Receptomat » Tamivil
Tamivil
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na objawy grypowe
- Zapytaj o zastosowanie Tamivil
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Tamivil – lek na grypę
- Tamivil to doustny lek przeciwwirusowy, który zawiera oseltamiwir jako substancję czynną.
- Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu i profilaktyce grypy. W niektórych sytuacjach (np. podczas pandemii grypy) może być także zalecony jako leczenie zapobiegawcze.
- Preparat jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia, o masie ciała powyżej 40 kg.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Tamivil można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania grypa
- postać tabletki
- dawka 75 mg
- substancja czynna Oseltamiwir (Oseltamivirum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 15 maja, 2023-
Data publikacji15 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja30 kwietnia, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- w leczeniu grypy – w momencie wystąpienia pierwszych objawów grypy lub kiedy wiadomo, że wirus krąży w środowisku,
- w zapobieganiu grypy – indywidualnie według decyzji lekarza (np. jeśli pacjent miał kontakt z osobą zarażoną),
- w leczeniu zapobiegawczym – gdy panuje pandemia grypy lub gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony.
- pacjent ma uczulenie na oseltamiwir lub którykolwiek składnik leku.
- uczuleniach na inne leki,
- chorobie nerek,
- ciężkiej chorobie, która może wymagać natychmiastowej hospitalizacji,
- zaburzeniach układu odpornościowego,
- przewlekłej chorobie serca lub układu oddechowego.
- reakcje anafilaktyczne i ciężkie reakcje alergiczne (obrzęk twarzy i skóry, swędząca wysypka, niskie ciśnienie, problemy z oddychaniem),
- zaburzenia wątroby (np. żółtaczka),
- obrzęk naczynioruchowy (znaczny obrzęk w okolicy głowy i szyi z problemami w oddychaniu),
- zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna nekroliza naskórka (ciężkie stany zapalne skóry, gorączka, zmęczenie, pęcherze na skórze, łuszczenie się skóry),
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- zaburzenia neuropsychiatryczne (zmiany zachowania lub nastroju),
- drgawki, majaczenie,
- omamy, halucynacje, poruszenie, niepokój, koszmary.
- u dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia: bóle głowy, nudności,
- u dzieci w wieku 6-12 lat: kaszel, przekrwienie śluzówek nosa, wymioty.
- u dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia: zapalenie oskrzeli, wirus opryszczki, kaszel, zawroty głowy, gorączka, bóle, bóle kończyn, wodnista wydzielina z nosa, problemy ze snem, bóle gardła, bóle żołądka, zmęczenie, pełność w nadbrzuszu, infekcje górnych dróg oddechowych, rozstrój żołądka, wymioty,
- u dzieci w wieku 6-12 lat: zapalenie spojówek, zapalenie ucha i inne choroby ucha, bóle głowy, nudności, wodnista wydzielina z nosa, bóle żołądka, pełność w nadbrzuszu, rozstrój żołądka.
- wielokrotnych wymiotach u pacjenta lub jego dziecka,
- nasilaniu się objawów grypy lub utrzymującej się gorączce u pacjenta lub jego dziecka.
O leku
Tamivil to doustny lek na grypę. Należy zastosować go jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów, optymalnie w ciągu dwóch dni. Ze szczegółowych informacji poniżej i ulotki Tamivil dowiesz się, na co i kiedy stosuje się ten lek. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na lek Tamivil 75 mg.
Tamivil – co to za lek?
Lek na grypę Tamivil zawiera oseltamiwir, który hamuje uwalnianie nowych cząstek wirusa. Preparat znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce grypy. Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych, obarczona dużym ryzykiem powikłań. Występuje głównie w sezonie jesienno-zimowym i może atakować osoby w każdym wieku. Przenosi się drogą kropelkową i ma nagły, ostry początek. Objawia się typowo wysoką gorączką, dreszczami, bólami mięśni i stawów, bólem głowy, bólem gardła, suchym kaszlem, osłabieniem i brakiem apetytu. Roczna liczba zachorowań w Polsce wynosi od kilkuset tysięcy do ponad miliona. Około 0,1-0,5% przypadków kończy się zgonem.
Na co stosuje się Tamivil?
Lek Tamivil stosowany jest:
Jak działa Tamivil?
W przypadku leku Tamivil, substancja czynna to oseltamiwir – inhibitor neuraminidazy. Jego działanie polega na hamowaniu enzymu niezbędnego do uwalniania nowych cząstek wirusa z komórki i ich rozprzestrzeniania się w organizmie.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Tamivil?
Lek na grypę Tamivil jest dopuszczony do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia, o ile masa ciała wynosi co najmniej 40 kg.
Co wchodzi w skład leku Tamivil?
