Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku przeciwwirusowego, który pomaga leczyć i zapobiegać rozwojowi grypy? Dowiedz się więcej o leku Tamiflu z opisu poniżej i ulotki producenta. Na teleporadę u specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Tamiflu.
postać / dawka | kapsułki twarde, 30 mg, 45 mg, 75 mg |
substancja czynna | oseltamiwir (oseltamivirum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie grypy, zapobieganie grypie, leczenie zapobiegawcze |
podmiot odpowiedzialny | Roche Registration GmbH 46 Emil-Barell-Strasse 1 79639 Grenzach-Wyhlen Niemcy |
Lek Tamiflu nie podlega refundacji. Występuje w postaci kapsułek twardych, w dawce 30 mg, 45 mg i 75 mg i w opakowaniach po 10 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Oseltamiwir jest substancją czynną leku, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami neuraminidazy.
Sprawdź opinie pacjentów o Tamiflu.
To substancja, która ma za zadanie zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie chorego. Ten mechanizm jest skuteczny zarówno w sytuacji, kiedy doszło już do zakażenia i wirus wniknął do organizmu, jak i wtedy, kiedy krąży w środowisku i jeszcze nie doszło do infekcji. Lek Tamiflu stanowi swoistą ochronę organizmu przed rozwojem infekcji, a co za tym idzie – powstrzymuje pojawienie się objawów grypy.
Przeziębienie i grypa wywołane są przez zakażenie wirusem. To choroby zakaźne, które łatwo rozprzestrzeniają się w otoczeniu drogą kropelkową poprzez kontakt z innymi osobami zakażonymi wirusem. Najbardziej rozpoznawalne objawy grypy to nagle pojawiająca się gorączka (powyżej temperatury 37,8°C), katar, kaszel, bóle głowy, bóle mięśniowe, osłabienie, ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że takie objawy mogą być spowodowane przez inne wirusy. Dlatego przed zastosowaniem leku należy ustalić z lekarzem, czy przyczyną objawów jest na pewno wirus grypy.
Lek stosuje się w trzech różnych sytuacjach: w leczeniu i zapobieganiu grypie, a także w przypadku leczenia zapobiegawczego w wyjątkowych sytuacjach pandemii grypy:
Leczenie zapobiegawcze – lek może być przepisany dorosłym, młodzieży, dzieciom i niemowlętom (także noworodkom urodzonym o czasie) w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas globalnej pandemii grypy, np. w sytuacji, gdy szczepy krążące nie odpowiadają szczepom wirusa zawartym w szczepionce).
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Ebilfumin, Segosana.
Inne leki stosowane na objawy grypy to m.in. Tamivil, Amantadyna.
Tamiflu zawiera substancję czynną - oseltamiwir. Każda kapsułka twarda zawiera fosforan oseltamiwiru odpowiadający 30 mg, 45 mg lub 75 mg oseltamiwiru.
Pozostałe składniki leku to: sorbitol (E420), sodu diwodorocytrynian (E331[a]), guma ksantan (E415), sodu benzoesan (E211), sodu sacharynian (E954), tytanu dwutlenek (E171), aromat tutti frutti (zawierający maltodekstrynę kukurydzianą, glikol propylenowy, gumę arabską E414 i substancje aromatyczne identyczne z naturalnymi - głównie składające się z aromatu bananowego, ananasowego i brzoskwiniowego).
Stosowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Ważne, aby podczas leczenia grypy:
Szczegółowe zalecenia co do dawkowania leku Tamiflu w różnych grupach pacjentów są dokładnie opisane w oryginalnej ulotce producenta. W leczeniu zapobiegawczym stosuje się jedną dawkę leku przez 10 dni.
Lek można przyjmować w postaci kapsułek lub zawiesiny doustnej przygotowanej z proszku znajdującego się wewnątrz kapsułek. Postać leku należy dostosować do wieku pacjenta i umiejętności połykania kapsułek.
Każdorazowo lekarz indywidualnie dobiera dawki leku Tamiflu na podstawie nasilenia objawów i kondycji pacjenta, dostosowując je do masy ciała.
Podczas leczenia grypy lek najlepiej przyjmować regularnie rano i wieczorem, najlepiej o tej samej porze. Kapsułki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Jeśli pacjent ma problem z połykaniem kapsułek, można przygotować dla niego zawiesinę doustną poprzez otwarcie zawartości kapsułek i rozmieszanie jej z wodą lub słodkim płynem.
Lek można przyjmować niezależnie od posiłku – albo w trakcie jedzenia albo między posiłkami. Warto jednak pamiętać, że stosując lek w trakcie posiłku zmniejsza się ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów, które mogą pojawić się u niektórych pacjentów.
Zaleca się, aby podczas leczenia grypy lek stosować przez cały 5-dniowy cykl. Ma to zapewnić skuteczne wyleczenie. Nawet w sytuacji, kiedy stan pacjenta znacznie polepszył się, nie należy przerywać leczenia.
Jeśli lek Tamiflu stosowany jest w celu zapobiegania grypie, wówczas lek stosuje się raz dziennie przez okres 10 dni. W wyjątkowych sytuacjach (np. rozszerzającej się pandemii grypy lub gdy pacjent ma osłabiony układ odpornościowy), wówczas na wyraźne zalecenie lekarza, preparat można przyjmować nawet przez okres od 6 do 12 tygodni.
Dla dzieci i młodzieży mającej trudność z połykaniem tabletek, można przygotować zawiesinę doustną leku.
Nie należy przyjmować leku, jeśli pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Stosowanie jakichkolwiek leków w okresie ciąży powinno każdorazowo być konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, ponieważ składników leków i innych preparatów farmaceutycznych mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu.
W przypadku pojawienia się przeziębienia lub grypy w ciąży, należy najpierw poradzić się lekarza. To specjalista podejmie decyzję, czy lek Tamiflu jest odpowiedni i bezpieczny w konkretnym przypadku.
Tamiflu, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Tamiflu (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) zalicza się:
U dzieci najczęściej występowały wymioty, biegunka, ból brzucha, nudności i zapalenie ucha środkowego.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 100 osób) to:
Niezbyt częste objawy niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 100 osób) to:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tamiflu.
Tamiflu jest preparatem, który walczy z wirusem grypy i zapobiega jego rozprzestrzenianiu się w organizmie, ale nie działa na zasadzie szczepionki, która dostarcza organizmowi przeciwciał przeciwko wirusowi.
To ważne, że lek nie jest zamiennikiem szczepionki, działa na innej zasadzie. W celu ochrony przed zakażeniem wirusem grypy lekarz może zalecić stosowanie obu produktów równolegle. Tamiflu nie wpływa na działanie szczepionki.
Nie. Lek wydawany jest na receptę, tylko i wyłącznie z przepisu lekarza.
Obecnie nie przeprowadzono badań potwierdzających skuteczność leku Tamiflu na obecność COVID-19.
Nie. Tamiflu nie jest antybiotykiem.