Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę? Na co należy zwrócić uwagę?

Rozpoczęcie leczenia depresji to ważny krok w powrocie do normalnego funkcjonowania. Poza farmakoterapią, w procesie wychodzenia z choroby ważną rolę odgrywa też psychoterapia, koncentrująca się na zmianie schematów myślenia i zachowań, które są szkodliwe dla chorego. Jak wybrać psychoterapeutę do walki z depresją? Na co zwrócić uwagę podczas szukając pomocy? Podpowiadamy!

Depresja a psychoterapeuta czy psycholog – kto pomoże w depresji?

Psycholog czy psychoterapeuta – do którego z nich udać się w celu leczenia depresji? Choć obu specjalistów zna się na psychice ludzkiej, są to dwa różne zawody.

Psycholog jest osobą po studiach psychologicznych – pomaga ludziom w rozwiązywaniu stosunkowo prostych problemów. W pozostałych przypadkach, w tym w depresji, odpowiednim wyborem będzie psychoterapeuta, czyli osoba, która przeszła szkolenie z zakresu psychoterapii. Wiele osób łączy jednak z sukcesem oba zawody, kończąc najpierw studia psychologiczne, a następnie zdobywając certyfikat psychoterapeuty.

Należy pamiętać, że psychoterapeuta nie zajmuje się leczeniem farmakologicznym depresji. Do tego uprawniony jest psychiatra – osoba, która ukończyła studia medyczne ze specjalizacją na kierunku psychiatrii.

Psychoterapeuta
Psychoterapeuta

Dobry psychoterapeuta, czyli jaki?

1. Posiadający odpowiednie kwalifikacje

Psychoterapeuta posiada wyższe wykształcenie (tytuł mgr lub lek. med.), a dodatkowo ukończone szkolenie z psychoterapii (min. 4-letnie). Godny zaufania terapeuta legitymuje się certyfikatem, wydawanym przez takie niezależne instytucje, jak Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Certyfikat stanowi potwierdzenie, że wybrany psychoterapeuta ukończył specjalistyczne szkolenie, pracował pod okiem superwizora oraz zdał egzamin certyfikacyjny. Skutecznej pomocy możemy szukać również u terapeutów będących w trakcie certyfikacji.

2. Należący do stowarzyszeń zawodowych

Szukając psychoterapeuty, zwróćmy również uwagę na jego przynależność do stowarzyszeń zawodowych, które wymagają stosowania się do standardów praktyki. Dobrze, aby wybrany przez nas psychoterapeuta był członkiem towarzystwa psychoterapeutycznego, które będzie dowodem jakości jego usług. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń co do pracy terapeuty, pacjent może złożyć zażalenie do komisji dyscyplinarnej danego towarzystwa.

3. Poddawany regularnej superwizji

Dobry psychoterapeuta to taki, który poddaje się regularnej superwizji – stanowiącej formę sprawdzania pracy terapeuty przez innego, bardziej doświadczonego terapeutę. Bycie psychoterapeutą to trudny zawód – superwizja daje pacjentowi pewność, że praca wybranego specjalisty podlega kontroli, a dzięki temu przebiega zgodnie z przyjętymi zasadami etyki i z dbałością o jakość świadczonej pomocy. 

4. Stosujący skuteczne metody leczenia

O tym, jak wybrać psychoterapeutę, powinno decydować również stosowane przez niego podejście teoretyczne. Godny zaufania specjalista wykorzystuje w swojej pracy metody leczenia depresji o udowodnionej naukowo skuteczności. Przed rozpoczęciem terapii psychoterapeuta powinien poinformować pacjenta, w jakim nurcie pracuje, a do tego określić cele terapii w tzw. kontrakcie terapeutycznym.

Wybór psychoterapeuty – na co uważać?

Wybór dobrego psychoterapeuty to wbrew pozorom spore wyzwanie – od niego zależy skuteczność leczenia depresji. Z uwagi na to, że jest to zawód, który może wykonywać praktycznie każdy, możemy spotkać również nierzetelnych pseudo-specjalistów. Ci, zamiast pomóc, mogą pogłębić nasze zaburzenia depresyjne.

Naszą czujność powinno wzbudzić to, że terapeuta unika odpowiedzi na pytania dotyczące swojej ścieżki zawodowej – ukończonej szkoły psychoterapii czy nurtu stosowanej terapii. Psychoterapeuta nie powinien też nigdy gwarantować wyleczenia z depresji – wyjście z choroby zależy przede wszystkim od samego pacjenta.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.