Bariatra — kiedy i do kogo zgłosić się na leczenie otyłości? Podpowiadamy

  • Bariatra jest lekarzem zajmującym się leczeniem pacjentów z poważną otyłością.
  • Kompleksowa opieka bariatry obejmuje diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób wiążących się z nadmierną masą ciała.
  • Połączenie chirurgii bariatrycznej ze zmianą diety i trybu życia jest jedyną skuteczną metodą leczenia otyłości III stopnia oraz II stopnia, jeśli towarzyszą jej choroby przewlekłe.
Bariatra
Bariatra

Bariatra jest specjalistą zajmującym się pacjentami z otyłością.  Znaczący nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i zwykle wiąże się z odczuwaniem wielu dokuczliwych dolegliwości. Dlatego wymaga kompleksowej pomocy lekarza leczącego otyłość. Dowiedz się, kto może liczyć na bezpłatną wizytę u lekarza bariatry (NFZ) i dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Czym zajmuje się bariatra?

Bariatra jest lekarzem zajmującym się leczeniem otyłości. Nadmierna waga mocno obciąża organizm. Jest częstą przyczyną dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, oddechowego, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, zaburzeń hormonalnych i wielu innych problemów zdrowotnych, stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Pacjenci z otyłością leczący swoje dolegliwości u wielu specjalistów, często czują się przygnębieni i zagubieni, co może wpływać na pogarszanie się stanu psychicznego. Szczególnie jeśli podejmowane próby zrzucenia zbędnych kilogramów nie przynoszą zadowalającego efektu. Dlatego uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy bariatry. Lekarz zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem, obejmującą diagnostykę i leczenie problemu nadmiernej masy ciała oraz profilaktykę w zakresie chorób związanych z otyłością.

W zależności od rodzaju objawów i ogólnego stanu pacjenta bariatrzy podejmują decyzje dotyczące dalszego postępowania.  W chirurgii bariatrycznej wykorzystuje się operacyjne i nieoperacyjne metody leczenia otyłości.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza bariatry?

Konsultacja u bariatry zalecana jest pacjentom zmagającym się z otyłością. Przede wszystkim z tzw. otyłością olbrzymią (III stopień), ale również mniejszą, jeśli przyczynia się do innych chorób pacjenta. 

Bariatra zwykle nie zajmuje się leczeniem nadwagi. Wizyta u specjalisty zalecana jest przede wszystkim pacjentom z otyłością III i II stopnia.

Pacjenci trafiający do bariatry zwykle mają za sobą wiele nieskutecznych prób zrzucenia masy ciała. Często stosowane samodzielnie metody, przynoszące początkowo zachęcające efekty, kończą się ponownym przybieraniem na wadze. Wynika to najczęściej z wielu popełnianych przez pacjenta błędów, które można wyeliminować dzięki pomocy specjalisty.

Uważa się, że zwlekanie z wizytą, szczególnie w przypadku osób z otyłością III stopnia (lub II stopnia, jeśli otyłości towarzyszą inne choroby przewlekłe) może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Bariatra — jak wygląda wizyta?

Pierwsza wizyta u bariatry rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z historią choroby, dotychczasową dokumentacją medyczną (warto mieć ją ze sobą) i analizą badań.  Chirurg bariatra dokładnie ocenia stan pacjenta, co pozwala mu zaproponować najkorzystniejsze sposoby leczenia, dopasowane do potrzeb i możliwości pacjenta.

Zazwyczaj bariatra informuje pacjenta, że bez względu na wybór metody leczenia, konieczna jest zmiana dotychczasowego stylu życia.  

Zabiegi bariatryczne — chirurgiczne leczenie otyłości

Jednym ze sposobów leczenia otyłości jest stosowanie leków zmniejszających apetyt i/lub przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej oraz przestrzeganie odpowiedniej diety. Ponieważ w przypadku pacjentów z otyłością III i II stopnia (szczególnie jeśli towarzyszą jej choroby przewlekłe zagrażające życiu) rzadko pozwala to na zadowalającą redukcję masy ciała, bariatra proponuje zwykle wykonanie zabiegu zmniejszającego pojemność żołądka. Ostateczna decyzja dotycząca operacji bariatrycznej zawsze należy do pacjenta.

Balon żołądkowy

Wprowadzenie balonu do żołądka powoduje zmniejszenie jego objętości, co uniemożliwia przyjmowanie dużych ilości pokarmów. Wydłuża się również czas opróżniania żołądka, co zapewnia pacjentowi długotrwałe uczucie sytości.

Założenie balonu wiąże się z koniecznością zmiany nawyków żywieniowych (restrykcyjna dieta) i zmiany stylu życia (podjęcie aktywności fizycznej). Dlatego przed zastosowaniem metody bariatra powinien ocenić, czy pacjent jest odpowiednio zmotywowany. Ścisłe przestrzeganie zaleceń jest gwarancją sukcesu.

Założenie balonu żołądkowego jest rozwiązaniem czasowym. Zwykle usuwany jest po około 6. miesiącach. Pacjenci z mniejszą otyłością mają duże szanse na uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Konieczne jest dalsze przestrzeganie diety. U pacjentów z dużą otyłością balon pozwala na utratę wagi, konieczną przed zastosowaniem bardziej radykalnych metod.

Zmniejszenie żołądka

Zmniejszenie żołądka to najpoważniejsza z metod operacyjnych wykorzystywanych przez bariatrę. Polega na chirurgicznym i trwałym zmniejszeniu żołądka za pomocą jednej z wybranych metod, wśród których znajdują się:

  • rękawowa resekcja żołądka,
  • wyłączenie żołądka,
  • endoskopowa plastyka żołądka,
  • plikacja żołądka.

Operacje bariatryczne mogą przynieść bardzo dobre efekty. Warunkiem koniecznym jest przestrzeganie zaleceń lekarza, zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia.

Operacja przewodu pokarmowego, jak każdy zabieg chirurgiczny, łączy się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Uważa się, że w przypadku większości pacjentów ze znaczną otyłością, ryzyko wynikające z przeprowadzenia operacji bariatrycznej jest niższe, niż to związane z rezygnacją z chirurgicznego leczenia otyłości u bariatry

Zabiegi bariatryczne — cena, refundacja

Ceny zabiegów bariatrycznych zależą od rodzaju metody oraz od ośrodka prowadzącego leczenie. Koszty radykalnych operacji zwykle mieszczą się w przedziale od 12 000 do 30 000 zł. Znacznie mniej kosztowną metodą jest balon żołądkowy (4000-8000 zł). Należy pamiętać, że konieczne jest jego usunięcie, a założenie kolejnego możliwe jest dopiero po kilku miesiącach. Niektórzy pacjenci mogą liczyć na refundacje kosztów przez NFZ.

Leczenie otyłości na NFZ  przy zastosowaniu chirurgii bariatrycznej przysługuje w Polsce pacjentom z otyłością olbrzymią (wskaźnik masy ciała > 40) oraz z otyłością II stopnia (BMI 35-39,99), jeśli choroba przyczynia się do innych chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, hiperlipidemia itp.

Nieodłącznym elementem przeprowadzenia zabiegu jest konsultacja u lekarza bariatry i postępowanie zgodne z jego zaleceniami.

e-Konsultacja z Receptą Online Otyłość i nadwaga

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.