Spalacze tłuszczu – jak działają i czy są bezpieczne? Wyjaśniamy

Najważniejsze informacje:

 • Spalacz tłuszczu to substancja przyspieszająca metabolizm i spalanie tłuszczu.
 • Ze względu na mechanizm działania substancje można podzielić na dwie grupy: termogeniki i lipotyki.
 • Najpopularniejszym spalaczem tłuszczu, znajdującym się w składzie zdecydowanej większości suplementów o tym działaniu, jest kofeina.
Spalacze Tluszczu
Spalacze tłuszczu

Spalacz tłuszczu to substancja wspomagająca walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, poprzez przyspieszenie metabolizmu, zwiększenie poziomu energii oraz zmniejszanie apetytu. Dokładny mechanizm i czas działania preparatów zależy od konkretnych substancji, ale efekt — spalanie tłuszczu — jest charakterystyczny dla wszystkich suplementów diety zaliczających się do tej grupy. Dowiedz się, czym są spalacze tłuszczu? Gdzie je znajdziesz? Czy są bezpieczne i jak wybrać najlepszy spalacz tłuszczu?

Spalacz tłuszczu — co to jest, rodzaje

Spalacz tłuszczu, tzw. fat burner, to substancja stymulująca metabolizm i termogenezę poprzez aktywowanie energii znajdującej się w tkance tłuszczowej, a więc spalanie tłuszczu. Do wytwarzania spalaczy tłuszczu wykorzystuje się przede wszystkim właściwości naturalnych substancji roślinnych o określonym działaniu.

Ze względu na konkretne oddziaływanie na organizm każdy spalacz tłuszczu można zaliczyć do jednej z dwóch głównych grup (często do obu):

 • termogeników,
 • lipotyków.

Termogeniki przyspieszają przemianę materii, produkują ciepło (termogeneza) i podwyższają temperaturę ciała. Często również wpływają na osłabienie apetytu. Wśród naturalnych termogeników wyróżnia się:

 • kofeinę (znajduje się w kawie, liściach herbaty i yerba mate, guaranie, nasionach kakaowca i koli),
 • synefrynę (można wyizolować ją z gorzkiej pomarańczy),
 • kapsaicynę (znajduje się w chilli, pieprzu cayenne — to ona odpowiada za ostrość),
 • forskolinę (występuje w pokrzywie indyjskiej),
 • galusan epigalokatechiny (znajduje się w ekstrakcie z zielonej herbaty).

Lipotyki wpływają na lipolizę, czyli uwalnianie kwasów tłuszczowych z komórek i ich metabolizm, a więc bezpośrednie spalanie tkanki tłuszczowej. Spośród najważniejszych lipotyków można wymienić:

 • kofeinę,
 • galusan epigalokatechiny,
 • chrom,

Jak działa spalacz tłuszczu?

Mechanizm działania poszczególnych substancji uznawanych za spalacze tłuszczu może się nieco różnić. Ale występują określone cechy wspólne charakteryzujące główne grupy.

Termogeniki przyczyniają się do zwiększenia wydatku energetycznego. Przy dużym zapotrzebowaniu organizm sięga po energię zgromadzoną w komórkach tłuszczowych. Przyspieszenie metabolizmu i wzrost termogenezy o ok. 8-15% pozwala na dodatkowe spalenie nawet kilkuset kalorii.

Lipotyki wpływają nie tylko na mobilizowanie organizmu do sięgania po zapasy tłuszczu z tkanki tłuszczowej, ale również usprawniają ich transport i metabolizm. Gdyby uwolnione z komórek kwasy tłuszczowe nie zostały spalone (np. przez komórki mięśniowe), po pewnym czasie wróciłby ponownie do tkanki tłuszczowej.

Wiele spalaczy tłuszczu działa również na zmniejszenie apetytu. Zmniejszona podaż kalorii w połączeniu z przyspieszoną termogenezą może wywoływać znaczne deficyty kaloryczne.

Ponieważ w składzie niemal każdego spalacza tłuszczu znajduje się kofeina, zazwyczaj stosowanie tych suplementów wywołuje pobudzenieDodatkowa energia pozwala na intensyfikację ćwiczeń i wydłużenie czasu aktywności, co przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu.

Spalacz tłuszczu — efekty

Efektem działania każdego skutecznego spalacza tłuszczu jest oczywiście szybkie redukcja tkanki tłuszczowej. Co umożliwia utratę zbędnych kilogramów i skrócenie drogi do wymarzonej sylwetki.

