Przebieg migreny w zależności od jej rodzaju. Jak przebiega poszczególna migrena?

Przebieg migreny w zależności od jej rodzaju. Jak przebiega poszczególna migrena?
Migrena ma wiele rodzajów i zwykle dopiero wizyta u lekarza specjalisty i tomografia komputerowa głowy daje możliwość określenia, z jakim rodzajem mamy do czynienia w sytuacji danego pacjenta. Bezpieczne i sprawdzone sposoby leczenie schorzenia są zależne od właściwego rozpoznania. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje migreny?
Migrena bez aury
Migrena bez aury charakteryzuje się napadowymi, pulsującymi bólami głowy. Trwają one minimum cztery godziny, zlokalizowane są w jednej połowie czaszki, z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami. Pacjenci uskarżają się także na nadwrażliwość na dźwięki i światło.
Migrena z aurą
Ten rodzaj schorzenia ma identyczne objawy jak migrena bez aury, lecz dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia widzenia, takie jak błyski światła, martwe punkty, migotanie, kolorowe światła i wzory w kształcie zygzaków.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Migrena oczna
Ten potoczny termin określa dwa rodzaje migreny ujęte w klasyfikacjach medycznych. Częściej określa powszechną migrenę z aurą, jednak taki terminem nazywa się również migrenę siatkówkową. Różnica między nimi polega na tym, że migrena z aurą dotyczy obojga oczu, natomiast migrena siatkówkowa wpływa na jedno oko.
Migrena siatkówkowa
W tym przypadku tępemu bólowi głowy za oczami promieniującemu na całą głowę towarzyszy tymczasowa częściowa lub całkowita utrata widzenia w jednym oku. Objawy te są w pełni odwracalne i znikają po kilkudziesięciu minutach.
Migrena przedsionkowa
Temu rodzajowi migreny towarzyszą zawroty głowy, związane z uchem wewnętrznym, nerwami i naczyniami krwionośnymi. Kontrolują one równowagę i percepcję pozycji ciała. Zaburzenie ich pracy powoduje wysyłanie nieprawidłowych informacji do mózgu, a co za tym idzie doprowadza do wrażenia, że ziemia się porusza, pomieszczenie kręci, a pacjent chwieje się lub upada.
Migrena szyjna
Ból głowy pochodzenia szyjnego zlokalizowany jest w tylnej części głowy lub karku i może być tępy, kłujący lub głęboki oraz promieniować do czoła, skroni, barków i ramion. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć zawroty głowy i szumy uszne. Dolegliwości mogą się nasilać podczas aktywności.
Migrena brzuszna
Zaliczana do dziecięcych zespołów okresowych, występująca u starszych dzieci. Jej objawy to bóle brzucha w okolicy pępkowej, brak apetytu i wymioty.
Migrena miesiączkowa
Migrena menstruacyjna to ból głowy związany z miesiączkowaniem, narastający i pulsacyjny, zlokalizowany w okolicach skroni, który obejmować może tylko jedną stronę głowy. Towarzyszą mu często takie objawy jak mdłości, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na hałas. Podobieństwo do objawów migreny, jak i fakt, że występuję na kilka dni przed okresem, przyczyniło się do utworzenia oddzielnej jednostki chorobowej.
Migrena okoporaźna
Jest to rodzaj schorzenia występujący rzadko i wyróżniający się upośledzeniem ruchów gałek ocznych i ostrym bólem głowy. Prowadzi do podwójnego widzenia, opadnięcia powieki i rozszerzenia źrenicy.
Migrena przewlekła
To najbardziej upośledzający funkcjonowanie rodzaj migreny, który dotyczy 1% populacji. Zaczyna się od migreny epizodycznej, powodującej mniej niż piętnaście dni bólu w miesiącu. To ona prowadzi do postaci chronicznej, szczególnie kiedy jest leczona nieprawidłowo. Czynnikami prowokującymi postać chroniczną jest nadużywanie leków, otyłość, stres, zaburzenia snu, zaburzenia psychiczne, chrapanie i urazy głowy i szyi.
Migrena hemiplegiczna
Rodzaj rzadkiej genetycznej formy migreny, inaczej zwanej migreną niedowładową. Jej objawy mogą przypominać objawy udaru mózgu. Leczenie tego typu migreny polega na stosowaniu leków zapobiegawczych i silnych leków podczas ciężkich epizodów. Podczas ciężkich ataków pacjent może doświadczyć przejściowego paraliżu po jednej stronie ciała.
Migrena cykliczna
Jest to łagodna postać schorzenia, która charakteryzuje się występowaniem napadów z długotrwałymi okresami wolnymi od objawów choroby.
Podobne wpisy o migrenie:
Warto wiedzieć
- Migrena miesiączkowa – ból głowy przed i podczas okresu. Leczenie i domowe sposoby
- Napięciowy ból głowy – jak odróżnić od migreny?
- Migrenowy ból głowy – skąd się bierze, jak leczyć
- Migrena – domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości
- Mroczki przed oczami przy migrenie
- Migrena brzuszna – objawy, jak rozpoznać, jak leczyć
- Migrena przedsionkowa – co to jest, objawy, leczenie
- Migrena szyjna – objawy, przyczyny, leczenia
- Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
- Migrena hemiplegiczna – co to, przyczyny, objawy, leczenie
- Migrena u dzieci i nastolatków – przyczyny, objawy, leczenie
- Ile trwa migrena?
- Migrena z aurą – objawy, przyczyny, leczenie
- U kogo najczęściej występują migreny? Dlaczego kobiety są bardziej narażone?
- Migrena w ciąży – jak leczyć, jak sobie radzić, domowe sposoby
- Cierpisz na migreny? Dowiedz się, u jakiego lekarza szukać pomocy!
- ,,Zwykły’’ ból głowy a migrena — jak je rozróżnić? Informacje od lekarzy