Pieczenie, upławy, swędzenie pochwy – czy to infekcja grzybicza pochwy? Sprawdź

Najważniejsze informacje:

 • Upławy oraz swędzenie i pieczenie okolic intymnych są objawami odczuwanymi przez większość pacjentek z infekcją pochwy, ale mogą świadczyć także o innym problemie. 
 • Dolegliwości te nie wskazują jednoznacznie na stan chorobowy, dlatego w przypadku ich wystąpienia w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę takie przyczyny jak np. uczulenie.
 • Upławy mogą mieć różną postać, a ocena ich wyglądu pozwala wstępnie określić rodzaj infekcji, a niekiedy także pozainfekcyjne źródło zapalenia pochwy.
Pieczenie Pochwy
Pieczenie pochwy

Pieczenie i świąd pochwy, a także zmieniona wydzielina z dróg rodnych w postaci upławów najczęściej świadczą o infekcji intymnej, np. grzybiczym zapaleniu pochwy. Występowanie takich objawów jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u ginekologa, który rozpozna źródło problemu. Przyczyną może okazać się zarówno zakażenie czy choroba narządów rodnych, jak i reakcja alergiczna czy podrażnienie wrażliwej błony śluzowej.

Kiedy pojawiają się pieczenie i swędzenie pochwy?

Pieczenie pochwy i świąd o różnej intensywności (od lekkiego po uporczywy) to dolegliwości, które mogą mieć różne podłoże. Nie bez powodu kojarzone są z infekcjami intymnymi – niemal zawsze towarzyszą zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. 

Nie można jednak zapominać, że za pojawienie się takich objawów w niektórych przypadkach odpowiadają zupełnie niepozorne czynniki, jak zmiana proszku do prania czy płynu do płukania bądź nowa bielizna. Wówczas świąd i pieczenie są najpewniej efektem reakcji nadwrażliwości, która ustępuje natychmiast po ustaniu kontaktu z czynnikiem drażniącym

Inne okoliczności przyczyniające się do swędzenia i pieczenia pochwy to: 

 • stosowanie kosmetyków nieodpowiednich do pielęgnacji delikatnych okolic intymnych, 
 • korzystanie z zapachowego papieru toaletowego, jak również podpasek, wkładek bądź tamponów nasączonych substancjami zapachowymi,
 • alergia na lateks, z którego wykonane są prezerwatywy,
 • noszenie obcisłej bielizny i ciasnych w kroku spodni, 
 • wykonywanie irygacji pochwy,
 • suchość pochwy związana np. z menopauzą,
 • częste golenie lub depilacja woskiem miejsc intymnych,
 • stan po operacji w obszarze dróg moczowo-płciowych.

Jak rozpoznać upławy? Co to za rodzaj wydzieliny?

Występowanie upławów to w większości przypadków czytelny znak, że doszło do zmiany stanu flory bakteryjnej pochwy. Nieprawidłowa wydzielina miewa różny wygląd i zapach. Biorąc pod uwagę jej postać, można wstępnie rozpoznać przyczynę pojawienia się upławów z pochwy:

 • brązowe (brunatne) upławy zabarwione krwią wskazują na infekcyjne lub pozainfekcyjne źródło stanu zapalnego: krwawienie występuje przy zakażeniu bakteryjnym, nadżerkach, mięśniakach, polipach i innych nieprawidłowych naroślach (w tym zmianach nowotworowych takich jak rak szyjki macicy czy rak endometrium), które nierzadko powodują również swędzenie i pieczenie pochwy; brązowe upławy po okresie nie powinny niepokoić – oznaczają oczyszczanie się macicy z resztek krwi miesiączkowej,
 • różowe upławy z nieznaczną domieszką krwi są charakterystycznym objawem pęknięcia pęcherzyka Graafa podczas owulacji, mogą także świadczyć o pękających naczynkach krwionośnych lub implantacji zarodka,
 • żółte upławy, jeśli nie towarzyszą im inne dolegliwości, nie powinny zwiastować niczego niepokojącego: gęsta, lekko żółta wydzielina zdarza się tuż przed miesiączką; przy obecności dodatkowych objawów może wiązać się z występowaniem nadżerki bądź infekcji intymnej,
 • zielonożółte lub zielone upławy są najczęściej efektem zakażenia bakteryjnego lub rzęsistkowicy,
 • białe upławy o „serowatej” konsystencji uznaje się za objaw typowy dla grzybicy pochwy, ale prawidłowa wydzielina również może mieć białawy kolor (przed owulacją).

Upławy i pieczenie pochwy w ciąży – co mogą oznaczać?

Pojawienie się upławów i pieczenia pochwy u kobiety w ciąży jest alarmującym sygnałem i zawsze wymaga przeprowadzenia diagnostyki. Białe upławy w ciąży mogą być związane zarówno z działaniem estrogenu, jak i z infekcją grzybiczą, na którą ciężarne są szczególnie podatne. Upławy towarzyszące grzybicy wyglądem przypominają twarożek i powinny skłonić do konsultacji z ginekologiem. 

Niezwłoczne przeprowadzenie badań to konieczność również przy zielonych upławach w ciąży, zwłaszcza jeśli ich konsystencja jest pienista, a zapach nieprzyjemny. Za takie upławy u ciężarnej niemal na pewno odpowiada infekcja przenoszona drogą płciową, która – nieleczona – stanowi zagrożenie dla płodu. 

Brązowe upławy w ciąży, związane z plamieniami, są często brane za objaw poronienia. Przyczyn krótkotrwałego występowania niezbyt intensywnej wydzieliny zabarwionej krwią można jednak wskazać wiele: wysiłek, stres, zbyt ciepła kąpiel, infekcja, polip, nadżerka, krwiak. Upławy z krwią w większości przypadków nie wymagają pilnej interwencji lekarskiej, ale należy od razu zgłosić je ginekologowi.

Z kolei przezroczyste, wodniste „upławy” w ciąży są przeważnie fizjologiczną wydzieliną. Występowanie dużej ilości śluzu u ciężarnej ma związek ze zmianami hormonalnymi. Śluz jest potrzebny do ochrony dróg rodnych przed rozwinięciem się infekcji intymnych. Jeśli jednak nadprodukcji takiej wydzieliny towarzyszy pieczenie pochwy, zaleca się konsultację z lekarzem.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.