Leki antydepresyjne. Poznaj mity o lekach na depresję

Farmakologiczne leczenie depresji, mimo naukowo udowodnionej skuteczności działania, wciąż budzi wiele wątpliwości. Z powodu wielu szkodliwych mitów o lekach antydepresyjnych, chorzy często nie decydują się na farmakoterapię, która prowadzona przez specjalistę może znacznie poprawić jakość ich życia. W poniższym artykule obalamy najpopularniejsze mity o lekach na depresję!

Mity o lekach na depresję

1. Leki na depresję uzależniają – MIT

Najczęstszym mitem o lekach depresyjnych jest ten związany z ich uzależniającym działaniem. Z obawy przed nim, wiele osób, które obserwuje u siebie objawy depresji, nie decyduje się na jej farmakologiczne leczenie. Nieprzyjemne objawy zażywania antydepresantów, mylnie utożsamiane z uzależnieniem, pojawiają się zwykle w przypadku nagłego przerwania leczenia przez pacjenta, bez konsultacji z lekarzem. Mamy wtedy do czynienia z tzw. objawami odstawiennymi, do których należą zawroty głowy, nadwrażliwość na światło, chwiejność nastroju, drętwienie kończyn, dolegliwości jelitowe i zaburzenia snu.

PRAWDA – antydepresanty wpływają na neuroprzekaźniki, których aktywność jest zaburzona w okresie depresji. Dzięki temu pozwalają wyeliminować charakterystyczne objawy choroby, w tym obniżenie nastroju, utratę zainteresowań czy brak energii. By tak się jednak stało, muszą być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Pod opieką lekarza psychiatry leki antydepresyjne można na stałe odstawić.

Mity O Depresji
Mity o depresji

2. Antydepresanty zmieniają osobowość – MIT

Z pierwszym mitem wiąże się również drugi – uspokajamy jednak: antydepresanty nie zmieniają osobowości. Leki na depresję, jak już wyjaśniliśmy, wpływają jedynie na chemię mózgu w zakresie neuroprzekaźników, których zaburzony poziom przyczynia się do wystąpienia depresji. Antydepresanty, pod warunkiem ich przyjmowania ściśle pod kontrolą lekarza, nie wywołują ociężałości intelektualnej.

PRAWDA – w rzeczywistości to depresja zmienia osobowość, a leki tylko ją przywracają. Pierwsze efekty zażywania antydepresantów widoczne są już po ok 2-4 tygodniach ich stosowania. U pacjentów obserwuje się najpierw zwiększoną energię życiową, której brak jest jednym z głównych symptomów choroby.

3. Leki przeciwdepresyjne powodują otyłość – MIT

Kolejnym pokutującym mitem o lekach na depresję jest ten, że zawsze skutkują one tyciem. Nie wszystkie leki na depresję powodują przybieranie na wadze, która budzi obawy wśród chorych. Istnieją leki, które nie oddziałują w żaden sposób na gospodarkę hormonalną. Jeśli zmiana wagi doskwiera pacjentowi leczącemu się na depresję, warto zmienić antydepresant na taki, który nie będzie wywoływać tego efektu ubocznego.

PRAWDA – stosowanie współcześnie antydepresanty są bezpieczne, choć jak każdy lek, mogą wywoływać różne skutki uboczne u różnych pacjentów. Aby ich uniknąć, konieczne jest dobranie odpowiedniego leku przez psychiatrę. Co ciekawe, niektóre leki o działaniu przeciwdepresyjnym stosowane są w leczeniu otyłości. Pamiętajmy też, że depresja jest chorobą dużo groźniejszą w skutkach niż tycie.

4. Antydepresanty obniżają libido – MIT

Mity o lekach na depresję dotyczą również sfery seksualności. Niezadowalające libido może pojawić się jedynie w wyniku zażywania źle dobranych leków – w tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który może zmienić antydepresant na inny.

PRAWDA – warto wiedzieć, że antydepresanty same w sobie nie obniżają libido – to spada na skutek depresji. Niski popęd jest jednym z objawów choroby. Gdy więc leki na depresję zaczną działać, w sferze intymnej również może zajść wyraźna zmiana na korzyść.

5. Depresję leczy się wyłącznie farmakologicznie – MIT

Kolejny mit o lekach antydepresyjnych to ten, że chorzy są skazani na ich zażywanie. Leki na depresję nie są jedynym rozwiązaniem. Choroba może objawiać się inaczej u różnych pacjentów – w lekkim przebiegu jej postaci jako jedyna forma leczenia stosowana jest psychoterapia. Wspomagająco sprawdza się ona również w umiarkowanej i ciężkiej depresji.

PRAWDA – za najskuteczniejszą formę leczenia depresji uznaje się połączenie farmako- i psychoterapii.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.