Grzybica pochwy – sprawdź jakie badania mogą zdiagnozować infekcję

Najważniejsze informacje:

 • Podstawę w diagnostyce zapalenia pochwy stanowi badanie fizykalne, które może przeprowadzić każdy ginekolog.
 • Pełnej informacji na temat charakteru infekcji dostarczają badania opierające się na analizie mikrobiologicznej wydzieliny z pochwy.
 • Grzybica pochwy może wymagać zastosowania antybiotykoterapii, w doborze której pomaga wykonanie posiewu z antybiogramem.

Badanie Pochwy
Badanie pochwy

Grzybica pochwy jest chorobą, której leczenie – mimo dostępności szerokiej gamy leków bez recepty – powinno być prowadzone przez lekarza i poprzedzone diagnostyką medyczną. Już podstawowe badanie ginekologiczne może wystarczyć do potwierdzenia infekcji grzybiczej. Jakie dodatkowe badania można wykonać? Odpowiadamy.

Grzybicze zapalenie pochwy – badania diagnostyczne

Przy podejrzeniu grzybicy pochwy badania mają kluczowe znaczenie diagnostyczne. Umożliwiają szybkie stwierdzenie infekcji, a ponadto pozwalają ocenić ilości patogenów obecnych w badanym obszarze i z dużą dokładnością określić, jaki rodzaj rodzaj grzyba jest odpowiedzialny za powstanie stanu zapalnego.

W diagnostyce infekcji pochwy wykorzystuje się:

 • badanie ginekologiczne (fizykalne),
 • badanie mikrobiologiczne (rozmaz lub posiew z pochwy z antybiogramem).

Pierwszym sposobem badania, na podstawie którego lekarz może postawić trafne rozpoznanie, jest ocena wyglądu zewnętrznych narządów rodnych i wydzieliny z pochwy – z użyciem wziernika lub bez. Najczęściej podstawowa diagnostyka ginekologiczna okazuje się wystarczająca i stanowi podstawę do rozpoczęcia standardowej kuracji przeciwgrzybiczej. 

W razie potrzeby podczas wziernikowania pobiera się materiał (wymaz) do analizy mikrobiologicznej, którą warto wykonać szczególnie przy nawracających, trudnych do wyleczenia infekcjach pochwy. Pobranie wymazu polega na zebraniu cienkim patyczkiem (wymazówką) wydzieliny z powierzchni błony śluzowej pochwy. Pozyskany w ten sposób materiał od razu jest poddawany obserwacji pod mikroskopem (rozmazowi) albo trafia na specjalne podłoże umożliwiające hodowlę drożdżaków w celu ich identyfikacji (ta procedura nosi nazwę posiewu). 

Jako uzupełnienie badania wykonuje się antybiogram, czyli ocenę oporności grzybów na różne rodzaje antybiotyków. Dzięki antybiogramowi można dobrać preparat, który będzie najbardziej skuteczny w leczeniu grzybicy pochwy.

Kiedy należy wykonać badania na grzybicę pochwy?

Badania w kierunku grzybicy pochwy należy wykonać, gdy pojawiają się objawy wskazujące na występowanie infekcji. O stanie zapalnym pochwy mogą świadczyć:

 • wydzielina o zmienionej konsystencji (upławy),
 • swędzenie pochwy,
 • zaczerwienienie i obrzęk zewnętrznych narządów płciowych,
 • dyskomfort w okolicach intymnych (np. ból podczas stosunku).

W jaki sposób przygotować się do badań na grzybicze zapalenie pochwy?

Badania na grzybicę pochwy zasadniczo nie wymagają od pacjentki specjalnych przygotowań. Dobrze jest pamiętać jedynie o tym, by:

 • nie współżyć co najmniej trzy dni przed pobraniem wymazu (aktywność seksualna w czasie infekcji pochwy jest przeciwwskazana),
 • nie stosować żadnych leków dopochwowych ani irygacji,
 • przed badaniem umyć krocze wodą z mydłem (zastosowanie płynu do higieny intymnej czy żelu antybakteryjnego może zafałszować wyniki). 

Posiewu z pochwy nie należy wykonywać w czasie miesiączki ani podczas antybiotykoterapii.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.