Tabletki Tamivil zawierają substancję czynną oseltamiwir (w postaci oseltamiwiru fosforanu) w ilości 75 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, krospowidon typ A, magnezu stearynian.
Tamivil – zamienniki
W przypadku leku Tamivil zamiennik to m.in. Ebilfumin, Segosana, Tamiflu.
Tamivil – dawkowanie
Tabletki Tamivil przyjmuje się w całości, bez dzielenia i rozgryzania. Można je zażywać z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, popijając szklanką wody. Stosowanie leku z posiłkiem może zmniejszać ryzyko nudności i wymiotów. Lek należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu dwóch dni od pojawienia się objawów grypy.
W leczeniu grypy podaje się jedną tabletkę Tamivil dwa razy na dobę (rano i wieczorem) przez 5 dni. Ważne, aby ukończyć cały cykl leczenia, nawet jeśli poprawa wystąpi szybciej.
W zapobieganiu grypie lub po kontakcie z osobą zarażoną podaje się jedną tabletkę na dobę przez 10 dni, rano przy śniadaniu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek przeciwwirusowy Tamivil (tabletki), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Tamivil
W przypadku pominięcia dawki, nie zaleca się stosowania dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Tamivil, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadkach przedawkowania zazwyczaj nie zgłaszano żadnych działań niepożądanych, a te, które zgłaszano, były podobne do działań niepożądanych występujących po zastosowaniu standardowych dawek. Przedawkowanie częściej zgłaszano u dzieci. Podając lek dziecku, należy zachować szczególną ostrożność.
Przerwanie stosowania leku Tamivil
Przedwczesne zakończenie leczenia może wiązać się z nawrotem grypy. Nie należy odstawiać leku wcześniej, niż zalecił to lekarz.
Tamivil – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Tamivil – nie należy stosować leku, jeśli:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Tamivil należy poinformować lekarza o:
Jeśli podczas leczenia u pacjenta wystąpią zmiany w nastroju lub zachowaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży.
Lek Tamivil 75 mg nie jest szczepionką na grypę. Nie dostarcza przeciwciał przeciwko wirusowi. Lek nie zmienia skuteczności szczepienia. Lekarz może zalecić oba produkty.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Tamivil z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Tamivil w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Nie wiadomo, czy Tamivil wpływa na niemowlęta karmione piersią. Nie należy stosować Tamivil w ciąży ani podczas laktacji bez oceny lekarza.
Tamivil a prowadzenie pojazdów
Tamivil nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Tamivil – skutki uboczne
Stosując lek Tamivil 75 mg, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Podczas stosowania leku mogą wystąpić poważne skutki uboczne, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
Zaburzenia neuropsychiatryczne obserwowano zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Sporadycznie były one przyczyną samookaleczeń, niekiedy prowadzących do zgonu. Podobne objawy obserwowano także u osób chorych na grypę, a nieleczonych oseltamiwirem. Należy ściśle obserwować pacjentów pod kątem zmian zachowania (zwłaszcza dzieci i młodzież).
Lek na grypę Tamivil może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Tamivil (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób) zalicza się:
Często (tj. u nie więcej niż 1 na 10 osób) występowały następujące skutki uboczne Tamivil:
Należy pilnie poinformować lekarza lub farmaceutę o:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Tamivil?
W przypadku leku Tamivil, ulotka zawiera szczegółowe informacje, w jakich warunkach powinien być on przechowywany. Niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność działania leku.
Ile kosztuje lek Tamivil? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek przeciwwirusowy Tamivil znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie znajduje się lek na grypę Tamivil, cena może różnić się w zależności od apteki.
Tabletki Tamivil zawierają oseltamiwir – lek przeciwwirusowy uniemożliwiający uwalnianie nowych cząstek wirusa grypy z zakażonej komórki. Tamivil jest wskazany w leczeniu i profilaktyce grypy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia. Należy go zastosować tuż po wystąpieniu pierwszych objawów (najlepiej w ciągu 2 dni), po kontakcie z osobą chorą, przy niecałkowitej ochronie poszczepiennej lub podczas pandemii. Zalecane dawkowanie Tamivil to jedna tabletka dwa razy dziennie przez 5 dni w leczeniu grypy oraz jedna tabletka raz na dobę przez 10 dni w profilaktyce grypy. E-receptę na Tamivil można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Jak wygląda dawkowanie leku przeciwwirusowego Tamivil? Jak stosować?

