Grypa czy przeziębienie? Poznaj różnice w leczeniu

Grypa i przeziębienie to choroby sezonowe, z którymi borykają się miliony pacjentów w różnym wieku. Chociaż terminy te przez większość osób są stosowane zamiennie, to dotyczą dwóch różnych jednostek chorobowych. Sprawdź, jak objawiają się te choroby i jak przebiega ich leczenie?

Grypa Czy Przeziebienie
Grypa czy przeziębienie

Przeziębienie a grypa – różnice w zakażeniu wirusem

Przeziębieniem nazywamy zespół objawów gardła, nosa i zatok powstałych na skutek zakażenia błon śluzowych wirusami – koronawirus lub rynowirus. Patogeny przenoszone są drogą kropelkową lub osiadają na przedmiotach codziennego użytku. Zakażenie najczęściej rozwija się na skutek osłabionego mechanizmu obronnego śluzówki gardła i nosa. Odpowiedzialne za przeziębienie wirusy rozwijają się powoli, a pierwsze objawy mogą być odczuwalne nawet po upływie 5 dni od zakażenia. Choroba trwa krótko, zwykle utrzymuje się do 7 dni i ustępuje samoistnie. 

Do zakażenia grypą dochodzi w wyniku aktywności wirusów typu A, B, C, które zajmują komórki nabłonkowe górnych i dolnych dróg oddechowych, wywołując w nich stany zapalne. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub poprzez przedmioty codziennego użytku. W przeciwieństwie do przeziębienia grypa rozwija się bardzo szybko, dając dotkliwe objawy. Patogen rozrasta się zaledwie w ciągu 2 dni. Grypa jest chorobą silnie zaraźliwą, a czas przenoszenia wirusa od dnia wystąpienia objawów wynosi nawet do 10 dni. 

Objawy

W pierwszym stadium rozwoju wirusów, grypa i przeziębienie mają podobny przebieg. Chory skarży się na osłabienie, brak energii, ból głowy, zatkany nos. Jeśli pomimo upływu 2-3 dni objawy te nie ulegają zaostrzeniu, prawdopodobnie mamy do czynienia z przeziębieniem. Chorobie dodatkowo towarzyszy początkowo lejący, a z czasem gęsty katar. U niektórych chorych może wystąpić stan podgorączkowy. 

Objawy grypy są cięższe, a choroba rozwija się bardzo szybko. Po około 2 dniach pojawiają się dreszcze, napadowy kaszel, silne bóle mięśni, stawów i głowy. Pacjent ma problem ze swobodnym oddychaniem, a wzięcie powietrza utrudnia mu zalegająca i trudna do odkrztuszania wydzielina. Chory jest bardzo osłabiony i ma poczucie rozbicia. Dodatkowo rozwija się wysoka gorączka, sięgająca  nawet powyżej 39 stopni C. 

Różnice w leczeniu 

Zarówno w przypadku grypy, jak i przeziębienia zaleca się odpoczynek i pozostanie w łóżku. Sen jest najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na regenerację. Osłabiony organizm należy nawadniać oraz wzmacniać lekkostrawną dietą i witaminami. W przypadku pojawienia się gorączki warto sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Mają one ponadto działanie przeciwbólowe. Katar zwalcza się środkami obkurczającymi błony śluzowe lub lekami przeciwhistaminowymi. Dobre efekty dają inhalacje. Kaszel łagodzi się syropami ułatwiającymi odksztuszanie. Działanie łagodzące podrażnione gardło ma również miód. W przypadku nasilenia objawów konieczna jest konsultacja u lekarza i podanie pacjentowi leków przeciwwirusowych. Stosowanie antybiotyków w przypadku zakażenia wirusami grypy lub przeziębienia jest nieskuteczne. 

Możliwe powikłania po przeziębieniu i grypie

Z pozoru niegroźne przeziębienie, gdy zostanie zbagatelizowane może prowadzić do powikłań. Zakażenie wirusowe najczęściej skutkuje infekcją bakteryjną ucha, gardła, krtani lub zatok. Szczególnie narażeni są na nią pacjenci z upośledzoną odpornością organizmu. Powikłania pogrypowe są znacznie bardziej niebezpieczne. Zakażenie wirusem może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha i zatok. Wirusy grypy szczególnie są groźne dla osób przewlekle chorych. Patogen zaostrza m.in. objawy i przebieg cukrzycy czy astmy.  

e-Konsultacja z Receptą Online Objawy grypowe

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.