Jak schudnąć z brzucha i ud? Podpowiadamy

Najważniejsze informacje:

 • Schudnięcie z brzucha i ud wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w diecie i aktywności fizycznej.
 • Spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha i ud jest problematyczne i wymaga czasu.
 • Korzystając z zabiegów kosmetycznych wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej, można przyspieszyć uzyskanie efektu chudnięcia z ud i brzucha.
 • W związku ze zmianami hormonalnymi, schudnięcie z brzuch i ud u kobiet po 40. roku życia wymaga poważniejszych wyrzeczeń i większej dyscypliny.
Jak Schudnac Z Ud I Brzucha
Jak schudnąć z ud i brzucha

Niezależnie od tego, którą część ciała chcesz wyszczuplić, odchudzanie zawsze wiąże się z koniecznością zmiany trybu życia. Kluczową rolę pełni zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna. Niekiedy podejmowane wysiłki wydają się nie przynosić efektów, a problemy z redukcją tkanki tłuszczowej stają się źródłem rosnących frustracji. Zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć z brzucha? Co jeść i jak ćwiczyć, żeby schudnąć z brzucha i ud? Przeczytaj poniższy artykuł!

Jak schudnąć z brzucha i ud?

Wiele osób, niezależnie od płci, zmaga się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Wśród kobiet często można spotkać się również z pragnieniem schudnięcia z ud i bioder. Niestety tłuszcz w okolicach brzucha i ud niełatwo się poddaje, dlatego od razu możesz przestać zastanawiać się, jak schudnąć z brzucha w tydzień, albo nawet jak schudnąć z brzucha w dwa tygodnie, ponieważ proces wysmuklania tych części ciała trwa zazwyczaj dłużej.

Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć z ud, czy brzucha, najważniejsza jest właściwa dieta i aktywność fizyczna. Samo zatrzymywanie wody spowodowane nadmiarem soli w diecie może wpływać na zwiększenie obwodu i wzrost masy ciała. Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej, co w połączeniu z dietą redukcyjną pozwala uzyskać zadowalające efekty. Z pomocą przychodzą również zabiegi kosmetyczne.

Jak schudnąć z brzucha — domowe sposoby

Schudnięcie z brzucha nie jest łatwe, bo trudno spalić tłuszcz zgromadzony w tej okolicy. Do zmniejszenia obwodu brzucha przyczynia się przede wszystkim zmiana diety: unikanie soli, cukru, alkoholu, produktów wzdymających, poprawa trawienia, właściwe nawodnienie, picie na czczo wody z cytryną, która przyspiesza spalanie tłuszczu, oczyszcza organizm i wspomaga trawienie, naparów z imbiru, liści laurowych, szałwii oraz czerwonej herbaty. 

Do domowych sposobów na odchudzanie zalicza się również regularna (najlepiej codzienna) aktywność fizyczna oraz stosowanie specjalnych kosmetyków i preparatów, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha (np. w czasie snu).

Jak szybko schudnąć z brzucha i ud — aktywność fizyczna

Ruch ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ organizm czerpie energię z tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej. Pracujące i rozwijające się mięśnie „wypierają” tłuszcz, a ponadto wysmuklają sylwetkę i przyczyniają się do poprawy wyglądu. 

Dlatego nie trać czasu na zastanawianie się, jak samą dietą wysmuklić uda, czy jak schudnąć z brzucha bez ćwiczeń, tylko zacznij się ruszać.

Jak schudnąć z brzucha — ćwiczenia

Najbardziej wspomagające chudnięcie z brzucha są ćwiczenia aerobowe, np. szybki chód, bieganie, pływanie. Tzw. treningi wytrzymałościowe wymagają dużo energii, dlatego wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, żeby przed każdym intensywnym treningiem zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, a po ćwiczeniach dobrze się rozciągnij.

Wśród najlepszych ćwiczeń na spalanie tłuszczu i budowę masy mięśniowej na brzuchu (a więc przeznaczonych również dla osób chcących schudnąć z brzucha) można wymienić:

 • tzw. brzuszki ze skrętem tułowia,
 • deskę (zwłaszcza na łokciach),
 • tzw. wspięcie górskie z pozycji deski,
 • podciąganie nóg do góry w pozycji wiszącej, 
 • nożyce, 
 • scyzoryk.

Kluczowe znaczenie w spalaniu tłuszczu i chudnięciu z brzucha mają ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia mięśni stanowią ich uzupełnienie.

Jak schudnąć z ud — ćwiczenia

Ze względu na bardziej rozwiniętą masę mięśniową, tłuszcz na udach jest mniej oporny niż ten na brzuchu. Chcąc schudnąć z ud, główny nacisk również należy kłaść na ćwiczenia aerobowe, wzbogacone o ćwiczenia mięśni ud, takie jak:

 • przysiady — uważaj, bo zbyt intensywne mogą doprowadzić do nadmiernego rozrostu mięśni i Twoje uda nie będą wyglądały szczupło,
 • wykroki, 
 • skakanie na skakance,
 • nożyce.

