Ebilfumin
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Ebilfumin – lek na grypę
- Lek Ebilfumin jest wskazany do stosowania w leczeniu grypy i zapobieganiu grypie. W niektórych sytuacjach (np. podczas pandemii grypy) może być także zalecony jako leczenie zapobiegawcze.
- Ebilfumin zawiera substancję czynną – oseltamiwir. Substancja ta wykazuje działanie przeciwwirusowe.
- Preparat jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Ebilfumin można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
dostępność | na receptę |
przypadłość | leczenie i zapobieganie grypie |
postać | kapsułki twarde |
dawka | 30 mg, 45 mg, 75 mg |
substancja czynna | Oseltamiwir (Oseltamivirum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Ebilfumin to lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy. Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak działa Ebilfumin i jakie dawki leku są zazwyczaj zalecane. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę na lek Ebilfumin.
Ebilfumin – co to za lek?
Ebilfumin to lek doustny o działaniu przeciwwirusowym, stosowany zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce grypy. Grypa jest chorobą zakaźną atakującą układ oddechowy. Przenosi się drogą kropelkową i charakteryzuje się nagłym, ostrym początkiem. Objawy grypy to m.in. wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, ból głowy, ból gardła, suchy kaszel, osłabienie i brak apetytu. Choroba jest obarczona ryzykiem różnorodnych poważnych powikłań, tj. zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Na co stosuje się Ebilfumin?
Lek Ebilfumin stosowany jest:
- w leczeniu grypy – w momencie wystąpienia pierwszych objawów grypy lub kiedy wiadomo, że wirus krąży w środowisku,
- w zapobieganiu grypy – jeśli pacjent miał kontakt z osobą zarażoną,
- w leczeniu zapobiegawczym – gdy panuje pandemia grypy lub gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Jak działa Ebilfumin?
Oseltamiwir to substancja czynna zawarta w leku Ebilfumin. Działanie oseltamiwiru polega na hamowaniu enzymu neuraminidazy. Zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie, pomaga zwalczyć objawy grypy lub zapobiega ich wystąpieniu w momencie zakażenia wirusem.
Dla kogo jest przeznaczony lek Ebilfumin?
Lek na grypę Ebilfumin może być stosowany w leczeniu grypy u dorosłych i dzieci, w tym noworodków urodzonych w terminie, w przypadku występowania typowych objawów lub obecności wirusa w danym środowisku. Po ekspozycji lek stosuje się w ramach profilaktyki u osób powyżej 1. roku życia. Ebilfumin może być stosowany w celu zapobiegania grypy również u dzieci poniżej 1. roku życia, podczas pandemii grypy.
Co wchodzi w skład leku Ebilfumin?
Preparat zawiera substancję czynną oseltamiwir (w postaci fosforanu). Kapsułka twarda Oseltamiwir 30 mg, Oseltamiwir 45 mg i Oseltamiwir 75 mg zawiera odpowiednio 30 mg, 45 mg lub 75 mg substancji czynnej.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w kapsułkach twardych: skrobia wstępnie żelowana (pochodząca ze skrobi kukurydzianej), talk, powidon (K-29/32), kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran,
- zawarte w osłonce kapsułek twardych 30 mg i 75 mg: żelatyna, żelaza tlenek żółty (E 172) i tytanu dwutlenek (E 171),
- zawarte w osłonce kapsułek twardych 45 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171),
- zawarte w korpusie kapsułek twardych 75 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171),
- zawarte w tuszu nadruku: szelak szkliwiony – 45 % (20 % estryfikowany), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy (E 1520), amonu wodorotlenek 28 % (E 527).
Ebilfumin – zamienniki
W przypadku leku Ebilfumin zamiennik to m.in. Segosana, Tamiflu, Tamivil
Ebilfumin – dawkowanie
Lek należy stosować wedle zaleceń lekarza prowadzącego. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Jeśli pacjent ma problemy z przełknięciem leku może przygotować postać płynną produktu Ebilfumin (zawiesina) z dostępnych kapsułek, zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce.
W leczeniu grypy zazwyczaj podaje się dwie dawki na dobę (rano i wieczorem) przez 5 dni. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 13. roku życia (o masie ciała co najmniej 40 kg) stosuje się 75 mg leku dwa razy na dobę. Zgodnie z tabelą zawartą w ulotce Ebilfumin, dawkowanie u dzieci młodszych jest zależne od masy ciała. Ważne, aby ukończyć cały cykl leczenia, nawet jeśli poprawa wystąpi szybciej.
