Uczulenie na twarzy – z czego wynika, jak złagodzić?

Najważniejsze informacje:

 • Uczulenie na twarzy jest najczęściej wynikiem alergii – kontaktowej (np. na składniki kosmetyków), pokarmowej (np. mleko krowie) lub wziewnej (np. pyłki drzew). 
 • Wysypka na twarzy może pojawić się również po nadmiernej ekspozycji na słońce, na skutek stosowania określonych leków i u chorych na atopowe zapalenie skóry.
 • Reakcja alergiczna najczęściej przyjmuje postać wysypki na policzkach, czole i brodzie. Mogą jej towarzyszyć drobne, czerwone plamy i krosty alergiczne lub pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub treścią ropną. Objawy uczulenia często pojawiają się również na szyi i dekolcie.
 • W celu wykrycia przyczyny zmian alergicznych na twarzy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem i badania diagnostyczne alergii.
 • Łagodzenie uczulenia na twarzy polega na ograniczeniu kontaktu z alergenem, przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych oraz stosowaniu łagodzących maści na zmiany alergiczne. 
Uczulenie na twarzy

Uczulenie na twarzy jest problemem nie tylko natury estetycznej – dolegliwości wywołane swędzeniem, pieczeniem, a nawet bólem mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Co robić, gdy pojawiają się czerwone krostki na twarzy? Jak łagodzić zmiany alergiczne? Na czym polega leczenie alergii? Wyjaśniamy.

Uczulenie na twarzy – co to takiego?

Alergia, w tym przypadku uczulenie na twarzy, jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na kontakt z określonym alergenem. Przyczyny alergii skórnych mogą być różne, a jednym z najczęściej spotykanych rodzajów jest alergia kontaktowa (wyprysk kontaktowy). Objawia się ona po bezpośredniej styczności z substancją uczulającą.

Zmiany skórne na twarzy, a często też na szyi i dekolcie, mogą wywoływać również alergia pokarmowa (na składniki produktów pokarmowych) lub alergia wziewna, należące do najczęstszych chorób alergicznych skóry.

Oprócz tego wysypka na twarzy może pojawić się także po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne oraz gdy skóra jest bardziej wrażliwa pod wpływem stosowania niektórych leków.

Uczulenie na twarzy może mieć różne podłoże, nie zawsze związane z alergią. Również choroby zakaźne o etiologii wirusowej i bakteryjnej mogą objawiać się wysypką na twarzy. Odpowiedzialne za nią bywają opryszczka wargowa, ospa wietrzna, odra, różyczka, rumień nagły lub zakaźny oraz liszajec zakaźny.

Tak samo alergia skórna może wystąpić u chorych na atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, która jest przewlekłą i nawrotową chorobą wywołaną nieprawidłową reakcją na alergeny środowiskowe.

Podobnie zaburzenia pracy gruczołów łojowych, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity i trądzik różowaty, mogą być przyczyną uczulenia na twarzy. 

Zmiany alergiczne na twarzy – czym może być spowodowana swędząca wysypka na twarzy?

Przy wystąpieniu swędzącej wysypki na twarzy kluczowe jest ustalenie przyczyny alergii. Identyfikacja alergenu, który wywołuje różne objawy skórne, pozwala unikać kontaktu z nim w przyszłości.

Do najczęstszych alergenów należą:

 • niektóre ze składników kosmetyków – konserwanty, barwniki i substancje zapachowe,
 • pyłki – roślin, traw, drzew, chwastów,  
 • pyłki roztoczy i zarodniki pleśni,  
 • metale – nikiel, chrom, kobalt,
 • produkty spożywcze – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten, 
 • ukąszenia owadów – takich jak pszczoły, osy czy szerszenie, 
 • substancje chemiczne – obecne w detergentach i środkach czystości,  
 • lateks – obecny m.in. w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach, 
 • promienie słoneczne – a także uczulenie na składniki filtrów słonecznych, 
 • niektóre leki – w tym antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Jak wygląda uczulenie na twarzy?

W przypadku alergii skórnej na twarzy, pacjenci mogą doświadczać różnorodnych symptomów. Do najczęściej obserwowanych należy zaliczyć takie zmiany skórne, jak zaczerwienienie naskórka, uczucie swędzenia oraz pojawienie się wysypki. Alergia kontaktowa, pokarmowa lub wziewna może objawiać się wysypką na policzkach, na czole, brodzie, w okolicy skroni oraz pobliżu nosa i ust.

Dodatkowo, osoby dotknięte alergią mogą obserwować u siebie obrzęk, pieczenie skóry twarzy, a nawet jej ból przy dotyku. Charakterystyczne są również takie dodatkowe objawy, jak nadmierna suchość skóry, która może prowadzić do jej łuszczenia się. 

Możliwe jest też pojawienie się pęcherzyków (pokrzywka alergiczna) czy drobnych krostek alergicznych na twarzy, nazywanych potocznie kaszką. Zmiany alergiczne mogą również objawiać się poprzez rumień, czyli odczyn zapalny skóry

Warto zwrócić uwagę, że objawy wywołane reakcją alergiczną nie ograniczają się wyłącznie do twarzy – mogą rozprzestrzeniać się także na szyję i dekolt.

W niektórych przypadkach alergia skórna może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz do zaczerwienienia, swędzenia i łzawienia oczu. Rzadziej występują objawy ogólnoustrojowe: podniesiona temperatura ciała, uczucie ogólnego rozbicia i bóle głowy.

