Suplementy na odchudzanie – jak pomagają zrzucić nadwagę?

Najważniejsze informacje:

 • Suplementy na odchudzanie z apteki różnią się między sobą pod względem składu, właściwości i działania.
 • Podstawowym suplementem na rzeźbę i odchudzanie jest białko. Do popularnych spalaczy tłuszczu należy l-karnityna. Działanie regulujące apetyt wykazują chrom i błonnik. Naturalne suplementy na odchudzanie zawierają kompleksy roślinne, np. sylimarynę pochodzącą z ostropestu plamistego.
 • Samo zażywanie suplementów nie wystarczy, by schudnąć. Potrzebna jest długofalowa zmiana stylu życia – szczególnie w zakresie kontroli spożycia kalorii i regularnej aktywności ruchowej.
 • Nawet najskuteczniejsze suplementy na odchudzanie nie zastąpią zdrowej diety.
Suplementy Na Odchudzanie
Suplementy na odchudzanie

Środki odchudzające zażywa obecnie 13,5% Polaków. Popularność takich preparatów stale rośnie, podobnie jak cały rynek suplementów, liczący już prawie 30 tys. podmiotów. Czy w aptekach da się znaleźć skuteczne suplementy na odchudzanie? Na czym polega ich działanie? Od czego zależą efekty suplementacji? Czy cena zawsze idzie w parze z jakością? Jakich suplementów na odchudzanie unikać? Wyjaśniamy.

W jaki sposób działają suplementy diety na odchudzanie? 

Suplementy na odchudzanie to środki spożywcze, które stanowią dodatkowe wsparcie w procesie redukcji masy ciała – nie działają w sposób bezpośredni. Zawierają skoncentrowaną dawkę witamin, minerałów i innych substancji wspomagających odchudzanie. Są uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety połączonej z aktywnością fizyczną – nigdy nie powinny być traktowane jako substytut zdrowego jadłospisu. 

Suplementy to najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana grupa środków odchudzających. Znajdują się wśród nich preparaty:

 • hamujące łaknienie w wyniku absorpcji wody i pęcznienia w żołądku lub poprzez działanie na ośrodek głodu i sytości w mózgu (supresanty apetytu),
 • zmniejszające wchłanianie tłuszczu i ułatwiające wydalanie jego nadmiaru wraz z resztkami przetrawionej treści pokarmowej, 
 • przyspieszające spalanie tłuszczu poprzez zwiększenie termogenezy (suplementy termogeniczne, inaczej termogeniki, czyli tzw. spalacze tłuszczu),
 • usprawniające przemianę materii. 

Suplementacji nie należy przypisywać magicznych właściwości. Efekty jej stosowania nie są widoczne od zażycia pierwszej tabletki – pojawiają się z czasem, i tylko przy kompleksowym podejściu do odchudzania. Rezultaty zależą od wielu czynników, wśród których duże znaczenie mają m.in. regularność przyjmowania tabletek, jakość składników zawartych w danym preparacie oraz ich przyswajalność, jak również indywidualna reakcja organizmu na suplementację.

Dobór suplementów na odchudzanie powinien być skonsultowany ze specjalistą, np. dietetykiem klinicznym. Jeżeli u pacjenta występują odpowiednie wskazania medyczne, lekarz zamiast suplementacji może zalecić farmakoterapię. Leki skuteczne w walce z nadwagą są dostępne tylko na receptę. 

Jakie suplementy na odchudzanie najczęściej można znaleźć w aptekach? Składniki popularnych środków odchudzających

Suplementy diety na odchudzanie najlepiej kupować w aptekach. Wybór środków odchudzających z apteki jest szeroki, a ich skład bardzo różnorodny. Dominują w nim mikro- i makroelementy kluczowe dla sprawnego działania metabolizmu, związki naturalnie występujące w organizmie oraz substancje pochodzenia roślinnego. 

Chrom na odchudzanie

Jednym z kluczowych składników zawartych w suplementach na odchudzanie jest chrom, który wspomaga trawienie węglowodanów i białek. Pierwiastek ten zapobiega wahaniom glukozy we krwi, dzięki czemu zmniejsza apetyt na słodycze. Korzystnie wpływa również na gospodarkę lipidową – sprzyja spalaniu tłuszczu i reguluje poziom cholesterolu.

Chrom należy jednak suplementować ze szczególną ostrożnością, ponieważ groźny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Warto też zwracać uwagę na rodzaj tego pierwiastka. Chrom może mieć postać nieorganiczną lub organiczną (o lepszej absorpcji) oraz różny stopień utlenienia, np. chrom sześciowartościowy to produkt przemysłowy o właściwościach toksycznych. W suplementach diety najbardziej rozpowszechnione są pikolinian chromu (sól organiczna) i chlorek chromu (sól nieorganiczna). Chrom najlepiej przyjmować razem z witaminą C, która zwiększa jego biodostępność.

Błonnik na odchudzanie

W wielu środkach odchudzających znajduje się także błonnik, który jest znany z działania regulującego perystaltykę jelit. Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego występująca w dwóch postaciach – nierozpuszczalnej i rozpuszczalnej. Błonnik nierozpuszczalny pęcznieje w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu na długo daje uczucie sytości i zapobiega nadmiernemu spożyciu kalorii. Ponadto usuwa resztki zalegające w jelitach. 

