Najważniejsze informacje:
Grzybica pochwy, nazywana też drożdżycą lub kandydozą, dla wielu kobiet stanowi wstydliwy temat.
Problem grzybicy może dotyczyć również mężczyzn - istnieje ryzyko przeniesienia infekcji w trakcie stosunku.
W niektórych przypadkach leczeniu grzybicy powinna poddać się zarówno kobieta, jak i jej partner. Pozwoli to uniknąć ponownej infekcji.
Czy grzybica pochwy jest zaraźliwa? Jak wygląda jej leczenie u partnera? Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji? O tym w poniższym poradniku.
Grzybica pochwy to infekcja wywoływana przez grzyby, które nadmiernie rozwijają się w drogach rodnych kobiety.
Typowe objawy, jakie daje zakażenie grzybicze pochwy, to swędzenie i pieczenie okolic intymnych, suchość pochwy oraz serowate, białe upławy pozbawione zapachu. W trakcie stosunku i oddawania moczu może pojawiać się bolesność.
Grzybica pochwy to infekcja, która powszechnie nie jest traktowana jako choroba przenoszona drogą płciową.
Jednocześnie odpowiedzialny za infekcję drożdżakową grzyb Candida albicans może przenosić się między partnerami w trakcie kontaktów seksualnych. Zarówno partnerka, jak i partner, mogą być więc nosicielami infekcji drożdżakowej.
Należy pamiętać, że infekcja grzybicza może przenosić się również w inne miejsca organizmu. W skrajnych przypadkach skutkuje zakażeniem układowym, na przykład układu pokarmowego czy płucnego.
Chociaż grzybica pochwy jest typową infekcją kobiecą, to wywołujący ją grzyb z rodzaju Candida może rozwijać się również na męskich okolicach intymnych. Jego obecność zwykle nie niesie ze sobą żadnych dolegliwości.
Część mężczyzn może obserwować u siebie objawy zapalenia żołędzi, takie jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie czy obecność wydzieliny z cewki moczowej. Po przeniesieniu na prostatę wystąpić może również problem z ejakulacją. Grzybica u mężczyzn częściej występuje u partnerów chorujących na cukrzycę.
Nosicielem grzyba może być również partner kobiety, która skarży się na pieczenie i swędzenie pochwy. Często zdarza się, że u partnera nie występują objawy infekcji, w efekcie czego nie jest on świadomy zarażania kobiety. Nawracająca grzybica pochwy po stosunku może być oznaką wtórnego zakażenia przez bezobjawowego partnera.
Ryzyko zachorowania wzrasta przy wszelkich zaburzeniach flory bakteryjnej, zwłaszcza w stanach obniżonej odporności i przy długotrwałej antybiotykoterapii.
W trakcie leczenia grzybiczej zalecane jest powstrzymywanie się od stosunków seksualnych, zwłaszcza podczas miesiączki. Jednym z powodów jest wspomniane wcześniej ryzyko zakażenia partnera.
Podrażnienie pochwy, które może wystąpić w wyniku stosunku, nasila również dokuczliwe objawy pieczenia i swędzenia.
Aktywność seksualna może być powodem obniżonej skuteczności leczenia. Niekiedy przyczynia się również do nawrotów kandydozy.
Ryzyko infekcji intymnych po stosunku można ograniczać, przestrzegając kilku prostych zasad. Przede wszystkim:
podejmując zbliżenia seksualne w trakcie aktywnej infekcji intymnej należy pamiętać o stosowaniu zabezpieczenia - prezerwatywa chroni partnerów przed przenoszeniem drobnoustrojów z dróg rodnych, w tym grzybów odpowiedzialnych za kandydozę,
należy dbać o higienę osobistą i partnera - przed i po stosunku,
podczas stosunku na okolice intymne można aplikować żele nawilżające, które chronią pochwę przed otarciami i wspomagają rozwój prawidłowej flory bakteryjnej,
zalecane jest ograniczanie liczby partnerów seksualnych - ryzykowne zachowania seksualne zwiększają szansę wystąpienia infekcji.
Grzybica pochwy może rozprzestrzeniać się przy kontaktach seksualnych. W tym przypadku leczeniu infekcji powinien poddać się również partner, który obserwuje u siebie świąd i pieczenie okolic intymnych, świadczące o stanie zapalnym.
Jeżeli partner nie podda się leczeniu, istnieje spore ryzyko, że u kobiety infekcje grzybicze pochwy będą nawracać.
Niedoleczona kandydoza pochwy często powraca z silniejszymi objawami i jest trudniejsza do wyleczenia. Dlatego istotne jest, aby partner podjął leczenie grzybicy. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko jej ponownego wystąpienia.
Leczenie grzybicy u partnera zalecane jest przez wielu lekarzy nawet wtedy, kiedy nie wykazuje on dokuczliwych objawów infekcji drożdżakowej.
Kuracja infekcji drożdżakowej polega na przyjmowaniu doustnych tabletek o działaniu przeciwgrzybiczym. Niekiedy stosuje się kremy do użytku miejscowego.
W przypadku kobiet na grzybicę zalecane są globulki dopochwowe i kremy do aplikowania na miejsce intymne, często stosowane jednocześnie.
Bardzo ważne jest przyjmowanie leków (np. Gynazol, Gyno-Pevaryl 150, Pimafucin, Fluconazole) tak długo, jak zaleci lekarz - pozwoli to na całkowite wyleczenie infekcji grzybiczej pochwy i uniknięcie jej nawrotów, które są oporniejsze w leczeniu.
Po leczeniu warto zastosować dodatkowo preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, umożliwiające odtworzenie uszkodzonej flory bakteryjnej pochwy.
Obserwujesz u siebie objawy infekcji grzybiczej pochwy? Pieczenie lub świąd okolic intymnych występują również u Twojego partnera? Istnieje ryzyko, że doszło do przeniesienia drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój kandydozy. Niepokojące objawy skonsultuj z ginekologiem - e-wizytę umówisz szybko i wygodnie przez serwis Receptomat.pl. W jej trakcie możesz również uzyskać receptę na skuteczne leki przeciwgrzybicze.
e-Konsultacja z Receptą Online