Alergia (uczulenie) na truskawki u dzieci i dorosłych – objawy, jak leczyć

Alergia (uczulenie) na truskawki u dzieci i dorosłych – objawy, jak leczyć
Najważniejsze informacje:
- Alergia na truskawki jest jedną z możliwych alergii pokarmowych, występującą zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
- Uczulenie na truskawki stanowi reakcję układu immunologicznego na białka obecne w truskawkach, które są uznawane za alergeny. Alergie pokarmowe wywołać mogą nawet śladowe ilości truskawek.
- Typowymi objawami reakcji alergicznej są: wysypka po truskawkach, silny świąd skóry, mrowienie i obrzęk języka oraz dolegliwości pokarmowe, w tym biegunki. W skrajnych przypadkach wystąpić może zagrażająca życiu anafilaksja.
- Osoby z alergią na truskawki powinny unikać spożywania świeżych, suszonych i przetworzonych truskawek oraz produktów, w których są one składnikiem.
- Leczenie alergii na truskawki, poza dietą eliminacyjną, polega w przypadku wystąpienia objawów na stosowaniu leków przeciwhistaminowych i adrenaliny przy silnych reakcjach alergicznych.
Smaczne i pachnące truskawki – nieodłącznie kojarzone z początkiem lata, to bez wątpienia jeden z ulubionych owoców dla wielu osób. Niestety, dla części z nich zjedzenie tych bogatych w cenne minerały i witaminy owoców wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów alergii na truskawki. Jak wyglądają objawy uczulenia na truskawki (wysypka po truskawkach)? Jakie są inne objawy alergii na truskawki i do czego może ona prowadzić? Na czym polega leczenie uczulenia na te owoce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Czy truskawki uczulają? Białka wywołujące reakcję alergiczną
W ostatnich latach wzrasta częstotliwość występowania chorób alergicznych. Przybywa osób, u których istnieje ryzyko rozwoju reakcji alergicznej, która jest wynikiem nieadekwatnej odpowiedzi układu odpornościowego na substancje, które dla większości ludzi są nieszkodliwe. Truskawki, choć popularne i lubiane, mogą być przyczyną takich chorób alergicznych.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Alergia na truskawki spowodowana jest nadwrażliwością układu immunologicznego na białka znajdujące się w tych popularnych owocach. Białka, które najczęściej są odpowiedzialne za reakcje alergiczne, to profiliny i białka związane z lateksem obecne w truskawkach.
Mechanizm uczulenia polega na tym, że w efekcie zjedzenia truskawek organizm alergika wytwarza przeciwciała IgE, które pobudzają organizm do uwalniania histaminy, odpowiedzialnej za reakcję alergiczną przy kontakcie z tym alergenem.
W przypadku uczulenia na truskawki możliwe jest również wystąpienie tzw. alergii krzyżowej, m.in. z innymi owocami (jabłka, winogrona, mandarynki) czy z pyłkami brzozy i traw.
Uczulenie na truskawki u dzieci
Szczególnie na objawy uczulenia narażone są dzieci w końcowym etapie niemowlęctwa. W tym okresie rodzice często decydują się na wprowadzenie nowych produktów do jadłospisu dziecka, w tym truskawek, których białka są uważane za alergeny. U dzieci najczęstszymi objawami alergii na truskawki są zmiany skórne i bóle brzucha.
Wystąpić może również uczulenie na truskawki u niemowlaka karmionego piersią, jeśli jego matka spożywa te owoce w tym okresie.
W przypadku, gdy w rodzinie występowały już przypadki alergii na truskawki, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy wprowadzaniu tych owoców do diety dziecka. W takich sytuacjach, przed podjęciem decyzji o rozszerzeniu diety, warto zasięgnąć porady pediatry.
Uczulenie na truskawki u osób dorosłych
Alergia na truskawki wystąpić może również u dorosłych, chociaż niektóre dzieci mogą z czasem stracić wrażliwość na alergeny zawarte w tych lubianych owocach. Należy pamiętać, że reakcje alergiczne mogą pojawić się w każdym wieku.
Alergia na truskawki. Objawy uczulenia po zjedzeniu owoców
Objawy alergii na truskawki mogą przybierać różne formy i mieć odmienne stopnie nasilenia: łagodne lub ciężkie. Przy szczególnie gwałtownych reakcjach alergicznych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Alergia po truskawkach może wystąpić zarówno w krótkim czasie po spożyciu owoców, jak i po kilku godzinach. Intensywność objawów uczulenia zależy od indywidualnej wrażliwości organizmu.
Alergia na truskawki – wysypka (uczulenie na truskawki na skórze)
Jak wygląda wysypka przy uczuleniu na truskawki? Typowym objawem alergii na truskawki jest u większości alergików wysypka, która charakteryzuje się swędzącymi zmianami skórnymi. Spożywanie truskawek może wywołać wystąpienie pokrzywki – z bolesnymi i piekącymi bąblami (bąble wypełnione płynem) na skórze oraz miejscowym obrzękiem tkanek podskórnych.
Objawy alergii na truskawki w obrębie jamy ustnej
W jamie ustnej reakcja alergiczna po zjedzeniu truskawek może objawiać się mrowieniem i swędzeniem języka, a także obrzękami warg i wnętrza jamy ustnej. Możliwe jest też pieczenie podniebienia.
Biegunka po truskawkach – dolegliwości trawienne
Oprócz objawów miejscowych, u osób uczulonych na truskawki po ich spożyciu rozwinąć mogą się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Alergia pokarmowa (uczulenie na truskawki) może powodować:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- wymioty i nudności,
- biegunkę.
