.
Przerwanie stosowania leku Berodual
Nie należy odstawiać leku Berodual bez konsultacji z lekarzem ze względu na na możliwość nawrotu lub nasilenia problemów z oddychaniem.
Berodual – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Berodual – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na bromowodorek fenoterolu, bromek ipratropiowy, substancje atropinopodobne lub jakikolwiek składnik preparatu,
- tachyarytmia (czyli zaburzenie rytmu serca z przyspieszoną akcją serca),
- zaporowa kardiomiopatia przerostowa
Środki ostrożności:
Jeśli u pacjenta występuje któryś z poniższych problemów zdrowotnych, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jaskra z wąskim kątem przesączania,
- niedawny zawał serca,
- cukrzyca,
- zaburzenia serca lub naczyń krwionośnych,
- ciężka choroba serca,
- guz chromochłonny nadnercza,
- nadczynność tarczycy,
- niedrożność dróg moczowych w przeszłości lub jej podejrzenie,
- mukowiscydoza,
- stosowanie innych leków z grupy selektywnych agonistów receptorów beta-2 adrenergicznych.
Jeśli po inhalacji leku Berodual dojdzie do nagłego zwężenia dróg oddechowych, należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem w celu zmiany leczenia.
W następujących przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- ostra, szybko nasilająca się duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- objawy pogorszenia choroby serca,
- problemy z oddychaniem,
- utrata apetytu, zaparcia, zatrzymanie wody, obrzęk nóg, nieregularny puls, osłabienie mięśni,
- utrzymywanie się lub nasilenie się problemów z oddychaniem,
- reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, zwężenie dróg oddechowych, obrzęk ust i gardła),
- szybko postępujące reakcje alergiczne.
Zaburzenia wzroku (ból, dyskomfort, niewyraźne widzenie, halo, kolorowe obrazy, zaczerwienienie) są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji okulistycznej, ponieważ mogą świadczyć o powikłaniach.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Berodual (krople) z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Berodual w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Berodual w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz wyraźnie zaleci inaczej. W szczególności dotyczy to pierwszego trymestru i okresu tuż przed porodem ze względu na hamujące działanie Berodualu na czynność skurczową macicy.
Berodual a prowadzenie pojazdów
Lek Berodual do nebulizacji nie był badany pod kątem wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Należy pamiętać, że stosowanie leku może wiązać się z wystąpieniem takich skutków ubocznych jak zawroty głowy, zaburzenia ostrości widzenia, drżenie mięśni, rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie. W takim przypadku nie należy wykonywać czynności potencjalnie niebezpiecznych, np. prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Berodual – skutki uboczne
Stosując lek Berodual należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Po przyjęciu leku Berodual mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości wymagające pilnego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia się do szpitala, takie jak:
- pokrzywka,
- obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk gardła, błon śluzowych jamy ustnej, mogący powodować problemy z oddychaniem),
- wysypka,
- zwężenie dróg oddechowych,
- obrzęk ust i gardła,
- szybko postępujące reakcje alergiczne zagrażające życiu.
Lek Berodual może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
Do częstych działań niepożądanych Berodual (tj. występujących rzadziej niż u 1 na 10 osób) należą:
- kaszel.
Następujące działania niepożądane Berodual stwierdza się niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- szybka akcja serca,
- przyspieszone tętno,
- kołatanie serca,
- zwiększenie ciśnienia skurczowego krwi,
- drżenie mięśni,
- nerwowość,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- podrażnienie miejscowe (np. zapalenie górnej części gardła),
- zaburzenia głosu,
- suchość w ustach,
- nudności,
- wymioty.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Berodual. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Berodual?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Berodual (wziewny lek na zapalenie oskrzeli) należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. Celsjusza, w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Ile kosztuje lek Berodual? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Berodual znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Berodual, cena może różnić się w zależności od apteki.
Berodual to lek powodujący szybkie rozszerzenie dróg oddechowych. Jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i astmą oskrzelową. Berodual Jest dostępny w postaci roztworu do nebulizacji i zawiera dwie substancje czynne – fenoterol i bromek ipratropiowy. Działa rozszerzająco na oskrzela i ułatwia oddychanie. E-receptę na Berodual można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Berodual (21)
- Jak wygląda dawkowanie Berodual u dzieci i dorosłych?
Dawka jest ustalana indywidualnie przez lekarza. U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat dawka wynosi od 1 ml do 2,5 ml, a u dzieci w wieku 6-12 lat od 0,5 ml do 2 ml. U mniejszych dzieci dawka zależy od masy ciała.
- Berodual dla dzieci - jak podawać?
Berodual podaje się w postaci nebulizacji, w dawce określonej przez lekarza. Przed podaniem leku należy rozcieńczyć lek solą fizjologiczną.
- Berodual - na co się go stosuje? Co to za lek?
Berodual to lek wziewny, który stosuje się w profilaktyce i leczeniu objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej.
- Jakie są możliwe skutki uboczne Berodual?
Najczęstsze skutki uboczne leku Berodual to: kaszel, suchość w ustach, bóle głowy, drżenie mięśni, zapalenie gardła, nudności, zawroty głowy, zaburzenia głosu, przyspieszenie akcji serca, kołatanie serca, wymioty, wzrost ciśnienia skurczowego krwi i nerwowość.
- Berodual - na jaki kaszel: suchy czy mokry?
Kaszel nie jest bezpośrednim wskazaniem do stosowania leku Berodual. W chorobach, które stanowią wskazania do podania Berodualu, może występować zarówno kaszel suchy, jak i mokry.
- Czy jest dostępny lek Berodual bez recepty?
Nie, lek Berodual jest dostępny wyłącznie na receptę.
- Jak uzyskać receptę na Berodual?
Aby uzyskać receptę na Berodual, należy zgłosić się na wizytę lekarską (stacjonarnie lub w ramach teleporady).
- Berodual - czy to steryd?
Nie, Berodual nie jest sterydem. Zawiera lek antycholinergiczny (bromek ipratropiowy) i agonistę receptorów beta2-adrenergicznych (fenoterol).
- Jak stosować Berodual - z solą czy bez?
Lek Berodual stosuje się z solą fizjologiczną. Przed nebulizacją należy rozcieńczyć odmierzoną dawkę leku solą fizjologiczną do objętości 3-4 ml.
- Z czym nie łączyć leku Berodual?
Do leków, które mogą wchodzić w interakcje z Berodualem, należą między innymi inne beta-2 mimetyki, doustne leki przeciwcholinergiczne, teofilina, beta-blokery, kortykosteroidy, leki moczopędne, niektóre leki przeciwdepresyjne i niektóre leki anestetyczne.
- Jakie są wskazania do stosowania leku Berodual?
Wskazania do stosowania leku Berodual obejmują profilaktykę i leczenie przewlekłych chorób obturacyjnych dróg oddechowych z odwracalnym zwężeniem oskrzeli, tj. astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli.
- Jak robić inhalacje Berodual?
Lek Berodual podaje się wziewnie za pomocą odpowiedniego nebulizatora. Należy odmierzyć zaleconą przez lekarza liczbę kropli, rozcieńczyć roztwór solą fizjologiczną do objętości 3-4 ml i rozpocząć nebulizację.
- Krople Berodual do inhalacji - ile razy dziennie, ile kropli w ml?
W 1 mililitrze leku Berodual znajduje się 20 kropli. Producent leku nie określa, ile razy dziennie można podawać lek. Należy stosować się do zaleceń lekarza.
- Berodual - ile po otwarciu można stosować lek?
Lek Berodual można stosować przez rok od pierwszego otwarcia butelki. Należy przechowywać lek w odpowiednich warunkach, określonych w ulotce.
- Ile dni stosować krople Berodual? Jak długo?
Długość leczenia Berodualem jest określana indywidualnie przez lekarza, w zależności od diagnozy i stanu pacjenta.
- Czy można stosować inhalacje Berodual na noc? Do której godziny?
Tak, lek można podawać o dowolnej godzinie, również na noc.
- Berodual i Nebbud - czy można stosować razem te leki do inhalacji?
Tak, można łączyć Berodual i Nebbud w jednej nebulizacji.
- Berodual a Atrovent - czym się różnią?
Berodual jest lekiem złożonym – zawiera fenoterol i bromek ipratropiowy, natomiast Atrovent to lek jednoskładnikowy – substancja czynna to bromek ipratropiowy.
- Czy Berodual można stosować na zapalenie krtani?
Nie, zapalenie krtani nie jest wskazaniem do stosowania Berodualu.
- Czy można stosować Berodual na zatoki?
Nie, leku Berodual nie stosuje się na zatoki. Działa on tylko na oskrzela.
- Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Berodual?
Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację i otrzymać e-receptę na Berodual. Otrzymasz zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
