Grzybica pochwy – jak długo trwa i kiedy jest wyleczona? Wyjaśniamy

  • Grzybica pochwy, znana również jako kandydoza lub drożdżyca pochwy, jest najczęstszą chorobą dróg rodnych u kobiet.
  • W przebiegu grzybicy pochwy najskuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne za pomocą leków stosowanych miejscowo lub doustnie. Czas leczenia określa lekarz.
  • Infekcje grzybicze są łatwe do wyleczenia, chociaż mogą nawracać – z tego powodu ważne jest całkowite pozbycie się kandydozy.
Grzybica Pochwy Jak Dlugo Trwa
Grzybica pochwy – jak długo trwa

Problem grzybicy pochwy dotyka aż 75% kobiet w wieku rozrodczym. Infekcja intymna wymaga leczenia, które polega na przyjmowaniu leków o działaniu przeciwgrzybiczym. Bagatelizowane objawy grzybicy prowadzą do poważnych powikłań. Kiedy można powiedzieć, że grzybica pochwy jest wyleczona? Ile trwa czas leczenia infekcji grzybiczej i co co niego wpływa? Kiedy lekarz może zalecić długotrwałą kurację przeciwgrzybiczą? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Jak leczy się grzybicze zapalenie pochwy?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia grzybicy pochwy jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych i zażywanie ich tak długo, jak zalecił lekarz. 

Grzybicę pochwy leczy się lekami, w których składzie znajdują się nystatyna, natamycyna lub klotrimazol. Lekarz może przepisać pacjentce również doustne azole – flukonazol i itrakonazol. Są to leki przeciwgrzybicze – ich działanie polega na hamowaniu namnażania się grzybów, które wywołują infekcję intymną.

Kiedy grzybica pochwy jest wyleczona?

Aby zrozumieć, na czym polega wyleczenie grzybicy pochwy, warto poznać mechanizm rozwoju tej częstej infekcji intymnej. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są drożdżaki Candida albicans, będące naturalną częścią mikroflory organizmu. W stanie jej równowagi nie dochodzi do ich nadmiernego rozrostu. Kiedy naturalna równowaga pochwy zostaje zaburzona, grzyby zaczynają się namnażać, co wywołuje stan zapalny.

Wyleczona grzybica pochwy to zatem sytuacja, w której mikroflora bakteryjna pochwy zostanie przywrócona do prawidłowych wartości. To znaczy, że zahamowane zostało namnażanie się grzybów i ustąpił stan zapalny.

Wyleczenie grzybicy pochwy – ustąpienie objawów infekcji

Wyleczenie grzybicy pochwy oznacza również ustąpienie typowych dla niej objawów, którymi są:

  • swędzenie i pieczenie pochwy,
  • zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych,
  • białe lub żółtawy upławy o konsystencji twarogu,
  • bolesność podczas oddawania moczu,
  • dyskomfort w trakcie stosunku.

Choć objawy grzybicy są dla niej charakterystyczne, to infekcja może być mylona z zakażeniami o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Z tego względu samodzielne diagnozowanie i leczenie infekcji nie jest wskazane.

Ile trwa leczenie grzybicy pochwy?

W większości przypadków leczenie kandydozy trwa od 3 do 7 dni, a w przypadku w bardziej zaawansowanej infekcji do 14 dni. O długości farmakoterapii decyduje lekarz. 

Kluczowe jest rozpoznanie przyczyny zakażenia pochwy, które pozwala na dobór odpowiednich leków i tym samym skrócenie leczenia. Po zakończonym leczeniu warto wykonać posiew, który pozwala stwierdzić, czy stan mikroflory bakteryjnej pochwy wrócił do normy.

Od czego zależy długość leczenia grzybicy pochwy?

Czas trwania leczenia uzależniony jest stopnia zaawansowania grzybicy pochwy oraz od leków przyjmowanych przez pacjentkę. Leki przeciwgrzybicze powinny być dopasowane indywidualnie do pacjentki. Wysoką skuteczność i szybkie działanie wykazują zwłaszcza leki do stosowania miejscowego.

Jedynie biorąc leki przez zalecany czas możemy zapobiec namnażaniu grzybów chorobotwórczych i nawrotom grzybicy.

Kiedy konieczne jest dłuższe leczenie grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy może wymagać dłuższego leczenia. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które borykają się z problemem nawracającej infekcji intymnej. W jej przypadku leczenie może trwać nawet kilka miesięcy i obejmować leczenie właściwe oraz podtrzymujące. 

Dłuższe leczenie grzybicy pochwy może być również niezbędne przy powikłanym zakażeniu drożdżakowym, które rozwija się u osób z zaburzeniami immunologicznymi, w przebiegu cukrzycy lub u kobiet w ciąży.

Czy grzybica pochwy może minąć samoistnie?

Grzybica pochwy, zwłaszcza w zaawansowanej formie, nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Jej objawy mogą oczywiście złagodnieć, dając złudne wrażenie pozbycia się infekcji intymnej. Z dużym prawdopodobieństwem u chorej nastąpi szybki nawrót kandydozy, mającej grzybiczne źródło infekcji pochwy. 

Należy również pamiętać, że nieleczona grzybica pochwy może prowadzić do poważnych powikłań. Zakażenie o przewlekłym charakterze może objąć kanał szyjki macicy i przydatki.

Dlaczego grzybica pochwy nie ustępuje?

Cześć kobiet, obserwując u siebie objawy grzybicy pochwy, sięga po leki dostępne w aptekach bez recepty. Należy jednak pamiętać, że ich zadaniem jest łagodzenie objawów infekcji, a nie jej właściwe leczenie. Podstawą w wyeliminowaniu grzybicy pochwy jest rozmowa z ginekologiem oraz wdrożenie wskazanego przez niego leczenia farmakologicznego.

Utrzymywaniu się grzybicy pochwy sprzyjają również takie czynniki, jak: antybiotykoterapia, obniżona odporność, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa higiena intymna, ciąża czy cukrzyca. Problem infekcji intymnej może utrzymywać się również na skutek stosunków seksualnych z zakażonym partnerem.

Niewyleczona grzybica – czy może nawracać?

Nawracająca grzybica pochwy to częsty problem. Zwykle dzieje się tak w efekcie zbyt szybko przerwanej kuracji. Dlatego też leków przepisanych przez lekarza nie należy odstawić wraz z ustąpieniem objawów. Środki przeciwgrzybicze należy przyjmować przez wskazany czas.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.