Wstrząs anafilaktyczny – objawy zagrażające życiu
Anafilaksja jest to skrajna, potencjalnie śmiertelna reakcja alergiczna, która może wystąpić po zjedzeniu truskawek u osób uczulonych. Nagły i szybko postępujący wstrząs może prowadzić do niedokrwienia narządów i zaburzeń krążenia.
Objawy wstrząsu anafilaktycznego po spożyciu truskawek mogą obejmować:
- obrzęk gardła,
- uczucie duszności,
- świszczący oddech,
- gwałtowny spadek ciśnienia krwi,
- utratę przytomności,
- zawroty głowy,
- zatrzymanie akcji serca.
W przypadku wystąpienia objawów silnej alergii na truskawki (stan zagrożenia życia), konieczna jest natychmiastowa, ratująca życie interwencja medyczna, w tym podanie adrenaliny osobie uczulonej.
Test na uczulenie na truskawki – identyfikacja alergii na owoce
Diagnoza alergii na truskawki może być trudna z uwagi na jej mało specyficzne objawy, które mogą być mylone z różnymi alergiami i całkowicie innymi schorzeniami. W identyfikacji uczulenia na truskawki zastosowanie znajdują testy krwi. Mierzą one poziom przeciwciał IgE przeciwko danemu alergenowi.
Leczenie alergii na truskawki – leki przeciwhistaminowe i adrenalina
W przypadku wystąpienia silnych reakcji alergicznych po spożyciu truskawek, zaleca się stosowanie odpowiednich leków. Osoby z ciężkimi objawami alergii powinny przyjmować leki antyhistaminowe (np. cetyryzyna, desloratadyna, lewocetyryzyna), które hamują wydzielanie histaminy. Leki te dostępne są bez recepty.
W sytuacjach krytycznych, gdy istnieje ryzyko zagrożenia dla życia (wstrząs anafilaktyczny), konieczne jest podanie adrenaliny. Osobom szczególnie narażonym na silne reakcje alergiczne (takie jak obrzęk gardła i problemy z oddychaniem) zaleca się noszenie ze sobą ampułkostrzykawki z adrenaliną (zestaw do samodzielnego stosowania).
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania objawom alergii wywołanej owocami jest całkowite wyeliminowanie truskawek z codziennej diety osoby dorosłej lub dziecka.
Leczenie alergii. Unikanie produktów zawierających truskawki przez alergików
Osoby ze stwierdzoną alergią na truskawki powinny wystrzegać się nie tylko spożywania świeżych owoców, ale również wszelkich produktów, które je zawierają. Leczenie uczulenia wymaga również odstawienia dżemów, musów, galaretek, syropów, smakowych jogurtów oraz wszelkiego rodzaju napojów, takich jak koktajle czy soki owocowe, które mogą wywołać powodowane przez truskawki uczulenie.
Istotne jest również dokładne czytanie etykiet produktów spożywczych, szczególnie tych z kategorii słodyczy, aby upewnić się, że nie zawierają one truskawek. Przestrzeganie tych zasad pozwala na uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych (skórnych, w jamie ustnej i ze strony układu pokarmowego).
Warto również pamiętać, że uczulenie na truskawki często współwystępuje wraz z alergią na inne owoce jagodowe (np. maliny). W przypadku zaobserwowania objawów uczulenia, warto wyeliminować ze swojej diety również te owoce.
FAQ
Najczęstsze pytania dotyczące alergii (uczulenia na truskawki).
Czy truskawki są alergiczne?
Chociaż przynoszą niewątpliwe korzyści dla zdrowia, bogate w cenne witaminy i minerały truskawki nie powinny być spożywane przez każdego z uwagi na możliwą alergię. Jej przyczyną są zwykle białka obecne w truskawkach.
Po jakim czasie uczulenie na truskawki daje pierwsze objawy?
Alergia na truskawki najczęściej pojawia się kilku minutach od zjedzenia nawet małej ilości tych owoców, a intensywność reakcji zależy od indywidualnej wrażliwości organizmu na alergen.
Czy uczulenie na truskawki może minąć?
Uczulenie na truskawki ma tendencję do stopniowego ustępowania wraz z wiekiem. Nie jest to jednak regułą - reakcja alergiczna i towarzyszące jej charakterystyczne symptomy po zjedzeniu owoców mogą wystąpić również u dorosłych.
Podobne wpisy o alergii:
Warto wiedzieć
- Alergia pokarmowa u niemowląt, dzieci i dorosłych – objawy, leczenie
- Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) – co to, jak rozpoznać, co podać
- Pokrzywka alergiczna dla dzieci i dorosłych – objawy, jak leczyć
- Alergia na białko, nabiał i mleko krowie u dzieci i dorosłych
- Astma alergiczna – objawy, leki, domowe sposoby
- Uczulenie na twarzy – z czego wynika, jak złagodzić?
- Uczulenie (alergia) na sierść psa – objawy, jak rozpoznać, jak leczyć
- Alergia na roztocza i kurz – objawy, leczenie
- Opuchnięte oczy – czy to alergia?
- Uczulenie (alergia) skórna – jak wygląda, objawy, leczenie
- Kaszel alergiczny – objawy, jak rozpoznać, jak leczyć
- Alergia (uczulenie) na nikiel – objawy, jak leczyć?
- Alergia wziewna u dzieci i dorosłych – objawy, leczenie
- Alergia (uczulenie) na jajka – objawy, jak leczyć
- Alergia (uczulenie) na leki – objawy, co robić, leczenie
- Alergia a nietolerancja laktozy – czym się różnią?
- Skaza białkowa u niemowląt, dzieci i dorosłych – jak rozpoznać, objawy, leczenie
- Uczulenie na jad osy, pszczoły i innych owadów – objawy, jak leczyć
- Marsz alergiczny – co to jest, etapy, kiedy występuje
- Czerwone plamy na ciele – czy to alergia?