Jak depresja wpływa na ogólną kondycję (psychiczną i fizyczną) organizmu?

Depresja, z którą – według statystyk WHO – zmaga się ponad 350 milionów osób na całym świecie, należy do tzw. afektywnych zaburzeń nastroju. Głównymi jej objawami są utrzymujące się uczucie smutku, utrata radości z życia i znaczny spadek energii. Symptomy choroby rzutują na nasz stan psychiczny i fizyczny. Co depresja robi z ogólną kondycją naszego organizmu? Wyjaśniamy!

Depresja a ogólna kondycja organizmu

Chociaż depresja (powszechnie występujące zaburzenie nastroju), utożsamiana jest przede wszystkim z dolegliwościami natury psychicznej, to tak naprawdę stanowi spore obciążenie dla całego organizmu. Choroba „duszy i ciała” może poważnie odbić się zarówno na naszej kondycji psychicznej, jak i fizycznej.

Nastolatek Cierpi Na Depresje
Nastolatek cierpi na depresję

Depresja a psychiczna i fizyczna kondycja organizmu

Przewlekły ból

Osoby chore na depresję często doświadczają nieuzasadnionych bólów – głowy, mięśni i stawów. Przewlekłe dolegliwości pochodzące z ciała prowadzą do obniżenia jakości życia, przyczyniając się tym samym do rozwoju depresji – depresja z kolei wywołuje i potęguje odczucia związane z bólem.

Zaburzenia wagi

U osób z depresją dochodzi do spadku apetytu, co w konsekwencji może prowadzić do znacznych ubytków masy ciała, a nawet niedożywienia. Groźne dla zdrowia są niedobory substancji odżywczych, witamin i minerałów, które rozregulowują gospodarkę hormonalną, przyczyniając się tym samym do zaburzeń lub zaniku miesiączki u kobiet. Równie niebezpieczne jest przejadanie się osób z depresją, którego skutkiem może być otyłość, odpowiedzialna za cukrzycę i schorzenia układu krążenia.

Problemy ze snem

U blisko 80% chorych na depresję występuje bezsenność. Osoby, które się z nią borykają, odczuwają w ciągu dnia wzmożoną senność i zmęczenie, są często rozdrażnione, a także mają problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Niedobory snu, w trakcie którego dochodzi do regeneracji witalności fizycznej, przyczyniają się do zaniedbywania przez niego obowiązków prywatnych lub zawodowych. Obok bezsenności, także nadmierna senność widnieje w kryteriach diagnostycznych, pozwalających na zdiagnozowanie tzw. dużej depresji.

Obniżenie libido

Poszukując związku między depresją a ogólną kondycją organizmu, należy wskazać również towarzyszące chorym zaburzenia libido. W przebiegu choroby diagnozowany jest spadek popędu seksualnego, który według szacunków dotyka co trzeciego mężczyznę i dwie na pięć kobiet w populacji ogólnej. Na niskie libido narażone są zwłaszcza osoby z zaburzeniami nastroju – w przypadku depresji kontakty seksualne często przestają sprawiać choremu przyjemność, co z kolei może powodować obniżenie własnej wartości. Osoba z depresją czuć się może również mniej atrakcyjna niż przed chorobą, co dodatkowo osłabia popęd. U mężczyzn obserwuje się zaburzenia erekcji.

Choroby serca

Depresja powoduje znacznie ograniczenie aktywności życiowej – w efekcie chorzy rezygnują z regularnego wysiłku fizycznego i stosują mało urozmaiconą dietę, ubogą w owoce i warzywa, a bogatą w wysokotłuszczowe produkty, często mocno przetworzone. Niezdrowe nawyki znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca. Według danych, aż jedna na pięć osób z niewydolnością serca lub chorobą wieńcową choruje na depresję.

Pogorszenie pamięci

Depresja nie jest również obojętna dla naszej pamięci. Zaburzenia chemii w mózgu, którymi wywołana jest choroba, powodują zaburzenia pamięci, zwłaszcza krótkotrwałej. W efekcie, osoby z depresją miewają problemy z zapamiętaniem, co mają do zrobienia danego dnia lub na przykład co przeczytali chwilę temu. Chorym trudniej jest też przyswajać nową wiedzę.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.