W zapobieganiu grypie lub po kontakcie z osobą zarażoną podaje się jedną dawkę na dobę przez 10 dni. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 13. roku życia (o masie ciała co najmniej 40 kg) stosuje się 75 mg leku raz na dobę. U dzieci młodszych dawka jest zależna od masy ciała. Tabela z zalecanym dawkowaniem znajduje się w ulotce.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Ebilfumin, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Ebilfumin
W przypadku pominięcia dawki, nie zaleca się stosowania dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ebilfumin, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie Ebilfumin zazwyczaj nie powoduje działań niepożądanych. Częściej występowało ono u dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przygotowywania Ebilfumin dla dzieci w płynnej postaci.
Przerwanie stosowania leku Ebilfumin
Przedwczesne zakończenie leczenia może wiązać się z nawrotem grypy. Nie należy odstawiać leku wcześniej, niż zalecił to lekarz.
Ebilfumin – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Ebilfumin – nie należy stosować leku, jeśli:
- pacjent ma uczulenie na oseltamiwir lub którykolwiek składnik leku.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ebilfumin należy poinformować lekarza o:
- uczuleniach na inne leki,
- chorobie nerek,
- ciężkiej chorobie, która może wymagać natychmiastowej hospitalizacji,
- zaburzeniach układu odpornościowego,
- przewlekłej chorobie serca lub układu oddechowego.
Jeśli podczas leczenia pacjent zauważy u siebie zmiany w nastroju lub zachowaniu, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Lek Ebilfumin nie jest szczepionką na grypę. Nie dostarcza przeciwciał przeciwko wirusowi. Lek nie zmienia skuteczności szczepienia, dlatego lekarz może zalecić oba produkty.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Ebilfumin z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Ebilfumin w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wiadomo, czy Ebilfumin wpływa na niemowlęta karmione piersią. Nie należy stosować Ebilfumin w ciąży ani podczas laktacji bez oceny lekarza.
Ebilfumin a prowadzenie pojazdów
Ebilfumin nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Ebilfumin – skutki uboczne
Stosując lek Ebilfumin należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Podczas stosowania leku mogą wystąpić poważne skutki uboczne. Mają one miejsce rzadko, występują i ustępują nagle i dotyczą głównie dzieci i młodzieży. Sporadycznie były przyczyną samookaleczeń, niekiedy śmiertelnych. Wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
- drgawki, majaczenia,
- zmieszanie, nietypowe zachowanie,
- omamy, halucynacje, niepokój, koszmary, poruszenie.
Należy obserwować pacjentów (zwłaszcza dzieci i młodzież) od kątem występowania zmian zachowania.
Ponadto, po wprowadzeniu leku na rynek obserwowano następujące działania niepożądane wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej:
- ciężkie reakcje alergiczne (obrzęk twarzy i skóry, swędząca wysypka, niskie ciśnienie, problemy z oddychaniem),
- zaburzenia wątroby (np. żółtaczka),
- obrzęk naczynioruchowy (znaczny obrzęk w okolicy głowy i szyi z problemami w oddychaniu),
- zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna nekroliza naskórka (ciężkie stany zapalne skóry, gorączka, zmęczenie, pęcherze na skórze, łuszczenie się skóry),
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- zaburzenia neuropsychiatryczne.
Lek na grypę Ebilfumin może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Ebilfumin (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób) zalicza się:
- u dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia: bóle głowy, nudności,
- u dzieci w wieku 1-12 lat: kaszel, przekrwienie śluzówek nosa, wymioty.
Często (tj. u nie więcej niż 1 na 10 osób) występowały następujące skutki uboczne Ebilfumin:
- u dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia: zapalenie oskrzeli, wirus opryszczki, kaszel, zawroty głowy, gorączka, bóle, bóle kończyn, wodnista wydzielina z nosa, problemy ze snem, bóle gardła, bóle żołądka, zmęczenie, pełność w nadbrzuszu, infekcje górnych dróg oddechowych, rozstrój żołądka, wymioty,
- u dzieci w wieku 1-12 lat: zapalenie spojówek, zapalenie ucha i inne choroby ucha, bóle głowy, nudności, wodnista wydzielina z nosa, bóle żołądka, pełność w nadbrzuszu, niestrawność.
U dzieci w wieku 0-12 miesięcy występowały podobne działania niepożądane do tych zgłaszanych u dzieci starszych. Dodatkowo występowała biegunka i wysypka pieluszkowa.