Zmiany alergiczne na twarzy jako reakcje fotoalergiczne

Przyjmowanie niektórych leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. reakcji fotoalergicznych. W ich przypadku wysypka alergiczna pojawia się po przyjęciu leków i późniejszej ekspozycji na słońce

Objawy alergii skórnej mogą powodować m.in.:  

 • niektóre leki przeciwbólowe – np. naproksen, diklofenak, ibuprofen, 
 • leki przeciwgrzybicze – np. ketokonazol, itrakonazol, 
 • leki przeciwbakteryjne – np. doksycyklina, tetracyklina, azytromycyna, 
 • leki przyjmowane przy cukrzycy – np. metformina, 
 • leki na alergię – np. loratadyna, astemizol,
 • leki na nadciśnienie – np. diltiazem, enalapryl, 
 • leki uspokajające i psychotropowe – np.  prometazyna, promazyna, doksepina, amitryptylina.

Fotodermatoza, czyli reakcja skórna pojawiająca się pod wpływem promieniowania słonecznego, rozwija się również w odpowiedzi na niektóre zioła, takie jak dziurawiec.

Uczulenie na twarzy u dziecka

Uczulenie u niemowlaka na twarzy często ma podłoże pokarmowe i może być wywołane przez białka zawarte w mleku krowim i jajkach. Warto również zwrócić uwagę na skład kosmetyków używanych do pielęgnacji skóry dziecka, które powinny być hipoalergiczne. 

Należy jednak pamiętać, że nie każda wysypka u dziecka na twarzy jest wynikiem reakcji alergicznej. Typowe dla noworodków są rumień toksyczny, potówki czy trądzik niemowlęcy, które nie są związane z alergią.

Obrzęk naczynioruchowy przy uczuleniu na twarzy

Niektóre objawy alergii skórnej wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Nagła opuchlizna twarzy, która może zakłócać oddychanie lub połykanie, jest sygnałem ostrzegawczym. Może ona świadczyć o poważniejszym stanie, jakim jest obrzęk naczynioruchowy, znany również jako obrzęk Quinckego bądź o reakcji alergicznej na jad owadów. 

W takich sytuacjach konieczna jest szybka interwencja medyczna. Nie wolno lekceważyć tego rodzaju objawów, gdyż mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Uczulenie na twarzy – co na wysypkę alergiczną? Diagnoza i leczenie

Czerwone krosty na twarzy, kaszkowata wysypka na czole i policzkach, swędzące plamy, bolesne pęcherze powodujące pieczenie – uczulenie na twarzy powoduje spory dyskomfort.

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów alergii, ale ważne jest ustalenie konkretnej przyczyny uczulenia (np. używanie kosmetyków).

W przypadku, gdy alergia skórna i jej symptomy utrzymują się lub występuje nasilenie objawów, konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Diagnostyka alergii często wymaga przeprowadzenia specjalistycznych testów, takich jak:

 • testy skórne, w tym testy płatkowe,
 • badania krwi w kierunku przeciwciał IgE,
 • testy prowokacyjne.

Na podstawie wyników testów alergicznych, lekarz może zalecić odpowiednie środki profilaktyczne oraz terapeutyczne. Leczenie zazwyczaj obejmuje unikanie kontaktu z alergenem, stosowanie leków antyhistaminowych, które zmniejszają reakcję immunologiczną organizmu oraz łagodzenie objawów za pomocą maści o działaniu kojącym

W niektórych przypadkach, na przykład w razie nasilenia objawów, rozważa się również możliwość odczulania, które polega na stopniowym budowaniu tolerancji na dany alergen.

Wysypka na czole i policzkach. Czym złagodzić uczulenie na twarzy?

W celu złagodzenia objawów uczulenia na twarzy stosuje się różne metody. W przypadku silniejszych reakcji alergicznych konieczne może być leczenie farmakologiczne na alergie skórne. Dostępne w aptekach maści na uczulenie (wysypkę) na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd. 

W razie wysypki na czole, brodzie czy policzkach, zastosowanie znajdują również maści na uczulenie na twarzy bez recepty, zawierające składniki łagodzące. W  leczeniu alergii skórnej sprawdzą się kosmetyki z aloesem, alantoiną, pantenolem, ekstraktem z ogórka i witaminą E. Również rumianek i nagietek pomagają poprawić kondycję podrażnionej skóry i ograniczyć silny świąd. 

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

Oprócz leków, ulgę przy swędzącej wysypce na twarzy przynieść mogą również domowe sposoby na uczulenie na twarzy. Przy uczuleniu na alergeny wziewne, alergeny pokarmowe i alergeny kontaktowe pomóc może zwłaszcza stosowanie kompresów z zimną wodą lub lodem, które pomagają zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Można również wypróbować naturalne składniki, takie jak maseczki z owsa, miód czy jogurt, które mają właściwości łagodzące i nawilżające skórę. Zalecane jest stosowanie naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych o pH zbliżonym do naturalnego.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące uczulenia na twarzy. 

Czy uczulenie na twarzy może być spowodowane kosmetykami?

Niektóre składniki kosmetyków mogą powodować reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze. Dlatego do codziennej pielęgnacji warto wybierać produkty hypoalergiczne.

Uczulenie na twarzy po kremie – co robić?

W przypadku zaobserwowania u siebie uczulenia po kremie do twarzy, należy zrezygnować ze stosowania kosmetyku i skonsultować się z lekarzem. W trakcie wizyty przeanalizuje on skład kremu, który może wywoływać reakcję alergiczną.

Czy dieta może wywoływać uczulenie na twarzy?

Wybrane pokarmy, takie jak białka mleka krowiego czy gluten mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Warto obserwować, czy niektóre produkty zwiększają nasilenie objawów.

Czy uczulenie na twarzy może być dziedziczne?

Skłonność do reakcji alergicznych może mieć podłoże genetyczne, dlatego osoby z rodziną obciążoną alergiami są bardziej narażone na rozwój uczulenia na twarzy.

e-Konsultacja z Receptą Online Alergia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.