Otyłość w Polsce i na świecie u dzieci i dorosłych — statystyki, przyczyny

Najważniejsze informacje:

  • Otyłość jest chorobą przewlekłą, dotykającą coraz większego odsetka ludzi na całym świecie.
  • Statystyki otyłości w Polsce są zgodne ze średnią europejską.
  • Coraz większym problemem jest nadwaga i otyłość u dzieci. Niepokojąca tendencja jest szczególnie widoczna wśród polskich dzieci
Otylosc W Polsce
Otyłość w Polsce

Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość, uznana za chorobę przewlekłą, dotyczy ponad 20% ludzi na całym świecie. Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest niewłaściwe odżywianie i gromadzenie tkanki tłuszczowej. 

Szacuje się, że blisko 60% Polaków ma nadwagę prowadzącą do otyłości. Problem dotyczy średnio 10% dzieci w kraju. Najbardziej niepokojące jest, że stale wykazuje rosnącą tendencję. 

Otyłość w Polsce

Niepokojąco rośnie odsetek Polaków z nieprawidłową masą ciała. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Funduszu Zdrowia, 50% Polaków powyżej 15. roku życia ma nieprawidłową (za wysoką) wartość wskaźnika BMI. Tyjemy znacznie szybciej niż większość mieszkańców Europy, co w dużej mierze związane jest z brakiem aktywności fizycznej. Według danych, tylko co trzeci Polak ćwiczy regularnie, a niemal 70% nie podejmuje żadnych aktywności fizycznych

Otyłość jest chorobą przewlekłą i wymaga specjalistycznego leczenia. Od 2022 roku bardzo otyli ludzie w Polsce, których BMI przekracza 40, lub 35, jeśli cierpią z powodu chorób przewlekłych związanych z otyłością, mogą skorzystać z fachowej opieki bariatrycznej w ramach refundacji NFZ.

Nadwaga i otyłość w Polsce — statystyki

Szacuje się, że w Polsce  problem nadmiernych kilogramów dotyczy 62% mężczyzn i 46% kobiet. Statystycznie ponad 20% rodaków jest otyłych. Według danych z początku 2021 roku przypadłość dotyczy 18% mężczyzn i 15% kobiet, przy czym otyłość olbrzymia występuje u ok. 0,5%  Zauważalna tendencja rosnąca pozwala specjalistom na prognozowanie, że do 2025 roku otyłość w Polsce będzie dotyczyła 30% mężczyzn i 26% kobiet.

Statystycznie problem nadwagi i otyłości w Polsce częściej dotyczy mężczyzn, różnice pomiędzy płciami zacierają się wraz z wiekiem

U mężczyzn nie obserwuje się wyraźnych zmian i wpływu wieku na masę ciała. Odsetek otyłych mężczyzn w wieku 18-64 wynosi ok. 22,5%, u starszych zwiększa się do 32% Natomiast odsetek otyłych kobiet w wieku 18-44 wynosi ok. 5,5% i gwałtownie się zwiększa do 23,5% w przedziale wiekowym 45-64, a u seniorek osiąga 36% Oznacza to, że wśród otyłych Polaków po 65. roku życia jest więcej kobiet niż mężczyzn.

Duży wpływ na zmiany masy ciała u kobiet po 45. roku życia ma menopauza. 

Otyłość dzieci w Polsce — statystyki

Otyłość wśród dzieci w Polsce stanowi coraz większy problem. Podobnie, jak u dorosłych przypadłość u dzieci wiąże się z ryzykiem rozwoju wielu chorób. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka więcej niż 10% dziewięciolatków ma nadciśnienie tętnicze związane z nadmierną masą ciała!

Statystycznie młodzi Polacy tyją szybciej w porównaniu ze swoimi rówieśnikami z innych europejskich krajów! Szacuje się, że 18% dzieci w wieku 11-12 lat ma nadwagę, a 3% cierpi z powodu otyłości. Średnia dzieci, których dotyczy problem otyłości w pozostałych grupach wiekowych, wynosi ok. 13% dla chłopców i ok. 5% dla dziewcząt.

Otyłość wśród dzieci nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Często można spotkać się z określeniem, że „dziecko się wyciągnie” i wyrośnie z nadwagi. Niestety, nawet jeśli tak będzie, nadwaga w dzieciństwie przyczynia się do trudności z utrzymaniem prawidłowej masy w przyszłości.

Otyłość na świecie

Otyłość stanowi coraz większy problem zdrowotny na całym świecie. Szczególnie dotyczy półkuli północnej i krajów wysoko rozwiniętych. Zdaniem ekspertów w 2030 roku aż miliard ludzi będzie zmagało się z otyłością. Większość z nich będą stanowiły kobiety.

Otyłość znajduje się na piątym miejscu zestawienia czynników zwiększających ryzyko przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że z jej powodu w 2019 roku zmarło 5 mln ludzi. 

Niecałe pół wieku temu (w 1975 roku) wskaźnik otyłości na świecie był trzykrotnie, a wśród dzieci danych nawet pięciokrotnie niższy. Niestety wskaźniki nadal rosn

Nadwaga i otyłość na świecie — statystyki

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia ponad 800 mln osób na świecie zmaga się z otyłością, a prawie 2 mld ludzi ma nadwagę. Oznacza to, że ok. ponad 39% światowej populacji dorosłych ludzi waży za dużo, a 13% z nich jest otyła.  W światowej czołówce znajdują się mieszkańcy:

  • Republiki Nauru (90%! osób z nadwagą lub otyłością),
  • Palau (85,1%),
  • Wyspy Cooka (84,7%).

Stany Zjednoczone, które często pojawiają się w kontekście światowej otyłości, zajmują 15. miejsce w zestawieniu (67,9%). 

Europa wypada niewiele lepiej, ponieważ aż 59% mieszkańców ma nieprawidłowy wskaźnik BMI. Problem dotyczy wszystkich krajów. Przy czym z największym zmaga się Wielka Brytania (63,7), oraz Czechy i Grecja (powyżej 62%).

Najmniej otyłych ludzi mieszka w Wietnamie (ok. 18%).

Ile żyją otyli ludzie?

Otyłość wyraźnie wpływa na skrócenie długości życia. Statystycznie otyli mężczyźni żyją o 8 lat krócej, a kobiety o 6 lat krócej od osób z prawidłową masą ciała. Zauważalne jest również, że ludzie otyli, szczególnie jeśli nadwaga lub otyłość pojawiła się w dzieciństwie, chorują przez całe życie o 18 lat dłużej od swoich szczupłych rówieśników

Źródła:

e-Konsultacja z Receptą Online Otyłość i nadwaga

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.