Należy pilnie poinformować lekarza lub farmaceutę o:
- wielokrotnych wymiotach u pacjenta lub jego dziecka,
- nasilaniu się objawów grypy lub utrzymującej się gorączce u pacjenta lub jego dziecka.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Ebilfumin?
W przypadku leku Ebilfumin, ulotka zawiera szczegółowe informacje, w jakich warunkach powinien być on przechowywany. Niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność działania leku.
Ile kosztuje lek Ebilfumin? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Ebilfumin znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Ebilfumin nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Lek Ebilfumin jest stosowany w leczeniu grypy (po wystąpieniu pierwszych objawów i kiedy wirus krąży w danym środowisku), zapobieganiu grypy (po kontakcie z osobą chorą) oraz w ramach leczenia zapobiegawczego (np. przy niecałkowitej ochronie poszczepiennej lub podczas pandemii). Substancją czynną leku jest oseltamiwir. Ebilfumin stosuje się dwa razy dziennie przez 5 dni w leczeniu grypy lub raz na dobę przez 10 dni w profilaktyce grypy. E-receptę na Ebilfumin można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na objawy grypowe:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ebilfumin (13)
- Ebilfumin bez recepty. Czy lek można kupić bez receJak wygląda dawkowanie leku przeciwwirusowego Ebilfumin? Jak podać dziecku?pty?
W leczeniu grypy Ebilfumin stosuje się 2 razy na dobę, a w profilaktyce zachorowania: raz na dobę. Dawka jest zależna od wieku i/lub masy ciała, np. u dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia pojedyncza dawka to 75 mg.
- Ebilfumin dla dzieci - czy lek na grypę jest przeznaczony dla najmłodszych? Jak podawać?
Ebilfumin może być stosowany u dzieci – w leczeniu grypy u młodzieży, dzieci i niemowląt (w tym noworodków urodzonych o czasie), natomiast w profilaktyce – od 1. roku życia (chyba że lekarz zaleci inaczej).
- Ebilfumin - czy to antybiotyk?
Nie, Ebilfumin nie jest antybiotykiem. Jest to lek przeciwwirusowy.
- Jakie są możliwe skutki uboczne Ebilfumin?
Najczęstsze działania niepożądane Ebilfumin to nudności, wymioty, bóle żołądka, niestrawność, bóle głowy. Zazwyczaj występują one tylko po pierwszej dawce i ustępują w miarę dalszego stosowania leku.
- Ebilfumin - po jakim czasie działa?
Efekty działania leku Ebilfumin są zazwyczaj widoczne po ok. 24 godzinach stosowania. Należy odbyć całą kurację zaleconą przez lekarza.
- Czy jest dostępny lek na grypę Ebilfumin bez recepty?
Nie, lek na grypę Ebilfumin jest dostępny tylko na receptę.
- Jak uzyskać receptę na Ebilfumin?
Aby uzyskać receptę na lek na grypę typu A Ebilfumin, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Może mieć ona postać konsultacji w gabinecie lub konsultacji on-line.
- Ebilfumin a alkohol - czy można łączyć lek z alkoholem?
Nie ma bezpośrednich interakcji między alkoholem a Ebilfuminem, jednak spożywanie alkoholu może osłabić układ odpornościowy i pogorszyć przebieg grypy.
- Z czym nie łączyć Ebilfumin?
Leki, których nie należy łączyć z Ebilfuminem, to m.in. chlorpropamid, metotreksat, fenylobutazon, probenecyd. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych lekach.
- Ebilfumin - na co jest stosowany? Jakie są wskazania do stosowania leku przeciwwirusowego Ebilfumin?
Wskazania do stosowania leku Ebilfumin obejmują: leczenie grypy, zapobieganie grypie (np. po kontakcie z osobą chorą) oraz (w szczególnych przypadkach) leczenie zapobiegawcze grypy.
- Ile dni stosować Ebilfumin? Co ile godzin przyjmować lek
W leczeniu grypy Ebilfumin stosuje się dwa razy dziennie (co 12 godzin) przez 5 dni, a w zapobieganiu grypie – raz dziennie przez 10 dni.
- Czy można stosować Ebilfumin na Covid?
COVID-19 nie stanowi wskazania do stosowania leku Ebilfumin.
- Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Ebilfumin?
Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację z lekarzem i otrzymać e-receptę na Ebilfumin. Specjalista zaleci także odpowiednie dawkowanie i czas trwania terapii.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
