Czy w leczeniu depresji farmakoterapii zawsze powinna towarzyszyć psychoterapia? Wyjaśniamy

Depresja to coraz powszechniej występująca choroba, z którą można skutecznie walczyć. Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, w którym wykorzystywane są przede wszystkim farmakoterapia i psychoterapia. Co jest skuteczniejsze – leczenie farmakologiczne czy w gabinecie psychoterapeuty? W jakich sytuacjach należy łączyć te dwie metody leczenia? Jakie rodzaje psychoterapii są wskazane dla osób z depresją? Wyjaśniamy!

Leczenie depresji – najczęstszego spośród zaburzeń nastroju

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Jednym ze sposobów walki z depresją jest leczenie farmakologiczne, jednak istotną rolę w procesie zdrowienia odgrywa również psychoterapia. O sposobie leczenia depresji zawsze decyduje lekarz, do którego pacjent zgłasza się ze swoim problemem. 

Psychiatra nie tylko diagnozuje depresję i wprowadza leczenie farmakologiczne. Może również zalecić choremu psychoterapię. Chociaż psychoterapia nie jest obowiązkowa dla pacjenta z depresją, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją rozważyć.

Leczenie depresji lekami – na czym polega farmakoterapia?

Farmakoterapia w leczeniu depresji służy wyeliminowaniu objawów choroby i powrotowi pacjenta do codziennego funkcjonowania. Antydepresanty mają również za zadanie zminimalizować ryzyko nawrotów choroby. Pod tym względem jest to najlepsza metoda leczenia depresji.

W trakcie kuracji chory przyjmuje antydepresanty – leki o silnym działaniu na układ nerwowy. Mają one na celu wyrównanie zaburzonego w depresji poziomu neuroprzekaźników mózgowych, które odpowiadają za dobre samopoczucie i nastrój.

Pcyhoterapia
Psychoterapia

Farmakoterapia i psychoterapia – skuteczne połączenie?

W leczeniu depresji, oprócz leków stosuje się również psychoterapię. Jej skuteczność porównuje się do prawidłowego stosowania odpowiednio dobranych antydepresantów. Osiągnięcie pożądanych efektów, tak jak w przypadku farmakoterapii, wymaga oczywiście czasu, a czasem również dodatkowego przyjmowania leków.

Za szczególnie skuteczne uważa się obecnie połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Antydepresanty stosowane w depresji służą przede wszystkim niwelowaniu objawów choroby, nie usuwają jednak jej przyczyn. W tym chorym z pomocą przychodzi psychoterapia, która skupia się na głębszym poznaniu i lepszym zrozumieniu choroby. Psychoterapia może też wzmacniać pozytywne efekty farmakoterapii.

Leczenie depresji podczas psychoterapii – co ma na celu?

W leczeniu depresji wykorzystuje się przede wszystkim psychoterapię poznawczo-behawioralną. Skupia się ona negatywnych przekonaniach i sposobach postrzegania rzeczywistości. W trakcie spotkań w gabinecie psychoterapeuty pacjent pracuje nad zmianą schematów myślowych i zachowań, które są dla niego szkodliwe. Psychoterapia z elementami uważności, skierowana do chorych z nawracającą depresją,  wyposaża pacjentów w narzędzia do radzenia sobie z przewlekłą chorobą.

Psychoterapia w leczeniu depresji – kiedy się ją wprowadza?

Sama psychoterapia może być stosowana jako jedyny sposób leczenia depresji wyłącznie w jej łagodnym nasileniu. W depresji umiarkowanej zwykle zachodzi konieczność jednoczesnego zażywania leków przeciwdepresyjnych. W depresji ciężkiej psychoterapię włącza się do leczenia dopiero wtedy, gdy antydepresanty zaczęły już działać – w efekcie czego część objawów ustąpiła lub znacznie zmniejszyło się ich nasilenie.

Czy sama psychoterapia wystarczy?

Wielu pacjentów obawia się przyjmowania antydepresantów z uwagi na możliwe skutki uboczne. Nieprawdą jest też, że leki na depresję uzależniają lub zmieniają osobowość. Szkodliwe mity na temat farmakoterapii sprawiają, że chorzy często zgłaszają się jedynie na terapię. Należy jednak pamiętać, że podstawowym sposobem leczenia umiarkowanej i ciężkiej depresji jest farmakoterapia, której psychoterapia nie jest w stanie zastąpić.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.