Możesz również pójść na siłownię i skorzystać z odpowiednich sprzętów umożliwiających ćwiczenia określonych partii mięśni. Jeśli aktywność fizyczna nigdy nie była Twoją mocną stroną, warto początkowo skorzystać z pomocy trenera personalnego, który dobierze Ci odpowiednie ćwiczenia i doradzi, jak najszybciej schudnąć z brzucha i ud.

Jak schudnąć z brzucha — dieta

Nieodłącznym elementem przyczyniającym się do redukcji tkanki tłuszczowej jest właściwa dieta. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha po cesarce, ciąży, czy jak szybko schudnąć z ud i brzucha przed wakacjami, proces odchudzania zawsze wiąże się z prawidłowym odżywianiem i właściwym bilansem kalorycznym. 

Jeśli brak Ci pewności, że potrafisz samodzielnie odpowiednio zbilansować dietę, boisz się niedoborów i nie wiesz, jak szybko schudnąć z brzucha i ud, żeby sobie nie zaszkodzić i uchronić się przed efektem jojo, rozważ konsultację z dietetykiem.

Możesz też samodzielnie wprowadzić kilka zmian, które na pewno będą dla Ciebie korzystne. Jeśli zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów, chcesz wysmuklić talię i uda, spróbuj:

 • zrezygnować ze słonych przekąsek (chipsy, paluszki, krakersy) — zawarta w nich sól przyczynia się do zatrzymywania wody i powiększania obwodu brzucha i ud. Ponadto zawierają dużo niezdrowych tłuszczów, które nie tylko zawierają dużo kalorii, ale również niepotrzebnie obciążają twój organizm,
 • wyeliminować cukier z diety — 1 łyżeczka cukru zawiera 20 kalorii, to ok. 17 proc. Twojego dziennego zapotrzebowania na cukry proste! W wyniku przemian w organizmie cukier odkłada się w postaci tłuszczu, a ponadto sprzyja fermentacji oraz rozrostowi grzybów w jelitach, co nie tylko może wpływać na pogorszenie samopoczucia, ale również zwiększenie obwodu brzucha,
 • zastąpić białe pieczywo ciemnym, pełnoziarnistym — nie tylko jest bardziej wartościowe, ale również daje uczucie sytości na dłużej,
 • jeść lekkostrawne i niskotłuszczowe produkty — sprawny przebieg procesów trawienia w dużym stopniu wpływa na obwód brzucha, a mniejsze odkładanie tłuszczu pomaga również wyszczuplić uda,
 • zmniejszyć porcje, ale jeść częściej (5 razy dziennie) i w regularnych odstępach czasowych,
 • pić dużo płynów (najlepiej wody), ale zrezygnuj z napojów gazowanych — mogą powodować wzdęcia i rozpychanie żołądka, ponadto większość z nich zawiera bardzo dużo cukru,
 • rozpoczynać dzień od wypicia szklanki wody z cytryną — pomaga spalić tkankę tłuszczową, zwłaszcza tę zgromadzoną w okolicach brzucha.

Jak schudnąć z ud i brzucha — zabiegi kosmetyczne

Redukcja tkanki tłuszczowej w okolicach ud i brzucha może być długotrwałym procesem. Dlatego, jeśli wciąż się starasz, analizujesz, jak szybko schudnąć z brzucha i ud, domowe sposoby nie przynoszą zadowalających efektów, a zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z oferty zabiegów kosmetycznych przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej. Metody są kosztowne, ale efekty naprawdę szybko widoczne. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

 • kriolipoliza — wymrażanie komórek,
 • lipoliza iniekcyjna — rozpuszczanie tłuszczu za pomocą specjalnego preparatu wstrzykniętego pod skórę,
 • karboksyterapia — metoda o zbliżonym działaniu do lipolizy iniekcyjnej, z zastosowaniem dwutlenku węgla,
 • icoone — masaż podciśnieniowy połączony z użyciem lasera redukującego tkankę tłuszczową,
 • elektrostymulacja mięśni — spalanie tłuszczu jest „efektem ubocznym” wymuszonych napięć w mięśniach.

Jak schudnąć z brzucha po 40.?

Problem z chudnięciem i odkładaniem tłuszczu po 40. dotyczy przede wszystkim kobiet, co ma związek ze zmianą pracy jajników i proporcji pomiędzy hormonami. Przemiana materii w tym wieku zaczyna wyraźnie zwalniać, w dodatku apetyt może zacząć rosnąć (zmniejszona produkcja leptyny), zwykle obniża się również aktywność fizyczna. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na wzmożone odkładanie tłuszczu i sprzyjają tyciu. 

Chudnięcie z brzucha po 40. nie wymaga podejmowania innych środków, niż jest to zalecane przed 40. rokiem życia, ale wymaga większej dyscypliny, poważniejszych wyrzeczeń w diecie i szczególnym dbaniu o regularną aktywność fizyczną.

e-Konsultacja z Receptą Online Otyłość i nadwaga

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.