Czy depresja jest w pełni uleczalna? Jak zwiększyć szansę?

Depresja – mimo coraz większej wiedzy na jej temat, wciąż często pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Czy z depresji można się wyleczyć? Na czym polega leczenie depresji i ile trwa? Jak zwiększyć szansę na wyzdrowienie? Odpowiedzi na te i inne pytania w artykule.

Depresja – czy można się z niej wyleczyć?

Depresja jest chorobą uleczalną – pełny powrót do zdrowia wymaga jednak od pacjentów cierpliwości. Pod tym względem leczenie depresji można porównać do stopniowego gojenia się złamanej kończyny. 

Obecnie stosuje się różne skuteczne sposoby leczenia depresji, które dopasowuje się do indywidualnego przebiegu choroby u pacjenta, zwiększając dzięki temu szanse na całkowite wyzdrowienie.

Rokowania w depresji – od czego zależą szanse na wyleczenie?

Rokowania w depresji są uzależnione od kilku czynników: wieku zachorowania, stopnia aktywności pacjenta, a także wsparcia rodziny chorego w jego walce z chorobą. Jeżeli przed zachorowaniem pacjent był aktywny zawodowo, pielęgnował swoje zainteresowania i utrzymywał dobre relacje z bliskimi, łatwiej będzie mu wrócić do stanu przed chorobą.

Kluczowe z punktu widzenia osoby z objawami depresji jest jak najszybsze sięgnięcie po specjalistyczną pomoc. Nieleczona depresja jest chorobą niebezpieczną dla zdrowia, a w przypadku myśli samobójczych – życia.

Kobieta Rozmawia Z Lekarzem
Kobieta rozmawia z lekarzem

Leczenie depresji – jak przebiega i czy jest skuteczne?

Główną metodą leczenia depresji jest farmakoterapia. Psychiatrzy mają do swojej dyspozycji szeroką gamę leków na depresję, które różnią się między sobą mechanizmami działania. Nowoczesne antydepresanty są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Właściwie przyjmowane leki na depresję nie uzależniają i nie zmieniają osobowości

Pierwsze efekty ich działania widoczne są po minimum 2 tygodniach zażywania tabletek. Leki na depresję powinny być przyjmowane codziennie, w stałych porach, zawsze zgodnie z zaleceniem psychiatry. Nie można modyfikować dawki środków przeciw depresji ani samodzielnie decydować o ich odstawieniu. 

Leczenie depresji może obejmować również psychoterapię. Zalecaną formą o udokumentowanej skuteczności jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, w trakcie której pacjent pracuje nad zmianą dotychczasowych wzorców myśli i zachowań. Psychoterapia może być stosowana jako główna metoda leczenia depresji w jej łagodnych epizodach. W umiarkowanych stanowi świetne dopełnienie farmakoterapii.

Powrót do zdrowia. Ile trwa leczenie depresji?

Leczenie depresji trwa zwykle kilka miesięcy, aż do ustąpienia jej objawów. U części pacjentów prowadzone jest dodatkowo leczenie utrwalające efekty – trwa ono zwykle kilka kolejnych miesięcy, kiedy u pacjenta nie występują już symptomy depresji. U osób z przewlekłą depresją zalecane jest profilaktyczne leczenie farmakologiczne, które może trwać wiele lat, a nawet do końca życia.

Wyjście z depresji. Cemu służy szybkie wykrycie choroby?

W przypadku depresji, tak jak każdej innej choroby, szanse na całkowite wyleczenie wzrastają dzięki jej odpowiednio szybkiemu wykryciu. Ważne jest wczesne zaobserwowanie objawów, które mogą świadczyć o rozwijających się zaburzeniach depresyjnych. Należą do nich przede wszystkim spadek nastroju, brak radości z życia i uczucie przewlekłego zmęczenia. Pamiętajmy, że depresja nigdy nie mija sama z siebie – zignorowana będzie się nasilać, co znacznie utrudni jej skuteczne leczenie.

Czy depresja może wracać i jak tego uniknąć?

Depresja może nawracać – aby się przed tym chronić, należy nieustanne dbać o nasz dobrostan psychiczny. W razie wystąpienia objawów choroby, należy niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą, który jako jedyny może zdiagnozować depresję. 

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.