Stan zapalny pochwy – objawy i metody leczenia

Najważniejsze informacje:

  • Stan zapalny pochwy to bardzo częsta dolegliwość, która przynajmniej raz w życiu występuje u każdej kobiety, zwykle w okresie rozrodczym. Powoduje przy tym duży dyskomfort.
  • Bakterie i grzyby – to główne przyczyny stanów zapalnych pochwy. Do ich rozwoju dochodzi na skutek zaburzenia flory bakteryjnej. 
  • Pieczenie i swędzenie pochwy to typowe objawy stanu zapalnego. Łagodzić je można za pomocą leków, a wspomagająco również domowymi sposobami. 

Stan Zapalny Pochwy
Stan zapalny pochwy

Czym jest stan zapalny pochwy? Jak łagodzić jego objawy – pieczenie i swędzenie pochwy? Na czym polega leczenie zapalenia pochwy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Stan zapalny pochwy – co to takiego?

Stan zapalny pochwy to powszechny problem ginekologiczny, do którego dochodzi w efekcie zaburzenia równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych. 

Wszelkie nieprawidłowości flory bakteryjnej pochwy sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych. Najczęściej są one wywołane przez grzyby (grzybicze zapalenie pochwy) i bakterie (bakteryjne zapalenie pochwy).

Jak objawia się stan zapalny pochwy?

W przypadku najczęstszej, grzybiczej infekcji intymnej, pacjentki skarżą się na uczucie dyskomfortu wywołanego pieczeniem i swędzeniem pochwy. Obserwowane jest również zaczerwienienie sromu. Typowym symptomem są też bezwonne upławy o grudkowatej konsystencji

W odróżnieniu od grzybicy pochwybakteryjne zapalenie pochwy objawia się wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu. Swędzenie i pieczenie pochwy występują rzadziej, są również mniej dokuczliwe.

W obu przypadkach mogą występować również objawy ze strony pęcherza moczowego, a zwłaszcza bolesność podczas oddawania moczu

Stan zapalny pochwy – jak łagodzić pieczenie i swędzenie domowymi sposobami?

Świąd, pieczenie czy upławy potrafią skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Stany zapalne pochwy dotykają niemal każdą kobietę przynajmniej raz w życiu, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Istnieje kilka prostych sposobów na łagodzenie dolegliwości towarzyszących stanom zapalnym pochwy.

Odpowiednia higiena intymna

Stany zapalne pochwy, wywołane przez grzyby i bakterie, wiążą się z dokuczliwym dyskomfortem. Aby zapobiec nieprzyjemnym infekcjom i ich objawom, należy dbać o florę bakteryjną pochwy. W tym celu zalecane jest stosowanie specjalnych płynów do higieny intymnej o niskim odczynie pH (3,5). Istotne jest również dokładne osuszanie narządów płciowych po prysznicu lub kąpieli. 

Probiotyki z kwasem mlekowym

Leki bez recepty stosowane na infekcje intymne to przede wszystkim dopochwowe probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które wspomagają naturalną florę bakteryjną pochwy. Preparaty te nie tylko chronią przed infekcjami, ale i działają skutecznie w trakcie zakażenia. Ich miejscowe działanie sprawia, że odbudowują florę bakteryjną pochwy i uwalniają ją od dokuczliwych objawów zapalenia.

Kąpiele i nasiadówki

W łagodzeniu stanów zapalnych pochwy dobrze sprawdzają się ciepłe kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej. Pozwala ona obniżyć pH pochwy i zmniejszyć dokuczliwe swędzenie okolic intymnych. Pomocna może być również płukanka z kwasu borowego, który wykazuje właściwości ściągające i antyseptyczne.

Przy objawach zapalenia pochwy stosować można również ziołowe nasiadówki, które łagodzą podrażnienie okolic intymnych. Polecane są przede wszystkim te na bazie szałwii, nagietka i pokrzywy, mających działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Trwającą przynajmniej kwadrans nasiadówkę wykonuje się po przestudzeniu naparu.

Technika podcierania

Zapobieganie stanom zapalnym pochwy i łagodzenie ich objawów to również odpowiednia technika podcierania podczas wizyt w toalecie. Należy podcierać się od przodu do tyłu, zapobiegając tym samym rozwojowi bakterii oraz przenoszeniu patogenów w okolice pochwy.

Oddychająca bielizna

Pieczenie i swędzenie, objawy zapalenia pochwy, zaostrzać może również nieprzewiewna bielizna, wykonana z materiałów syntetycznych. W celu zapobiegania stanom zapalnym, a w trakcie ich wystąpienia – do łagodzenia ich objawów, zaleca się zakładanie niezbyt ciasnych, bawełnianych majtek. Samą bieliznę należy prać przy użyciu delikatnych środków.

Unikanie współżycia

Zalecane jest powstrzymanie od współżycia podczas trwania infekcji i jej leczenia. Stosunek może podrażniać pochwę, nasilając tym samym uczucie swędzenia i pieczenia.

Swędzenie i pieczenie pochwy – na jakie domowe sposoby uważać?

Nie wszystkie domowe sposoby na pieczenie i swędzenie pochwy w stanie zapalnym są zalecane przez lekarzy. Ginekolodzy odradzają przede wszystkim dodawanie octu winnego do kąpieli, które może zaburzać florę bakteryjną pochwy.

Specjaliści radzą również powstrzymać się od smarowania pochwy jogurtem. Wiąże się to z ryzykiem wprowadzenia do pochwy innych bakterii, które mogą wywoływać infekcje intymne.

Niewskazane jest również aplikowanie czosnku do pochwy – mimo swoim właściwości przeciwzapalnych, działa on drażniąco na śluzówkę pochwy i może być powodem zaostrzenia objawów infekcji.

Przewlekły stan zapalny pochwy

Nieleczone stany zapalne pochwy mogą prowadzić do poważniejszych dolegliwości, w tym przewlekłych infekcji lub zakażenia sąsiadujących narządów (w tym jajników, macicy i jajowodów). Tylko szybkie zdiagnozowanie zapalenia pochwy i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala skutecznie wyeliminować nieprzyjemne objawy.

Kiedy i jak leczyć zapalenie pochwy?

Objawów zapalenia pochwy nie należy ignorować. Nawet w przypadku, kiedy infekcja przebiega łagodnie, konieczne jest podjęcie leczenia. Domowe sposoby mogą być stosowane wyłącznie wspomagająco – kiedy objawy utrzymują się lub nasilają, niezbędna jest konsultacja z lekarzem

Leczenie zapalenia pochwy zależne jest od czynnika, który doprowadził do jego rozwoju. W celu dokonania trafnej diagnozy, konieczne jest przeprowadzanie wywiadu z pacjentką oraz pobranie wymazu z pochwy. Pozwoli on stwierdzić ostatecznie bakteryjne lub drożdżakowe zapalenie pochwy.

W zależności od otrzymanego wyniku badania podaje się antybiotyki na stan zapalny pochwy (infekcje bakteryjne) bądź leki przeciwgrzybicze (infekcje drożdżakowe), niekiedy przyjmowane zarówno doustnie, jak i dopochwowo.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.