Czy depresję można zdiagnozować samodzielnie?

Depresja jest czwartym – według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia – problemem zdrowotnym na świecie. Choć świadomość zagrożeń związanych z chorobą rośnie z każdym rokiem, to objawy depresji mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Czy depresję można zdiagnozować samemu? Kiedy i dlaczego warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc?

Depresja – jak się objawia?

Charakterystycznymi objawami świadczącymi o depresji są:

 • obniżony nastrój,
 • brak radości (anhedonia),
 • brak energii (anergia).

Do pozostałych, często występujących objawów depresji należą:

 • osłabienie koncentracji i uwagi,
 • niska samoocena,
 • poczucie winy,
 • uczucie lęku,
 • rozdrażnienie,
 • pesymistyczne postrzeganie przyszłości,
 • zaburzenia snu,
 • obniżenie popędu seksualnego,
 • zaburzenia potencji i menstruacji,
 • uporczywe bóle brzucha o nieznanej przyczynie,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • myśli i czyny samobójcze.
Samodzielna Diagnoza Depresji
Samodzielna diagnoza depresji

Samodzielna diagnoza depresji – jak zdiagnozować depresję?

Każdy, kto dostrzega u siebie objawy mogące świadczyć o depresji, może dokonać jej wstępnej diagnozy. W tym celu zastosowanie znajdują testy, takie jak test Becka, nazywany również skalą depresji Becka. Jest to badanie samooceny, które służy do przesiewowego rozpoznawania objawów depresji.

Należy pamiętać, że jest to wyłącznie narzędzie pomocnicze – test nie zastępuje badania lekarskiego. Depresja może zostać zdiagnozowana wyłącznie przez lekarza.

Depresja a smutek – kiedy zgłosić się do lekarza?

Depresja, w odróżnieniu od smutku, wywołanego zwykle trudnym okresem w życiu, najczęściej obniża nastrój bez widocznego powodu. Chorobie, poza spadkiem samopoczucia, towarzyszą również inne, wymienione wcześniej objawy psychiczne i fizyczne. Smutek zazwyczaj przechodzi w kilka dni lub tygodni. Choroba może wyniszczać miesiącami, a nawet latami. Depresja to poważna choroba psychiczna, która wymaga fachowej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Z tego powodu samodzielna diagnoza depresji nie jest zalecana.

Jeśli objawy depresji utrzymują się dłużej niż 14 dni lub następuje ich nasilenie, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Rozpoznanie choroby – do kogo udać się z objawami depresji?

Osoby, które obserwują u siebie objawy depresji, często zastanawiają się nad tym, do jakiego specjalisty powinny się zgłosić – psychiatry czy psychologa? Terapia psychologiczna jest zalecana w większości przypadków umiarkowanych zaburzeń depresyjnych. W razie cięższego przebiegu choroby, konieczna może być pomoc psychiatry, który przepisze choremu środki przeciwdepresyjne.

Objawy świadczące depresji często jako pierwszy zauważa lekarz internista, który poszukuje przyczyny takich dolegliwości pacjenta, jak utrzymujące się bóle brzucha, bóle mięśniowe czy bóle głowy.

W jaki sposób diagnozowana jest depresja?

Depresja jest diagnozowana przez podczas szczegółowego wywiadu z pacjentem. W trakcie spotkania specjalista pyta pacjenta o jego sytuację życiową – rodzinną i zawodową, a także o to, jak długo trwają objawy i jakie jest ich nasilenie. Dopytuje również o inne dolegliwości zdrowotne, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.

W oparciu o uzyskane informacje lekarz stwierdza, czy pacjent cierpi na depresję i decyduje o sposobie jej leczenia. Najczęściej zalecana jest farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią. Najskuteczniejszą terapią jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która polega na zmianie negatywnych wzorców myślowych.

Leczenie depresji – dlaczego jest tak ważne?

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że depresję można pokonać samodzielnie. Nic bardziej mylnego. Leczenie depresji domowymi sposobami jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne. Poza pogłębianiem się objawów psychologicznych, u chorych dochodzi również do ogólnego pogorszenia kondycji fizycznej organizmu. W skrajnych przypadkach nieleczona depresja może prowadzić do śmierci na skutek próby samobójczej.

Dostrzegasz u siebie bądź u swoich bliskich niepokojące objawy depresji? Nie ignoruj ich – skonsultuj je z lekarzem pierwszego kontaktu, psychologiem lub psychiatrą.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.