Zalecane dawkowanie Tamivil 75 mg to jedna tabletka dwa razy na dobę przez 5 dni w leczeniu grypy oraz jedna tabletka raz na dobę przez 10 dni w ramach profilaktyki grypy.
Tamivil dla dzieci - czy lek na grypę jest przeznaczony dla dzieci? Dawkowanie, jak podawać

Tak, Tamivil może być stosowany u dzieci od 6. roku życia, z masą ciała co najmniej 40 kg.
Czy Tamivil to antybiotyk?

Nie, Tamivil to nie antybiotyk, tylko lek przeciwwirusowy.
Co ile godzin brać Tamivil? Ile dni stosować?

W leczeniu grypy lek Tamivil stosuje się co 12 godzin przez 5 dni, a w profilaktyce grypy raz dziennie przez 10 dni.
Jakie są możliwe skutki uboczne Tamivil?

W przypadku leku Tamivil 75 mg, skutki uboczne występujące najczęściej to nudności, wymioty, bóle żołądka, rozstrój żołądka, bóle głowy. Zazwyczaj występują one tylko po pierwszej dawce i ustępują w miarę dalszego stosowania leku. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce.
Po jakim czasie działa Tamivil? Jak szybko działa?

Efekty działania Tamivilu są zazwyczaj widoczne po ok. 24 godzinach stosowania. Nie należy przerywać leczenia wcześniej, niż zalecił to lekarz, nawet jeśli poprawa wystąpi szybciej.
Czy jest dostępny lek na grypę Tamivil bez recepty?

Nie, lek przeciwwirusowy Tamivil jest dostępny tylko na receptę.
Jak uzyskać receptę na Tamivil?

Aby uzyskać receptę na lek na grypę Tamivil 75 mg, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Może być to wizyta stacjonarna lub konsultacja on-line.
Czy można łączyć Tamivil z alkoholem?

Zazwyczaj nie zaleca się spożywania alkoholu podczas grypy ze względu na możliwość osłabienia układu odpornościowego. Alkohol może nasilać niektóre działania niepożądane leku Tamivil.
Tamivil - na co jest? Co to za lek?

Tamivil to lek wskazany do stosowania w leczeniu i profilaktyce grypy. Zawiera oseltamiwir.
Z czym nie łączyć Tamivil?

Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, a w szczególności o następujących: chlorpropamid, metotreksat, fenylobutazon, probenecyd.
Jakie są wskazania do stosowania leku przeciwwirusowego Tamivil?

Wskazania do stosowania leku Tamivil obejmują: leczenie grypy, zapobieganie grypie (np. po kontakcie z osobą chorą) oraz (w szczególnych przypadkach) leczenie zapobiegawcze grypy.
Czy można stosować Tamivil w ciąży?

Decyzję co do możliwości stosowania Tamivilu w ciąży podejmuje każdorazowo lekarz.
Ebilfumin a Tamivil - czy działają tak samo na grypę?

Tak, Ebilfumin i Tamivil to zamienniki.
Czy Tamivil profilaktycznie można stosować?

Tak, lek Tamivil 75 mg jest stosowany w profilaktyce grypy, ale tylko w wybranych sytuacjach i według decyzji lekarza (np. po kontakcie z osobą chorą, podczas pandemii grypy). Lek nie zastępuje szczepienia.
Czy Tamivil na COVID działa?

Nie stosuje się Tamivilu na COVID-19.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Tamivil?

Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację i otrzymać e-receptę na Tamivil. Otrzymasz zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.