Zarówno w przebiegu depresji, jak i nerwicy, mogą występować objawy, takie jak obniżenie nastroju, uczucie lęku, nadmierna drażliwość, ogólna apatia, zaburzenia koncentracji czy problemy ze snem. Chociaż obraz kliniczny obu tych schorzeń może być bardzo podobny, są to dwie odmienne jednostki chorobowe. Depresja a nerwica – jakie są podobieństwa między nimii? Co je odróżnia? Jak leczy się depresję, a jak nerwicę?
Depresja – jakie objawy o niej świadczą?
Depresja to choroba polegająca na zaburzeniach nastroju (tzw. zaburzenia afektywne).
Do najważniejszych objawów depresji należą:
- obniżenie nastroju – przewlekłe poczucie smutku i przygnębienia, które nie jest związane z przykrymi wydarzeniami w życiu,
- utrata radości i zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały choremu przyjemność,
- brak energii i wzmożona męczliwość.
Do często spotykanych objawów depresji zaliczają się:
- niska samoocena,
- poczucie winy,
- osłabienie koncentracji i uwagi,
- pesymistyczne widzenie przyszłości,
- bóle głowy i mięśni,
- kołatanie serca,
- uczucie duszności,
- myśli i czyny samobójcze,
- zaburzenia snu,
- zmniejszony apetyt.
Nerwica – jak się objawia?
Zaburzenia nerwicowe to grupa schorzeń charakteryzujących się dużą liczbą różnorodnych objawów, wśród których podstawowym jest lęk. Pojawienie się lub nasilenie symptomów ma zazwyczaj związek z wystąpieniem stresowej dla chorego sytuacji.
Charakterystycznym objawem nerwicy jest niepokój, któremu towarzyszą również inne symptomy somatyczne:
- trudności z oddychaniem,
- napięciowy ból głowy,
- kołatanie serca,
- niedowłady kończyn,
- brak czucia,
- zaburzenia wzroku i słuchu,
- nagłe uderzenia gorąca.
U chorych obserwuje się również występowanie obsesji (natrętne myśli) i kompulsji (natrętne czynności).
Depresja a nerwica – co je odróżnia?
Z depresją mamy do czynienia w przypadku występowania przynajmniej dwóch z kluczowych objawów choroby, do których należą wspomniane wcześniej: obniżenie nastroju, utrata radości i zainteresowań oraz poczucie braku energii. W przebiegu nerwicy obserwuje się przede wszystkim lęk, a oprócz niego inne symptomy somatyczne (związane z organizmem), które nie są tak silne jak w depresji.
W praktyce jednak odróżnienie obu chorób nie jest tak łatwe. Lęk znany z nerwicy, może występować również w depresji. Natomiast nerwicy najczęściej towarzyszy przygnębienie obecne w depresji. W związku tym nie bez powodu oba schorzenia określa się mianem zaburzeń lękowo-depresyjnych.
Zarówno nerwica, jak i depresja, przybierają u różnych pacjentów różne oblicza. Dlatego tak ważna jest diagnoza choroby przez specjalistę.
Czy depresja i nerwica mogą występować razem?
Zdarza się, że zaburzenia nerwicowe współistnieją z depresją, prowadząc do nasilenia jej objawów. Depresja, jak i zaburzenia nerwicowe, mogą być również spowodowane inną chorobą. Bardzo często schorzenia te towarzyszą zaburzeniom hormonalnym, w tym brakowi lub nadmiarowi hormonów nadnerczy czy też nadczynności przytarczyc. Również choroby tkanki łącznej, takie jak toczeń rumieniowaty układowy lub reumatologiczne zapalenie stawów mogą wywołać jednocześnie depresję i nerwicę lękową.
Depresja a nerwica – leczenie
Zdiagnozowaną depresję leczy się przede wszystkim za pomocą środków farmakologicznych i/lub psychoterapii. Przyjmowanie leków ma na celu wyeliminowanie objawów choroby i przeciwdziałanie ich nawrotom w przyszłości.
Nerwicę leczy się natomiast przede wszystkim podczas psychoterapii. Jedynie zaburzenia nerwicowe w przebiegu których występują silne objawy lękowe wymagają zastosowania odpowiedniej farmakoterapii.
W leczeniu depresji i nerwicy stosuje się leki antydepresyjne i przeciwlękowe, które zmniejszają objawy towarzyszące chorobom. W łagodnych stanach napięcia nerwowego można skorzystać z dostępnych bez recepty tabletek uspokajających, których formuła oparta jest na wyciągach roślinnych.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.