Najważniejsze informacje:
- Upławy oraz swędzenie i pieczenie okolic intymnych są objawami odczuwanymi przez większość pacjentek z infekcją pochwy, ale mogą świadczyć także o innym problemie.
- Dolegliwości te nie wskazują jednoznacznie na stan chorobowy, dlatego w przypadku ich wystąpienia w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę takie przyczyny jak np. uczulenie.
- Upławy mogą mieć różną postać, a ocena ich wyglądu pozwala wstępnie określić rodzaj infekcji, a niekiedy także pozainfekcyjne źródło zapalenia pochwy.
Pieczenie i świąd pochwy, a także zmieniona wydzielina z dróg rodnych w postaci upławów najczęściej świadczą o infekcji intymnej, np. grzybiczym zapaleniu pochwy. Występowanie takich objawów jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u ginekologa, który rozpozna źródło problemu. Przyczyną może okazać się zarówno zakażenie czy choroba narządów rodnych, jak i reakcja alergiczna czy podrażnienie wrażliwej błony śluzowej.
Kiedy pojawiają się pieczenie i swędzenie pochwy?
Pieczenie pochwy i świąd o różnej intensywności (od lekkiego po uporczywy) to dolegliwości, które mogą mieć różne podłoże. Nie bez powodu kojarzone są z infekcjami intymnymi – niemal zawsze towarzyszą zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym.
Nie można jednak zapominać, że za pojawienie się takich objawów w niektórych przypadkach odpowiadają zupełnie niepozorne czynniki, jak zmiana proszku do prania czy płynu do płukania bądź nowa bielizna. Wówczas świąd i pieczenie są najpewniej efektem reakcji nadwrażliwości, która ustępuje natychmiast po ustaniu kontaktu z czynnikiem drażniącym.
Inne okoliczności przyczyniające się do swędzenia i pieczenia pochwy to:
- stosowanie kosmetyków nieodpowiednich do pielęgnacji delikatnych okolic intymnych,
- korzystanie z zapachowego papieru toaletowego, jak również podpasek, wkładek bądź tamponów nasączonych substancjami zapachowymi,
- alergia na lateks, z którego wykonane są prezerwatywy,
- noszenie obcisłej bielizny i ciasnych w kroku spodni,
- wykonywanie irygacji pochwy,
- suchość pochwy związana np. z menopauzą,
- częste golenie lub depilacja woskiem miejsc intymnych,
- stan po operacji w obszarze dróg moczowo-płciowych.
Jak rozpoznać upławy? Co to za rodzaj wydzieliny?
Występowanie upławów to w większości przypadków czytelny znak, że doszło do zmiany stanu flory bakteryjnej pochwy. Nieprawidłowa wydzielina miewa różny wygląd i zapach. Biorąc pod uwagę jej postać, można wstępnie rozpoznać przyczynę pojawienia się upławów z pochwy:
- brązowe (brunatne) upławy zabarwione krwią wskazują na infekcyjne lub pozainfekcyjne źródło stanu zapalnego: krwawienie występuje przy zakażeniu bakteryjnym, nadżerkach, mięśniakach, polipach i innych nieprawidłowych naroślach (w tym zmianach nowotworowych takich jak rak szyjki macicy czy rak endometrium), które nierzadko powodują również swędzenie i pieczenie pochwy; brązowe upławy po okresie nie powinny niepokoić – oznaczają oczyszczanie się macicy z resztek krwi miesiączkowej,
- różowe upławy z nieznaczną domieszką krwi są charakterystycznym objawem pęknięcia pęcherzyka Graafa podczas owulacji, mogą także świadczyć o pękających naczynkach krwionośnych lub implantacji zarodka,
- żółte upławy, jeśli nie towarzyszą im inne dolegliwości, nie powinny zwiastować niczego niepokojącego: gęsta, lekko żółta wydzielina zdarza się tuż przed miesiączką; przy obecności dodatkowych objawów może wiązać się z występowaniem nadżerki bądź infekcji intymnej,
- zielonożółte lub zielone upławy są najczęściej efektem zakażenia bakteryjnego lub rzęsistkowicy,
- białe upławy o „serowatej” konsystencji uznaje się za objaw typowy dla grzybicy pochwy, ale prawidłowa wydzielina również może mieć białawy kolor (przed owulacją).
Upławy i pieczenie pochwy w ciąży – co mogą oznaczać?
Pojawienie się upławów i pieczenia pochwy u kobiety w ciąży jest alarmującym sygnałem i zawsze wymaga przeprowadzenia diagnostyki. Białe upławy w ciąży mogą być związane zarówno z działaniem estrogenu, jak i z infekcją grzybiczą, na którą ciężarne są szczególnie podatne. Upławy towarzyszące grzybicy wyglądem przypominają twarożek i powinny skłonić do konsultacji z ginekologiem.
Niezwłoczne przeprowadzenie badań to konieczność również przy zielonych upławach w ciąży, zwłaszcza jeśli ich konsystencja jest pienista, a zapach nieprzyjemny. Za takie upławy u ciężarnej niemal na pewno odpowiada infekcja przenoszona drogą płciową, która – nieleczona – stanowi zagrożenie dla płodu.
Brązowe upławy w ciąży, związane z plamieniami, są często brane za objaw poronienia. Przyczyn krótkotrwałego występowania niezbyt intensywnej wydzieliny zabarwionej krwią można jednak wskazać wiele: wysiłek, stres, zbyt ciepła kąpiel, infekcja, polip, nadżerka, krwiak. Upławy z krwią w większości przypadków nie wymagają pilnej interwencji lekarskiej, ale należy od razu zgłosić je ginekologowi.
Z kolei przezroczyste, wodniste „upławy” w ciąży są przeważnie fizjologiczną wydzieliną. Występowanie dużej ilości śluzu u ciężarnej ma związek ze zmianami hormonalnymi. Śluz jest potrzebny do ochrony dróg rodnych przed rozwinięciem się infekcji intymnych. Jeśli jednak nadprodukcji takiej wydzieliny towarzyszy pieczenie pochwy, zaleca się konsultację z lekarzem.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.