Opuchnięte oczy – czy to alergia?

Najważniejsze informacje:

 • Opuchnięte oczy mogą być spowodowane różnymi czynnikami – wywoływać je mogą na przykład alergiczne choroby oczu. Inne przyczyny opuchlizny wokół oczu to zmęczenie, infekcja czy choroby tarczycy. 
 • Alergie wywołujące obrzęk wokół oczu mogą mieć różne postaci – alergicznego zapalenia spojówek lub kontaktowego zapalenia skóry powiek i spojówek
 • Oprócz widocznej opuchlizny oka (obrzęk powiek), wystąpić może również zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, a nawet ból
 • Dolegliwości związane z opuchnięciem oczu nasilają się w okresie wiosenno-letnim, w trakcie intensywnego pylenia roślin, choć mogą utrzymywać się przez cały rok
 • Leczenie opuchlizny oczu wywołanej alergią polega na ograniczeniu kontaktu z alergenami. Zalecane są też leki przeciwhistaminowe i krople do oczu. Pomóc mogą również domowe sposoby, takie jak okłady na opuchnięte oczy.  
Opuchnięte oczy

Opuchnięte oczy, choć są problemem głównie estetycznym, mogą sygnalizować różne schorzenia – w tym wywołane alergią zapalenie spojówek lub kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek. Warto zrozumieć, co może prowadzić do opuchnięcia oczu, jakie są objawy tego stanu oraz jak skutecznie leczyć alergię oczu. 

Opuchnięte oczy – alergia wywołująca obrzęk oczu

Opuchnięcie oczu, znane powszechnie jako „worki pod oczami”, jest częstym zjawiskiem, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest retencja płynów w okolicach oczu, ale może to być również efekt alergii

Systematycznie przybywa osób, które borykają się z problemem alergii. W okresach intensywnego pylenia, czyli wiosną i latem, osoby uczulone doświadczają nasilenia objawów – nie tylko wywołanych alergicznym nieżytem nosa, ale również dolegliwości związanych z oczami

Objawy alergii oczu to przede wszystkim:

 • widoczna opuchlizna w obrębie oczu,
 • zmiany w kolorze skóry wokół oczu – zaczerwienienie, zasinienie,
 • swędzenie i pieczenie,
 • ból lub dyskomfort.

Oczy są wyjątkowo podatne na reakcje alergiczne, ponieważ brakuje im skutecznych barier mechanicznych, które mogłyby zapobiec kontaktowi alergenów z powierzchnią oczu. 

Opuchlizna oczu o podłożu alergicznym może być wywołana przez:

 • alergiczne zapalenie spojówek,
 • kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek.

O alergicznej opuchliźnie oczu świadczyć mogą również dodatkowe symptomy. Opuchnięte oczy mogą pojawiać się u osób w różnym wieku i niezależnie od płci. 

Opuchlizna oczu – alergiczne zapalenie spojówek

Alergia oczu znana jako alergiczne zapalenie spojówek, jest wynikiem stanu zapalnego wywołanego przez kontakt z alergenami, co prowadzi do produkcji specyficznych przeciwciał IgE przez organizm. 

Objawy alergii mogą przybierać formę ostrą, często występującą w okresie wiosenno-letnim, kiedy to głównymi alergenami są pyłki roślin. Natomiast w przypadku ekspozycji na czynniki drażniące przez cały rok, takie jak roztocza kurzu domowego, grzyby, lateks czy sierść zwierząt, objawy – w tym opuchnięcie oczu – mogą być przewlekłe.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek obejmują:

 • swędzące oczy,
 • zaczerwienienie i pieczenie oczu, 
 • łzawienie – wodnista wydzielina,
 • uczucie ciała obcego w oku,
 • obrzęk okolicy oka,
 • zmiany skórne wokół oczu – wyprysk powietrznopochodny,
 • zaburzenia widzenia, 
 • światłowstręt. 

Alergiczne zapalenie spojówek sezonowe jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą alergiczną oczu i często współwystępuje z innymi alergicznymi dolegliwościami, takimi jak nieżyt nosa, świąd skóry czy pokrzywka.

Obrzęk wokół oczu – kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek

Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek jest wynikiem bezpośredniego kontaktu z alergenem lub substancją uczulającą, taką jak detergenty czy kosmetyki. Objawy, poza opuchlizną oczu, to świąd powiek, zaczerwienienie oka i wodnista wydzielina pojawiająca się zwykle po 24-72 godzinach od ekspozycji. Może dojść również do pogorszenia widzenia. 

Lekarz okulista podczas badania może zauważyć poszerzenie naczyń spojówki, drobne owrzodzenia lub ubytki nabłonka rogówki. 

Alergia oka. Diagnoza i leczenie opuchniętych oczu

W leczeniu alergicznych chorób oczu kluczowe jest łagodzenie objawów i eliminacja alergenu. Wymaga to konsultacji ze specjalistą i przeprowadzenia testów alergicznych, które pozwalają zidentyfikować substancję uczulającą. 

