Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Tamiflu

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego leku przeciwwirusowego, który pomaga leczyć i zapobiegać rozwojowi grypy? Dowiedz się więcej o leku Tamiflu z opisu poniżej i ulotki producenta. Na teleporadę u specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Tamiflu.

Podstawowe informacje o leku Tamiflu:

 • nazwa: Tamiflu

 • dawka: 30 mg, 45 mg, 75 mg

 • postać: kapsułki twarde

 • substancja czynna: oseltamiwir (oseltamivirum)

 • dostępne wielkości opakowań: 10 kapsułek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leczenie grypy i przeziębienia, Leki przeciwwirusowe

Tamiflu – lek na grypę na receptę dla dorosłych i dzieci, stosowany w celu leczenia i zapobiegania grypie

Substancja czynna leku oseltamiwir zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Dlatego można ten lek stosować zarówno w celu leczenia istniejącej infekcji, jak i zapobiegawczo, jeśli wiadomo, że wirus krąży w otoczeniu. Lek pomaga złagodzić objawy grypy lub zapobiec ich wystąpieniu po zakażeniu wirusem. Lek dostępny jest w formie twardych kapsułek o różnej wielkości dawki. Lek może być stosowany u dorosłych, dzieci, młodzieży i niemowląt powyżej 1. roku życia lub od urodzenia (w zależności od wskazania). Lek Tamiflu jest wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa lek przeciwgrypowy Tamiflu?

Oseltamiwir jest substancją czynną leku, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami neuraminidazy. To grupa substancji, które mają za zadanie zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie chorego. Ten mechanizm jest skuteczny zarówno w sytuacji, kiedy doszło już do zakażenia i wirus wniknął do organizmu, jak i wtedy, kiedy krąży w środowisku i jeszcze nie doszło do infekcji. Lek Tamiflu stanowi swoistą ochronę organizmu przed rozwojem infekcji, a co za tym idzie – powstrzymuje pojawienie się objawów grypy.

Grypa – objawy infekcji wirusem. Jak Tamiflu pomaga leczyć objawy grypy?

Przeziębienie i grypa wywołane są przez zakażenie wirusem. To choroby zakaźne, które łatwo rozprzestrzeniają się w otoczeniu drogą kropelkową poprzez kontakt z innymi osobami zakażonymi wirusem. Najbardziej rozpoznawalne objawy grypy to nagle pojawiająca się gorączka (powyżej temperatury 37,8°C), katar, kaszel, bóle głowy, bóle mięśniowe, osłabienie, ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że takie objawy mogą być spowodowane przez inne wirusy. Dlatego przed zastosowaniem leku należy ustalić z lekarzem, czy przyczyną objawów jest na pewno wirus grypy.

Leczenie i zapobieganie grypie - kiedy stosuje się lek przeciwwirusowy Tamiflu?

Lek stosuje się w trzech różnych sytuacjach: w leczeniu i zapobieganiu grypie, a także w przypadku leczenia zapobiegawczego w wyjątkowych sytuacjach pandemii grypy:

 • Leczenie grypy – lek może być wówczas podawany dorosłym, młodzieży, dzieciom, a nawet niemowlętom (w tym noworodkom urodzonym o czasie). Lek jest zalecany do stosowania, gdy wystąpiły objawy grypy lub gdy wiadomo, że wirus krąży w otoczeniu.

 • Zapobieganie grypie – preparat w takich przypadkach można podawać dorosłym, młodzieży, dzieciom i niemowlętom powyżej 1. roku życia. Lek w takich przypadkach może być podawany, jeśli jest uzasadniona przyczyna, np. kontakt pacjenta z osobą chorą z otoczenia.

Leczenie zapobiegawcze – lek może być przepisany dorosłym, młodzieży, dzieciom i niemowlętom (także noworodkom urodzonym o czasie) w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas globalnej pandemii grypy, np. w sytuacji, gdy szczepionka przeciwko grypie nie zapewnia odpowiedniej ochrony.

Tamiflu a szczepienie przeciw grypie

Tamiflu jest preparatem, który walczy z wirusem grypy i zapobiega jego rozprzestrzenianiu się w organizmie, ale nie działa na zasadzie szczepionki, która dostarcza organizmowi przeciwciał przeciwko wirusowi.

