e-Konsultacja po Receptę Online

Berodual

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Berodual? Cena, refundacja

Lek objęty jest refundacją i występuje pod postacią roztworu do nebulizacji, w dawce 0,5 mg + 0,25 mg/ml i w butelce o pojemności 20 ml.

  • Berodual – cena za butelkę leku waha się od ok. 15, 27 – 21,71 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości. 

Berodual – jak działa, na co i dla kogo

Berodual – działanie leku

Lek Berodual to lek złożony, zawiera dwie substancje czynne, które przy wspólnym działaniu powodują rozszerzenie oskrzeli. Bromek ipratropiowy hamuje układ cholinergiczny (tzw. parasympatykolityk), natomiast bromowodorek fenoterolu pobudza receptory beta-adrenergiczne (tzw. sympatykomimetyk). Te substancje stosowane razem wykazują większą skuteczność niż w przypadku podawania ich osobno.

Substancje czynne leku Berodual wykazują działanie antycholinergiczne, czyli rozkurczające mięśnie gładkie oskrzeli i zapobiegające kolejnym skurczom.

Berodual – na co pomaga?

Lek stosowany jest w leczeniu ostrych napadów astmy oskrzelowej, rozszerzenia oskrzeli z rozedmą lub bez rozedmy płuc i na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i innych stanów zapalnych związanych ze zwężeniem dróg oddechowych, w przebiegu których występuje odwracalny skurcz oskrzeli. 

Berodual krople –  do przygotowania roztworu do nebulizacji mogą być stosowane u dorosłych i u dzieci (w tym wypadku na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarza). 

Berodual – dla kogo?

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci od 1. dnia życia. Należy jednak mieć na uwadze, że lek przyjmowany przez dzieci musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. 

Berodual – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną należą m.in.: Berodual N. 

Berodual – skład leku

Substancją czynną leku Berodual jest fenoterol i bromek ipratropiowy. 1 ml (20 kropli) roztworu do nebulizacji zawiera 0,5 mg fenoterolu bromowodorku 0,25 mg ipratropiowego bromku.

Pozostałe składniki leku to benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian dwuwodny, sodu chlorek, kwas solny 1N, woda oczyszczona. 

Berodual – dawkowanie

Berodual – jak stosować ten lek? Lek należy podawać wziewnie jako roztwór do nebulizacji, nie należy zażywać go doustnie. Różne dostępne na rynku nebulizatory preumatyczne pozwalają na podanie leku. 

20 kropli leku to ok. 1 ml leku (co odpowiada 0,25 mg bromku ipratropiowego i 0,5 mg bromowodorku fenoterolu). Lek należy rozcieńczyć solą fizjologiczną każdorazowo przed podaniem wziewnym. Podawać jako roztwór do nebulizacji. Dawkowanie leku Berodual i schemat leczenia każdorazowo lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta.

W przypadku leczenia okresowego i długotrwałego lekarz zaleca indywidualne dawkowanie, które może obejmować podanie leku nawet 4 razy na dobę.

Berodual – dawkowanie dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat

Leczenie ostrych napadów astmy – zazwyczaj wystarczy jednorazowe podanie leku w dawce 1 ml (20 kropli Berodual), aby objawy natychmiast ustąpiły. W ciężkich przypadkach choroby mogą być konieczne zwiększenie dawki do 2,5 ml (50 kropli), a w szczególnie ciężkich przypadkach nawet 4 ml (80 kropli).

W leczeniu okresowym i długoterminowym dawkowanie ustala się indywidualnie 

Berodual – dawkowanie dla dzieci

Dawkowanie leku Berodual u dzieci w wieku od 6 do 14 lat

W ostrych napadach astmy stosuje się zazwyczaj dawkę 0,5-1 ml (10-20 kropli) skuteczną dla natychmiastowego uzyskania poprawy. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić stosowanie 2 ml, a w szczególnie ciężkich – dawkę do 3 ml leku.

W leczeniu okresowym i długoterminowym dawkowanie ustala się indywidualnie.

Berodual – dawkowanie dla dzieci w wieku poniżej 6 lat o masie ciała mniejszej niż 22 kg

W tej grupie wiekowej należy zachować szczególną ostrożność, a lek stosować wyłącznie na wyraźne polecenie i pod kontrolą lekarza. Zazwyczaj stosuje się dawkowanie dla dzieci o wielkości około 25 mikrogramów bromku ipratropiowego i 50 mikrogramów bromowodorku fenoterolu na 1 kilogram masy ciała na dawkę maksymalnie do 0,5 ml (do 10 kropli) do 3 razy na dobę.

Zastanawiają się, ile kropki Berodual dla niemowlaka, należy skonsultować się z lekarzem i ustalić dawkowanie na podstawie masy ciała dziecka.

Pominięcie zastosowania dawki: 

Jeśli doszło do pominięcia zastosowania dawki, należy przyjąć ją najszybciej jak to możliwe, ale nie należy stosować podwójnej dawki leku.

Berodual – ile razy dziennie?

W zależności od dolegliwości, lekarz może zalecić jednorazowe podawanie leku lub przy leczeniu długotrwałym – nawet do 4 razy na dobę. Specjalista indywidualnie dopasowuje dawkowanie i schemat przyjmowania leku do każdego pacjenta 

Berodual – przeciwwskazania, środki ostrożności

Kiedy pacjent nie powinien stosować tego leku?

