Co zrobić, gdy zauważysz u siebie objawy grypy? Sprawdź

Wywołana przez wirusy grypa jest jedną z najbardziej zaraźliwych, sezonowych chorób na świecie. Nieleczona prowadzi do szeregu powikłań zdrowotnych, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać objawy grypy? Jak zareagować, kiedy się pojawią? 

Objawy Grypy
Objawy grypy

Grypa – jak dochodzi do zakażenia?

Wirus grypy przemieszcza się drogą kropelkową – podczas mówienia, kichania, kaszlu. Do zakażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem np. podczas pocałunku. Niektóre z odmian patogenu mają zdolność przetrwania na przedmiotach codziennego użytku, również na produktach spożywczych. Przemieszczaniu się wirusa sprzyja przebywanie w skupiskach ludzi i nieodpowiednia higiena rąk.

Okres wylęgania patogenu wynosi do dwóch dni. W tym czasie dochodzi do rozrostu wirusa, który zajmuje komórki nabłonkowe dróg oddechowych, wywołując w nich stany zapalne. Szacuje się, że od dnia wystąpienia pierwszych objawów grypy, czas zarażania wirusem wynosi do 10 dni.  

Objawy i leczenie 

Pierwsze objawy grypy nie są charakterystyczne i mogą wskazywać na przeziębienie. Chory skarży się na ból głowy i gardła. Z czasem wirus powoduje wzrost temperatury ciała. Wysoka, sięgająca 38 stopni C gorączka jest objawem wyraźnie wskazującym na zakażenie wirusem grypy. U niektórych pacjentów obserwuje się wystąpienie nudności, wymiotów i lekkiej biegunki. Dodatkowo pojawiają się bóle mięśniowe i stawowe z tendencją do nasilania o wieczornych i nocnych porach. W przeciwieństwie do przeziębienia lub lekkiej infekcji grypa powoduje uczucie wyczerpania, silnego osłabienia i braku energii, które mogą utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Charakterystyczny dla wirusa grypy jest gwałtowny przebieg choroby, który z dnia na dzień przybiera na sile. U niektórych chorych mogą dodatkowo pojawić się bóle w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. 

W lekkim przebiegu zakażenia wirus grypy ustępuje samoistnie po 7 dniach. W celu łagodzenia dolegliwości wskazane jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Kluczowe jest nawadnianie organizmu i suplementacja witaminami B, C, D. W przypadku ciężkiego przebiegu zakażenia, niezbędne jest podanie pacjentowi leków przeciwwirusowych. Terapia przynosi pozytywne efekty w krótkim czasie. Po około 2 dniach dolegliwości ustępują. Objawy utrzymujące się powyżej 7 dni wymagają pilnej konsultacji lekarskiej u specjalisty, który może zdecydować o przepisaniu odpowiedniego leku na grypę (np. Tamiflu).

Leczenie grypy ma charakter objawowy. Pacjentowi podawane są środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W przypadku dzieci stosowane są inhibitory neuraminidazy. Grypa jest chorobą sezonową, dlatego kluczowa jest profilaktyka obejmująca m.in.: higienę rąk, unikanie skupisk ludzi w szczycie sezonu zachorowalności, a także szczepienia ochronne. 

Powikłania po grypie

Powikłania grypy mogą dotyczyć nie tylko pacjentów chorych przewlekle, ale także osób zdrowych. W przebiegu powikłań dochodzi do rozwoju stanów zapalnych płuc, oskrzeli, serca, mózgu. Komplikacje mogą pojawić się również w funkcjonowaniu układu neurologicznego. W grupie ryzyka powikłań znajdują się przede wszystkim kobiety w ciąży, osoby powyżej 65 roku życia i dzieci poniżej 5 roku życia. Komplikacje pogrypowe mogą uaktywnić się również u osób z chorobami serca, nerek, wątroby i pacjentów  ze swoistym niedoborem odporności. 

e-Konsultacja z Receptą Online Objawy grypowe

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.