Najważniejsze informacje:
- Grypa, COVID-19 i RSV to częste infekcje dróg oddechowych o podłożu wirusowym, które mogą mieć zbliżone objawy i przebieg, przez co czasami trudno je odróżnić.
- Ułatwieniem w diagnostyce tych chorób jest tzw. test combo, który wykrywa antygeny wszystkich wirusów podczas jednego badania.
- Test combo antygen można przeprowadzić w warunkach domowych, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.
Test combo to potoczne określenie testu diagnostycznego, który umożliwia równoczesne wykrycie koronawirusa, wirusa grypy lub wirusa RSV u chorego, co w rezultacie przyspiesza proces prawidłowego diagnozowania infekcji. Badanie można przeprowadzić w warunkach domowych, a wynik jest widoczny już po kilkunastu minutach. Dowiedz się, kiedy należy wykonać test na COVID i grypę i jak zrobić test combo.
Test combo – co to jest?
Combo test to specjalistyczne badanie stosowane w celu zdiagnozowania infekcji dolnych dróg oddechowych. Jego głównym zadaniem jest wykrycie antygenów wirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za COVID-19, wirusów grypy typu A i B (m.in. A/H1N1, znanej jako grypa świńska oraz A/H5N1, związanej z grypą ptaków), jak również antygenów syncytialnego wirusa oddechowego (RSV), adenowirusa oraz bakterii Mycoplasma pneumoniae.
Test przeprowadza się na podstawie próbki wymazu pobranego z nosogardzieli pacjenta, u którego istnieje podejrzenie zakażenia dróg oddechowych. Jest to narzędzie diagnostyczne, które wspiera lekarzy w szybkim i efektywnym rozpoznawaniu infekcji, co jest kluczowe dla wczesnego rozpoczęcia leczenia.
Test na grypę combo – jak działa?
Test antygenowy combo to badanie immunologiczne, które wykorzystuje metodę chromatografii z przepływem bocznym. W skład zestawu do takiego testu wchodzą specjalne linie przeciwciał dla wirusów odpowiedzialnych za COVID-19, grypę czy RSV. W przypadku, gdy w materiale pobranym od pacjenta znajdują się antygeny charakterystyczne dla danego patogenu, dochodzi do ich połączenia z oznakowanymi przeciwciałami na podkładce testowej, co prowadzi do powstania kompleksów antygen-przeciwciało.
Następnie oznakowane kompleksy przemieszczają się wzdłuż testowego paska, gdzie są przechwytywane przez unieruchomione przeciwciała w linii testowej (T). W rezultacie po około 15 minutach w miejscu dedykowanym dla danego patogenu pojawia się kolorowa linia. Proces jest identyczny dla każdego z badanych wirusów.
W celu zapewnienia wiarygodności wyników test combo na grypę zawiera również linię kontrolną (C). Jej obecność wskazuje na to, że próbka została pobrana w odpowiedniej objętości oraz że test został przeprowadzony prawidłowo. Linia kontrolna pełni funkcję wskaźnika poprawności procedury testowej.
Szybki test na grypę combo – kto powinien go wykonać?
Przeprowadzenie testu antygenowego combo powinny rozważyć osoby, które zmagają się z długotrwałym przeziębieniem, niereagującym na standardowe metody leczenia. Badanie jest szczególnie wskazane dla pacjentów, u których istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu tych chorób, a także dla osób z objawami infekcji dróg oddechowych, takimi jak:
- wysoka gorączka i dreszcze;
- objawy grypopodobne;
- bóle głowy, mięśni i stawów;
- osłabienie;
- zapalenie gardła.
Test na grypę i COVID dobrze jest wykonać przed umówieniem się na konsultację lekarską, by wiedzieć, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie w chorobie. W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego lekarz będzie mógł szybciej i bardziej precyzyjnie dostosować terapię do stanu zdrowia pacjenta.
Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce test combo antygen na grypę A/B+COVID-19/RSV jest przeznaczony dla zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Warto przy tym podkreślić, że dzieci, które ukończyły 14 lat, mogą wykonywać badanie samodzielnie, natomiast u młodszych dzieci (powyżej 2. roku życia) zaleca się pobranie próbki przez osoby dorosłe, z zachowaniem ostrożności i dostosowania głębokości wprowadzenia wymazówki w nozdrzach.
Test combo – jak zrobić?
W zależności od producenta test antygenowy combo może zawierać różne elementy, jednak w większości przypadków zestaw składa się z:
- sterylnej wymazówki do pobierania próbek;
- probówki z roztworem buforowym;
- kasetki diagnostycznej;
- woreczka na odpady;
- instrukcji użytkowania.
Przed przystąpieniem do procedury testowej należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, a następnie umyć ręce przy użyciu mydła i zdezynfekować powierzchnię, na której będzie przeprowadzany test. Następnie należy wyjąć wszystkie składniki zestawu z opakowania, ustawiając je zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji.
Kolejnym etapem jest pobranie próbki wymazu z nosa do testu combo. Proces ten należy przeprowadzić w następujący sposób:
- ostrożnie wyjąć wymazówkę z foliowego opakowania, uważając na to, aby nie dotknąć bawełnianej końcówki;
- wprowadzić wymazówkę do wnętrza nozdrza na głębokość 2-4 cm;
- wykonać obrotowe ruchy wymazówką, kilkukrotnie dotykając ścianek nozdrza;
- tę samą wymazówkę należy użyć do pobrania próbki z drugiego nozdrza, powtarzając opisane wcześniej czynności.