  • gdy ma uczulenie na browodorek fenoterolu, substancje atropinopodobne lub inny składnik leku;
  • gdy cierpi na zaporową kardiomiopatię przerostową i tachyarytmię.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tego leku, szczególnie w następujących sytuacjach:

  • jeśli pojawia się ostra i szybko narastająca duszność, wówczas należy natychmiast udać się po pomoc lekarską;
  • przy długotrwałym stosowaniu należy ostrożnie stosować lek u chorych z astmą oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc;
  • u pacjentów z pogarszającą się drożnością oskrzeli;
  • przy niedostatecznie kontrolowanej cukrzycy, po ostatnio przebytym zawale mięśnia sercowego i (lub) ciężkich schorzeniach serca lub naczyń, przy nadczynności tarczycy, przy guzie chromochłonnym nadnerczy;
  • przy przeroście gruczołu krokowego, zwężeniu szyi pęcherza moczowego, predyspozycji do jaskry z wąskim kątem przesączania;
  • stosowanie fenoterolu może wywoływać zmniejszenie stężenia potasu we krwi.

Interakcja z innymi lekami

Składniki stosowanych równolegle leków mogą na siebie oddziaływać i wpływać na prawidłowe działanie, skuteczność i bezpieczeństwo preparatów leczniczych. Dlatego ważne, aby poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, a w szczególności:

  • inne leki ß-adrenergiczne, przeciwcholinergiczne, pochodne ksantynowe (np. teofilina);
  • leki blokujące receptory beta-adrenergiczne;
  • pochodnymi ksantyny;
  • kortykosteroidy;
  • preparatami digoksyny;
  • leki moczopędne;
  • leki pobudzające receptory beta-adrenergiczne u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
  • halogenowe leki do znieczulenia ogólnego (np. halotan, trójchloroetylen i enfluran).

Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek hamuje czynność skurczową macicy, dlatego nie należy stosować go w czasie ciąży. Dotyczy to szczególnie okresu pierwszego trymestru ciąży.

Substancja czynna leku jest wydzielana do mleka kobiecego. Z tego względu kobiety karmiące piersią nie powinny stosować tego leku.

Berodual – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywołać działania niepożądane. Jednak nie u każdego pacjenta one wystąpią. 

Wśród działań niepożądanych Berodual wymienia się następujące objawy:

  • zwiększona pobudliwość nerwowa, 
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej, 
  • ból głowy, 
  • zawroty głowy,
  • drżenia mięśni szkieletowych,
  • może wystąpić przyspieszenie czynności serca i kołatanie serca,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. wymioty, zaparcia, biegunka),
  • zatrzymanie moczu,
  • objawy oczne, m.in. zaburzenia akomodacji i jaskra,
  • reakcje skórne lub reakcje typu alergicznego, takie jak: wysypka, obrzęk naczynioruchowy języka, warg i twarzy, pokrzywka, skurcz krtani i reakcje anafilaktyczne,
  • nadmierne pocenie, 
  • osłabienie, 
  • bóle i skurcze mięśni,
  • obniżenie ciśnienia rozkurczowego krwi lub wzrost ciśnienia skurczowego krwi
  • zaburzenia rytmu serca (szczególnie po zastosowaniu dużych dawek), migotanie przedsionków i częstoskurcz nadkomorowy,
  • zmiany w psychice (pojedyncze przypadki opisane w badaniach),
  • kaszel, miejscowe podrażnienie (takie jak zapalenie gardła, podrażnienie gardła) i skurcz oskrzeli wywołany przez inhalację.

Przechowywanie leku

Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym tekturowym opakowaniu (w celu ochrony przed światłem), w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma wytycznych, ile czasu po otwarciu Berodual można przechowywać.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Berodual (8)

Berodual występuje tylko i wyłącznie na receptę. Na polskim rynku obecnie nie ma produktów z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

Często pojawia się pytanie, czy Berodual to lek sterydowy. Tak, Berodual jest sterydem stosowanym przy astmie oskrzelowej, zapaleniu krtani oraz stanach zapalnych dolnych dróg oddechowych.

Lek, w zależności od wskazania, stanu pacjenta i reakcji na leczenie stosuje się w krótko- lub długotrwałej terapii. Lekarz decyduje o długości leczenia i czasie stosowania leku.

Przyjmuje się, że w przypadku umiarkowanego skurczu oskrzeli lek stosuje się po osiągnięciu wystarczającego złagodzenia objawów. W momencie leczenia ciężkiej astmy oskrzelowej zalecane jest długotrwałe, nieregularne leczenie. Wówczas produkt leczniczy należy przyjmować w momencie napadu astmy.

Zaleconą dawkę kropli Berodual należy rozcieńczyć 0,9% roztworem soli fizjologicznej do objętości ok. 3-4 ml, a następnie podawać wziewnie aż do wyczerpania całego płynu. Roztwór do nebulizacji można podawać za pomocą dostępnych na rynku inhalatorów.

Nebbud wykazuje działanie przeciwzapalne i stosowany jest jako element leczenia astmy oskrzelowej u osób, dla których stosowanie inhalatora nie daje satysfakcjonujących efektów. Berodual z kolei odpowiada za rozszerzenie oskrzeli. Zarówno Nebbud i Berodual ze względu na swoje działanie można przyjmować na kaszel suchy.

Oba leki ze względu na swoje właściwości mogą być ze sobą łączone. Można zastosować je na dwa sposoby: podczas jednej inhalacji podać dwa leki jednocześnie lub najpierw podać Berodual, który dokona rozszerzenia dróg oddechowych i po 15 minutach Nebbud.

Czy Berodual można stosować na kaszel krtaniowy i suchy kaszel u dziecka? Jeśli taki rodzaj kaszlu pojawia się w przebiegu zapalenia oskrzeli, wówczas lekarz może zalecić stosowanie leku Berodual do nebulizacji.

W zależności od rodzaju dolegliwości i ich nasilenia, lek można podawać nawet kilka razy w ciągu doby. Należy ustalić z lekarzem, czy lek może być stosowany przed snem.

e-Konsultacja po Receptę Online
Berodual

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem