Jak wybrać najlepszy lek na grzybicę pochwy? Podpowiadamy

Najważniejsze informacje:

  • Grzybicę pochwy da się leczyć zarówno preparatami bez recepty, jak i na receptę.
  • Maść na grzybicę pochwy bez recepty powinna zawierać klotrimazol lub flukonazol. Dodatkowo można stosować probiotyk, który ma działanie wspomagające.
  • Przy nawracającej grzybicy pochwy konieczne może okazać się przyjmowanie leków na receptę, np. antybiotyków polienowych.
Leki Na Grzybice Pochwy
Leki na grzybicę pochwy

Zapalenie pochwy o podłożu grzybiczym to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych, którą można zwalczać wieloma rodzajami środków farmakologicznych. Czym kierować się przy wyborze metody leczenia? Który preparat pozwala szybko wyeliminować uczucie swędzenia i pieczenia pochwy? Kiedy wybrać maść, a kiedy tabletki na grzybicę pochwy? Wyjaśniamy.

Grzybica pochwy – leki bez recepty

Przy podejrzeniu grzybiczego zapalenia pochwy należy możliwie szybko udać się na wizytę u ginekologa, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Kiedy jednak odbycie takiej wizyty nie jest możliwe od razu, w celu wygaszenia uciążliwych objawów warto zastosować leczenie doraźne w postaci preparatów dostępnych bez recepty. 

Gdy pojawia się grzybica pochwy (np. po antybiotyku), leki bez recepty są pierwszą metodą leczenia, po jaką można sięgnąć, zanim dolegliwości ulegną zaostrzeniu. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich nie zwalcza przyczyn infekcji, a działa wyłącznie objawowo.

Bez recepty można kupić m.in.:

  • kremy i maści z klotrimazolem lub flukonazolem, 
  • płyny do irygacji i nasiadówek na bazie ziół (szałwii, kory dębu, rumianku, nagietka), 
  • żele i płyny intymne o kwaśnym pH, 
  • kapsułki do stosowania doustnego i globulki dopochwowe z jonami srebra lub pałeczkami kwasu mlekowego uzupełniającymi zubożoną mikroflorę pochwy. 

Są to w większości środki do stosowania na zewnętrzne narządy płciowe, które dają efekty lecznicze szybciej niż leki doustne i stanowią mniejsze obciążenie dla organizmu.

Bezpośrednie działanie na grzyby (hamujące rozwój błony komórkowej) wykazują nieliczne preparaty bez recepty, np. klotrimazol i flukonazol zawarte w takich lekach jak m.in. Clotrimazolum i Clotidal. Nie zawsze jednak okazują się one wystarczające do całkowitego wyleczenia infekcji. 

Grzybica pochwy – kiedy sięgnąć po leki na receptę?

Dla kobiet z trudną do wyleczenia infekcją przeznaczona jest grupa farmaceutyków przeciwgrzybiczych, które można kupić tylko za okazaniem recepty lekarskiej, po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. 

Leki na grzybicę pochwy dostępne na receptę to przede wszystkim antybiotyki polienowe (nystatyna, natamycyna) oraz niektóre preparaty zawierające azole (nie tylko klotrimazol i flukonazol, lecz także mikonazol, butokonazol, tiokonazol). Odpowiednie antybiotyki, działające na konkretny rodzaj grzyba, dobiera się na podstawie wyników badań mikrobiologicznych (posiewu z pochwy z antybiogramem).

Długość leczenia zależy od stopnia nasilenia objawów i stadium choroby. Pomóc może już jedna dawka leku, jednak przy bardziej powikłanych infekcjach i przewlekłej grzybicy pochwy konieczna jest minimum siedmiodniowa kuracja. 

Grzybica pochwy – jakie leki dla partnera?

Grzybica pochwy, wbrew pozorom, nie jest chorobą dotyczącą wyłącznie kobiet. Infekcja łatwo może przenosić się między partnerami seksualnymi i wywoływać objawy również u mężczyzn, np. w postaci grzybicy penisa. Wówczas leczenie kandydozy jest konieczne u obojga partnerów. Kuracja prowadzona równolegle u dwóch osób pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko nawracającej grzybicy pochwy. 

Partner – po konsultacji z lekarzem – może stosować kremy, maści, żele czy leki doustne, które w przypadku mężczyzn są zalecaną formą kuracji (przy niezbyt nasilonych objawach wystarcza już jedna dawka leku w postaci tabletki). Do czasu wygaszenia infekcji u obojga partnerów należy powstrzymać się od współżycia.

Jakie leki na grzybicze zapalenie pochwy w ciąży?

Wzmożonej staranności w leczeniu wymaga infekcja grzybicza pochwy u ciężarnej. Kobiety w ciąży – ze względu na zmiany w biocenozie pochwy i funkcjonowaniu układu immunologicznego – są szczególnie zagrożone nie tylko na zakażeniami, ale także powikłaniami uporczywych infekcji. 

Ciężarnym ani matkom karmiącym piersią nie zaleca się stosowania doustnych preparatów przeciwgrzybiczych (poza szczególnymi sytuacjami, jak ciężkie zakażenie ogólnoustrojowe)By wyeliminować ryzyko szkodliwego (teratogennego) działania na płód, przy grzybiczym zapaleniu pochwy w czasie ciąży najlepiej leczyć się preparatami miejscowymi (w postaci globulek dopochwowych bądź kremów), które w ogóle nie wchłaniają się przez błony śluzowe lub przenikają przez nie w bardzo małym stopniu. 

Ostateczną decyzję co do ścieżki leczenia zawsze jednak należy pozostawić lekarzowi prowadzącemu. Z dużym ryzykiem wiąże się przyjmowanie jakichkolwiek ogólnodostępnych preparatów bez wiedzy ginekologa. Bezpieczeństwo stosowania niektórych leków zależy od trymestru ciąży.

Jakie leki na grzybicze zapalenie pochwy u dzieci?

Infekcje grzybicze miejsc intymnych zdarzają się nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Ryzyko zachorowania dotyczy przeważnie kilkuletnich dziewczynek będących w trakcie odpieluchowania, które dopiero uczą się właściwej higieny intymnej, ale możliwe jest też wystąpienie grzybicy pochwy u niemowlaka. 

Grzybica pochwy u dziewczynki powinna być leczona przez ginekologa. Najczęściej w kuracji stosuje się maść na podrażnione miejsca intymne. W przypadku występowania mocnego świądu można robić również okłady łagodzące. Poza tym konieczna jest też duża dbałość o higienę polegająca m.in. na częstej zmianie pampersów lub bielizny (u większych dzieci) oraz wietrzeniu krocza.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.