Przyspieszenie metabolizmu, termogeneza, lipoliza, zmniejszenie apetytu i wzrost energii stanowią czynniki pozwalające na szybsze uzyskanie oczekiwanych efektów odchudzania. Ale nie należy zapominać, że spalacz tłuszczu nie jest magicznym środkiem na spalanie tłuszczu z brzucha, ud, bioder, czy pośladków, który zadziała niezależnie od diety, czy aktywności fizycznej. Podstawą każdej kuracji odchudzającej powinna być dieta redukcyjna i regularne ćwiczenia. Samodzielnie żaden suplement, nawet mocny spalacz tłuszczu, nie ma wpływu na efektywną redukcję tkanki tłuszczowej i uzyskanie pożądanego wyglądu.

Jaki spalacz tłuszczu wybrać?

Najważniejsza zasada, którą należy się kierować przy wyborze spalacza tłuszczu, dotyczy samopoczucia po przyjęciu preparatu. Nawet najmocniejszy spalacz tłuszczu nie będzie dobry, jeśli wpłynie na pogorszenie samopoczucia i uniemożliwi normalne funkcjonowanie.

Zdecydowana większość fat burnerów zawiera kofeinę, dlatego osoby z nadwrażliwością na tę substancję powinny koniecznie sprawdzać składy preparatów.

Wybierając najlepszy spalacz tłuszczu, warto zaczynać od tych zawierających mniejsze porcje stymulantów. Poza stopniowym przyzwyczajaniem organizmu do zmiany, pozwoli to przede wszystkim na bezpieczniejszą obserwację samopoczucia i ocenę pobudzenia. W przypadku braku niepokojących sygnałów i oczekiwaniu lepszych efektów, w kolejnym etapie można sięgnąć po silny spalacz tłuszczu.

Skład preparatu i zawartość konkretnych substancji na porcję powinien stanowić najważniejsze kryterium wyboru. Warto również poczytać opinie na forach i zapoznać się z doświadczeniami innych.

Niektóre substancje bardziej od innych wspierają spalanie tzw. opornego tłuszczu, dlatego jeśli właśnie na tym nam zależy, warto poszukać spalacza tłuszczu z brzucha. Na rynku jest wiele takich preparatów, dostępnych w różnych postaciach (np. tabletki na spalanie tłuszczu z brzucha).

Ciekawą ofertą jest również specjalnie dobrany spalacz tłuszczu dla kobiet. Zwykle preparaty te, oprócz stymulowania spalania tłuszczu, wpływają na poprawę stanu skóry i włosów, przeciwdziałają obrzękom, zwiększają odporność na stres i zapobiegają spadkom energii w ciągu dnia.

Co pić na spalanie tłuszczu — naturalne metody

Oprócz suplementów diety i gotowych preparatów możliwe jest również wykorzystanie właściwości substancji w ich naturalnych postaciach. Ponieważ kofeina (naturalny spalacz tłuszczu) jest ogólnie dostępna i znajduje się w kawie, herbacie, guaranie, Yerba Mate i kakao, warto po nie sięgać. Przygotowane z nich napoje, podobnie jak zioła na spalanie tłuszczu, mogą być pomocne w procesie odchudzania. Efekt działania nie jest tak silny jak w przypadku gotowych suplementów diety, natomiast ich niewątpliwą zaletą jest to, że są całkowicie naturalne i wolne od wszelkich syntetycznych dodatków.

Spalacz tłuszczu — przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania suplementów diety przyspieszających spalanie tłuszczu wyróżnia się:

 • ciążę,
 • karmienie piersią,
 • wiek poniżej 18. roku życia,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • choroby tarczycy,
 • przyjmowanie leków psychotropowych,
 • bezsenność.

Spalacz tłuszczu — efekty uboczne

W przypadku braku przeciwwskazań stosowanie naturalnych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta, nie powinno stanowić żadnego zagrożenia dla organizmu.

Należy pamiętać, że spalacz tłuszczu często wywołuje przyspieszenie tętnanadpobudliwość, a nawet rozdrażnienie oraz zwiększoną potliwość. W niektórych przypadkach może powodować również podwyższone ciśnieniekołatanie sercanudnościskurcze mięśni, a przyjęty w godzinach wieczornych może wpływać na występowanie problemów ze snem.

Spalacz tłuszczu — czy warto?

Przy braku przeciwwskazań zdrowotnych, stosowanie wybranego spalacza tłuszczu może przyspieszyć oczekiwany efekt odchudzania. Warunkiem koniecznym jest to, że preparaty będą stanowiły jedynie metodę wspomagającą. Największe znaczenie w procesie utraty zbędnych kilogramów ma odpowiednia dieta na spalanie tłuszczu i regularna aktywność fizyczna.

e-Konsultacja z Receptą Online Otyłość i nadwaga

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.