Błonnik rozpuszczalny również wchłania wodę i oczyszcza jelita, ale zamiast pęcznieć przyjmuje formę żelu, który działa ochronnie na żołądek i cały przewód pokarmowy. Dlatego taki błonnik ma zastosowanie w profilaktyce chorób układu trawiennego.

Podczas przyjmowania suplementu diety z błonnikiem należy pamiętać o częstym piciu wody niezbędnej do efektywnego działania włókna pokarmowego. Produkty spożywcze, takie jak siemię lniane, ryż brązowy, płatki owsiane czy chleb żytni pełnoziarnisty, są lepszym źródłem błonnika niż tabletki, choć ten zawarty w suplementach pochodzi najczęściej z babki płesznik lub babki jajowatej, które zawierają go w bardzo dużych ilościach.

Białko na odchudzanie

Białko występuje częściej w odżywkach aniżeli w tabletkach na odchudzanie. Jest to makroskładnik, który kojarzy się z budowaniem masy mięśniowej, ale nie można zapominać również o jego roli w procesie redukcji. Białko pozwala na długo utrzymać uczucie sytości, chroni mięśnie podczas intensywnego odchudzania, zapewnia większą wytrzymałość treningową i wspiera regenerację po treningu. Przede wszystkim jednak białko, zwłaszcza serwatkowe, zwiększa przemianę materii nawet o 25% – jego trawienie wymaga dużego wydatku energetycznego. Podkręcony metabolizm sprzyja zmniejszaniu zbędnej tkanki tłuszczowej przy zachowaniu masy mięśniowej.

L-karnityna na odchudzanie

W odchudzaniu wsparcie przynoszą często suplementy diety z L-karnityną, która – oprócz tego, że jest świetnym antyoksydantem – zwiększa też wykorzystanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii, obniża zapotrzebowanie kaloryczne oraz bierze udział w termogenezie i termoregulacji organizmu. L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe z rezerw organizmu do komórek, które wytwarzają energię, a tym samym pomaga spalać tłuszcz i zapobiega dalszemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto zwiększa wydolność tlenową skraca czas regeneracji organizmu – usuwa z krwi cząsteczki mleczanu, który zalega w mięśniach i staje się przyczyną tzw. zakwasów. 

Ostropest plamisty na odchudzanie

Część naturalnych suplementów diety na odchudzanie zawiera ostropest plamisty. Z jego łupin nasiennych pozyskuje się sylimarynę, czyli aktywny kompleks różnych związków z grupy flawonolignanów, szczegółowo przebadanym pod względem działania wspomagającego funkcjonowanie wątroby. Sylimaryna stymuluje wydzielanie żółci, poprawia metabolizm i przyspiesza usuwanie złogów tłuszczowych. Kompleks ten wpływa nie tylko na procesy zachodzące w wątrobie, ale również na inne mechanizmy metaboliczne – normalizuje glikemię oraz poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.  

Suplementy z ostropestem plamistym swoje działanie opierają na właściwościach regulujących gospodarkę węglowodanową i tłuszczową. Zapobiegają nieprawidłowościom w zakresie metabolizmu cukrów i lipidów, które mogą utrudniać redukcję masy ciała. Ich wpływ na proces odchudzania jest więc pośredni.

Inne składniki i ekstrakty roślinne na odchudzanie

W naturalnych suplementach na odchudzanie – oprócz ostropestu plamistego – może znajdować się szereg innych składników roślinnych. Znane z działania odchudzającego są m.in.: morwa biała, karczoch, zielona herbata, młody jęczmień, tamaryndowiec. Redukcję masy ciała wspomagają też:

 • zioła na trawienie (rumianek, melisa, szałwia, mięta pieprzowa, koper włoski), 
 • zioła moczopędne (pokrzywa, skrzyp polny, mniszek lekarski, czarny bez), 
 • przyprawy wywierające korzystny wpływ na metabolizm (cynamon, imbir, kurkuma),
 • ekstrakty i octy owocowe (ocet jabłkowy, sok z grejpfruta, ekstrakt z dzikiej róży),
 • związki organiczne naturalnie występujące w roślinach (kofeina, kapsaicyna, synefryna).

Czy warto stosować suplementy na odchudzanie?

Preparaty na odchudzanie są przeważnie wieloskładnikowe, a ich formuła ma zapewniać wielokierunkowy wpływ na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Ceny suplementów z apteki przeważnie wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. 

Warto dokładnie analizować skład oraz jakość składników zawartych w suplementach na odchudzanie (surowce wykorzystane do produkcji powinny zostać poddane standaryzacji, występować w łatwo przyswajalnej formie i odpowiednio dużej dawce). Przy stosowaniu suplementacji konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Warto ją wprowadzać tylko wtedy, gdy jest to konieczne i mamy pewność co do wysokiej jakości środka na odchudzanie.

e-Konsultacja z Receptą Online Otyłość i nadwaga

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.