W przypadku wystąpienia objawów alergicznego zapalenia spojówek konieczne jest natychmiastowe przerwanie kontaktu z alergenem. Można stosować leczenie farmakologiczne, w tym krople do oczu i doustne leki przeciwhistaminowe.

W przebieg kontaktowego zapalenia skóry powiek i spojówek konieczne jest usunięcie drażniącej substancji oraz zastosowanie leków przeciwalergicznych i emolientów. Stosowanie preparatów typu sztuczne łzy pomoże nawilżyć oczy. 

Opuchlizna wokół oczu – co, jeśli nie alergia?

Opuchnięte oczy mogą być wynikiem wielu różnych czynników – nie zawsze są wywołane alergicznym zapaleniem spojówek czy kontaktowym zapaleniem skóry powiek i spojówek. Jednym z najczęstszych jest retencja płynów, która może być spowodowana zmęczeniem, złym odżywianiem czy nadmiernym spożyciem soli. Do obrzęków wokół oczu przyczyniać mogą się również zmiany hormonalne.

U niektórych osób opuchnięte oczy mogą być spowodowane genetycznymi predyspozycjami, na przykład dziedzicznymi cechami anatomicznymi twarzy. Opuchlizna oczu może pojawić się również na skutek intensywnego płaczu.

Warto wiedzieć, że przyczyną opuchniętych oczu mogą być też poważniejsze schorzenia, w tym choroby tarczycy, układu krążenia, wątroby czy nerek

W przypadku wykluczenia alergicznego podłoża opuchlizny oczu i po zastosowaniu domowych sposobów, utrzymujący się obrzęk oczu należy skonsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Aby złagodzić opuchliznę oczu wywołaną alergią, można stosować domowe sposoby, które będą uzupełnieniem farmakoterapii.

Zimne kompresy na obrzęk w okolicy oka

W przypadku opuchlizny oka pomocne mogą okazać się okłady z herbaty na opuchnięte oczy. Sprawdzają się zioła o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i ściągających, takie jak kwiat lipy, kasztanowiec zwyczajny, chaber bławatek czy arnika górska. Są to rośliny zawierające składniki aktywne, które przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęków. Również kompresy z czarnej lub zielonej herbaty mogą być skuteczne w redukcji opuchlizny powiek. Zawarte w nich przeciwutleniacze, takie jak taniny, kwasy fenolowe, flawonole, teaflawiny, a także kofeinę, które działają obkurczająco na naczynia krwionośne, zwiększają napięcie i elastyczność skóry, zmniejszają stan zapalny i redukują opuchliznę wokół oczu.

Przemywanie opuchniętych oczu za pomocą soli fizjologicznej

Całkowite ograniczenie kontaktu z alergenem wywołującym objawy takie jak opuchnięcie oczu stanowi spore wyzwanie. W przypadku alergii na pyłki pomóc może regularne przemywanie oczu solą fizjologiczną, które pozwala oczyścić powierzchnię oka z substancji alergizujących.

Zimne masaże opuchniętych okolic oczu

Domowe metody, takie jak masaż kostkami lodu owiniętymi w jałowy gazik lub bawełnianą chustkę, również mogą przynieść ulgę opuchniętym oczom. Zimno skutecznie obkurcza naczynia krwionośne, redukując obrzęki. Można również użyć schłodzonych w zamrażalniku łyżeczek do delikatnego masażu okolic oczu.

Krem na opuchnięte oczy

Pomocniczo w łagodzeniu opuchlizny oczu zastosować można kremy. Zawarta w kosmetykach pielęgnacyjnych kofeina, witamina K czy ekstrakty roślinne mają za zadanie złagodzić stan zapalny i obrzęk w okolicach oczu. Ich skuteczność jest jednak zależna od przyczyny obrzęku wokół oczu. 

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące opuchniętych oczu.

Czy opuchnięte oczy zawsze oznaczają alergię?

Opuchnięte oczy mogą mieć wiele różnych przyczyn - nie zawsze wynikają z alergii. Mogą być spowodowane retencją płynów, infekcją, genetycznymi predyspozycjami czy poważniejszymi chorobami.

Czy istnieją domowe metody na złagodzenie opuchlizny oczu?

Istnieje wiele domowych metod, które mogą pomóc złagodzić opuchliznę oczu. Jako uzupełnienie farmakoterapii na obrzęk wywołany alergią sprawdzą się zwłaszcza chłodne kompresy i przemywanie oczu solą fizjologiczną.

Czy opuchnięte oczy mogą być objawem poważnego problemu zdrowotnego?

Opuchnięte oczy mogą być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje oka czy choroby tarczycy, układu krążenia, wątroby lub nerek. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli opuchnięcie utrzymuje się przez dłuższy czas lub występuje boląca opuchlizna pod okiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Alergia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.