Po pobraniu próbki wymazówkę należy umieść w probówce z buforem. W zależności od zaleceń producenta konieczne może być odłamanie części plastikowej wymazówki, aby mogła swobodnie zmieścić się w probówce. Następnie należy zamknąć probówkę i energicznie przyciskać wymazówkę około 10-krotnie, po czym odczekać około 1 minutę, aby umożliwić reakcję wymazu z buforem.
Po upływie tego czasu należy aplikować dwie krople uzyskanego roztworu do studzienki testowej oznaczonej literą. Po upływie 15 minut wynik powinien pojawić się na kasetce diagnostycznej. Ważne jest, aby nie przekraczać tego czasu, gdyż może to wpłynąć na wiarygodność wyniku testu.
Po wykonaniu testu combo i sprawdzeniu wyniku wszystkie elementy należy umieścić w worku na odpady i zutylizować je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Test combo – wyniki. Jak je interpretować?
Interpretując wyniki testu na grypę, COVID i RSV, należy sprawdzić pole kontrolne oznaczone jako (C). Jeżeli na tym polu nie pojawi się żadna linia, test uznaje się za nieważny. Taka sytuacja może wynikać z błędów podczas przeprowadzania testu lub z jego niskiej jakości, co może być skutkiem przeterminowania lub nieodpowiedniego przechowywania.
W celu prawidłowego odczytania wyników testu antygenowego na grypę należy zwrócić uwagę na pojawienie się linii w odpowiednich miejscach. W przypadku testu na grypę z apteki:
- wynik uznaje się za negatywny, gdy widoczna jest jedynie linia w polu kontrolnym (C);
- wynik pozytywny dla grypy A manifestuje się pojawieniem się dwóch linii – w polu kontrolnym (C) oraz na linii testowej T1. Jeśli chodzi o grypę B, pozytywny wynik to również dwie linie, ale druga pojawia się na linii testowej T2. Obecność trzech linii w polu kontrolnym oraz na obu liniach testowych T1 i T2 wskazuje na pozytywny wynik dla obu typów wirusa grypy, A i B.
Podobnie wygląda to w przypadku testów na obecność antygenów RSV i COVID-19:
- wynik negatywny wiąże się z pojawieniem się pojedynczej linii w polu kontrolnym (C);
- wynik pozytywny dla RSV to dodatkowa linia na pozycji T1, a dla COVID-19 – na pozycji T2. Jeśli test combo wykryje obecność antygenów obu wirusów, wówczas w polu kontrolnym (C) oraz na liniach testowych T1 i T2 pojawią się łącznie trzy linie.
Test combo jest narzędziem przeznaczonym do przeprowadzania badań przesiewowych. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku zaleca się weryfikację za pomocą dodatkowego badania molekularnego, zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez producenta testu. Co ważne, wyniki uzyskane w ramach testu antygenowego na grypę, COVID i RSV nie są ostateczne i wymagają potwierdzenia przez lekarza.
FAQ
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące testu combo dla dzieci i dorosłych.
Test 3w1 – co oznacza jedna kreska?
Jeżeli po upływie czasu wskazanego w instrukcji pojawia się pojedyncza linia w obszarze kontrolnym oznaczonym jako (C), możemy mówić o negatywnym wyniku testu, czyli braku obecności antygenów wirusa SARS-CoV-2, grypy A i B oraz RSV. Brak jakiejkolwiek linii w polu kontrolnym i badawczym, świadczy o nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu.
Testy grypa, RSV i COVID – co oznacza literka C?
C jest polem kontrolnym i pokazuje, czy test został przeprowadzony prawidłowo. Jeżeli na kasetce diagnostycznej pojawia się wyłącznie linia pasma kontrolnego (C), wówczas wynik badania jest negatywny. W przypadku braku linii w polu kontrolnym test uważa się za nieważny.
Test na grypę – gdzie kupić?
C jest polem kontrolnym i pokazuje, czy test został przeprowadzony prawidłowo. Jeżeli na kasetce diagnostycznej pojawia się wyłącznie linia pasma kontrolnego (C), wówczas wynik badania jest negatywny. W przypadku braku linii w polu kontrolnym test uważa się za nieważny.
Czy testy na grypę w aptece są wiarygodne?
Test combo charakteryzuje się wysoką, ponad 90% skutecznością w wykrywaniu każdej z badanych chorób - grypy, COVID-19 i RSV.
Test na grypę – cena. Ile kosztuje test na grypę w aptece?
Koszt zależy od producenta i konkretnej apteki. Zwykle cena testu mieści się w przedziale 10-20 zł.
Ile kosztuje test combo bez recepty?
Wszystkie domowe testy na grypę w aptece są dostępne bez recepty, a ich cena wynosi około 10-20 zł.
Czy warto wykonać test combo po 14 dniach od pojawienia się objawów?
Największą wiarygodność zapewnia test combo przeprowadzony możliwie jak najszybciej od momentu pojawienia się charakterystycznych objawów infekcji wirusowej. Producenci większości testów zalecają przeprowadzenie badania w ciągu 7 dni od wystąpienia objawów choroby.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.