To ważne, że lek nie jest zamiennikiem szczepionki, działa na innej zasadzie. W celu ochrony przed zakażeniem wirusem grypy lekarz może zalecić stosowanie obu produktów równolegle. Tamiflu nie wpływa na działanie szczepionki.

Leczenie grypy w ciąży – czy można stosować Tamiflu?

Stosowanie jakichkolwiek leków w okresie ciąży powinno każdorazowo być konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, ponieważ składników leków i innych preparatów farmaceutycznych mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

W przypadku pojawienia się przeziębienia lub grypy w ciąży, należy najpierw poradzić się lekarza. To specjalista podejmie decyzję, czy lek Tamiflu jest odpowiedni i bezpieczny w konkretnym przypadku.

Lek na grypę Tamiflu – jak stosować? Dawkowanie

Ważne, aby podczas leczenia grypy:

 • lek zacząć stosować jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów grypy, najlepiej maksymalnie w ciągu dwóch dni.

 • zażyć kapsułki przeznaczone na cały 5-dniowy cykl leczenia i nie przerywać stosowania leku nawet jeśli pojawi się znaczna poprawa samopoczucia i objawy ustąpią.

 • regularnie przyjmować kapsułki 2 razy na dobę – rano i wieczorem.

Szczegółowe zalecenia co do dawkowania leku Tamiflu w różnych grupach pacjentów są dokładnie opisane w oryginalnej ulotce producenta. W leczeniu zapobiegawczym stosuje się jedną dawkę leku przez 10 dni.

Lek można przyjmować w postaci kapsułek lub zawiesiny doustnej przygotowanej z proszku znajdującego się wewnątrz kapsułek. Postać leku należy dostosować do wieku pacjenta i umiejętności połykania kapsułek.

Każdorazowo lekarz indywidualnie dobiera dawki leku Tamiflu na podstawie nasilenia objawów i kondycji pacjenta, dostosowując je do masy ciała.

Kiedy przyjmować kapsułki Tamiflu?

Podczas leczenia grypy lek najlepiej przyjmować regularnie rano i wieczorem, najlepiej o tej samej porze. Kapsułki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Jeśli pacjent ma problem z połykaniem kapsułek, można przygotować dla niego zawiesinę doustną poprzez otwarcie zawartości kapsułek i rozmieszanie jej z wodą lub słodkim płynem.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku – albo w trakcie jedzenia albo między posiłkami. Warto jednak pamiętać, że stosując lek w trakcie posiłku zmniejsza się ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów, które mogą pojawić się u niektórych pacjentów.

Jak długo należy stosować Tamiflu na grypę?

Zaleca się, aby podczas leczenia grypy lek stosować przez cały 5-dniowy cykl. Ma to zapewnić skuteczne wyleczenie. Nawet w sytuacji, kiedy stan pacjenta znacznie polepszył się, nie należy przerywać leczenia.

Jeśli lek Tamiflu stosowany jest w celu zapobiegania grypie, wówczas lek stosuje się raz dziennie przez okres 10 dni. W wyjątkowych sytuacjach (np. rozszerzającej się pandemii grypy lub gdy pacjent ma osłabiony układ odpornościowy), wówczas na wyraźne zalecenie lekarza, preparat można przyjmować nawet przez okres od 6 do 12 tygodni.

Jak podawać Tamiflu dzieciom? Przygotowanie proszku

Dla dzieci i młodzieży mającej trudność z połykaniem tabletek, można przygotować zawiesinę doustną leku.

 • Należy przygotować czystą miseczkę, kapsułki leku o odpowiedniej dawce, nożyczki, łyżeczkę, wodę i słodki napój (woda z cukrem, słodka herbata lub słodki syrop owocowy – mają zniwelować gorzki smak leku).

 • Nad miseczką należy trzymać pionowo kapsułkę i odciąć jej jeden koniec.

 • Wsypać zawartość kapsułki do miseczki.

 • Dodać niewielką ilość (np. 1 łyżeczkę) słodkiego płynu i dokładnie wymieszać z proszkiem.

 • Natychmiast podać zawartość miseczki dziecku.

 • Jeśli w miseczce zostały pozostałości proszku, należy przepłukać ją wodą i podać pacjentowi do wypicia.

Opis produktu – ulotka leku Tamiflu 30 mg, 45 mg, 75 mg