Przebieg migreny w zależności od jej rodzaju. Jak przebiega poszczególna migrena?

Migrena ma wiele rodzajów i zwykle dopiero wizyta u lekarza specjalisty i tomografia komputerowa głowy daje możliwość określenia, z jakim rodzajem mamy do czynienia w sytuacji danego pacjenta. Bezpieczne i sprawdzone sposoby leczenie schorzenia są zależne od właściwego rozpoznania. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje migreny?

Jak Przebiega Migrena
Jak przebiega migrena

Migrena bez aury

Migrena bez aury charakteryzuje się napadowymi, pulsującymi bólami głowy. Trwają one minimum cztery godziny, zlokalizowane są w jednej połowie czaszki, z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami. Pacjenci uskarżają się także na nadwrażliwość na dźwięki i światło. 

Migrena z aurą

Ten rodzaj schorzenia ma identyczne objawy jak migrena bez aury, lecz dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia widzenia, takie jak błyski światła, martwe punkty, migotanie, kolorowe światła i wzory w kształcie zygzaków. 

Migrena oczna 

Ten potoczny termin określa dwa rodzaje migreny ujęte w klasyfikacjach medycznych. Częściej określa powszechną migrenę z aurą, jednak taki terminem nazywa się również migrenę siatkówkową. Różnica między nimi polega na tym, że migrena z aurą dotyczy obojga oczu, natomiast migrena siatkówkowa wpływa na jedno oko. 

Migrena siatkówkowa

W tym przypadku tępemu bólowi głowy za oczami promieniującemu na całą głowę towarzyszy tymczasowa częściowa lub całkowita utrata widzenia w jednym oku. Objawy te są w pełni odwracalne i znikają po kilkudziesięciu minutach. 

Migrena przedsionkowa

Temu rodzajowi migreny towarzyszą zawroty głowy, związane z uchem wewnętrznym, nerwami i naczyniami krwionośnymi. Kontrolują one równowagę i percepcję pozycji ciała. Zaburzenie ich pracy powoduje wysyłanie nieprawidłowych informacji do mózgu, a co za tym idzie doprowadza do wrażenia, że ziemia się porusza, pomieszczenie kręci, a pacjent chwieje się lub upada

Migrena szyjna 

Ból głowy pochodzenia szyjnego zlokalizowany jest w tylnej części głowy lub karku i może być tępy, kłujący lub głęboki oraz promieniować do czoła, skroni, barków i ramion. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć zawroty głowy i szumy uszne. Dolegliwości mogą się nasilać podczas aktywności. 

Migrena brzuszna

Zaliczana do dziecięcych zespołów okresowych, występująca u starszych dzieci. Jej objawy to bóle brzucha w okolicy pępkowej, brak apetytu i wymioty. 

Migrena miesiączkowa

Migrena menstruacyjna to ból głowy związany z miesiączkowaniem, narastający i pulsacyjny, zlokalizowany w okolicach skroni, który obejmować może tylko jedną stronę głowy. Towarzyszą mu często takie objawy jak mdłości, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na hałas. Podobieństwo do objawów migreny, jak i fakt, że występuję na kilka dni przed okresem, przyczyniło się do utworzenia oddzielnej jednostki chorobowej. 

Migrena okoporaźna

Jest to rodzaj schorzenia występujący rzadko i wyróżniający się upośledzeniem ruchów gałek ocznych i ostrym bólem głowy. Prowadzi do podwójnego widzenia, opadnięcia powieki i rozszerzenia źrenicy. 

Migrena przewlekła

To najbardziej upośledzający funkcjonowanie rodzaj migreny, który dotyczy 1% populacji. Zaczyna się od migreny epizodycznej, powodującej mniej niż piętnaście dni bólu w miesiącu. To ona prowadzi do postaci chronicznej, szczególnie kiedy jest leczona nieprawidłowo. Czynnikami prowokującymi postać chroniczną jest nadużywanie leków, otyłość, stres, zaburzenia snu, zaburzenia psychiczne, chrapanie i urazy głowy i szyi. 

Migrena hemiplegiczna

Rodzaj rzadkiej genetycznej formy migreny, inaczej zwanej migreną niedowładową. Jej objawy mogą przypominać objawy udaru mózgu. Leczenie tego typu migreny polega na stosowaniu leków zapobiegawczych i silnych leków podczas ciężkich epizodów. Podczas ciężkich ataków pacjent może doświadczyć przejściowego paraliżu po jednej stronie ciała.

Migrena cykliczna

Jest to łagodna postać schorzenia, która charakteryzuje się występowaniem napadów z długotrwałymi okresami wolnymi od objawów choroby

e-Konsultacja z Receptą Online Migrena

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.