Receptomat | e-Recepta w 5 min

Migrenowy ból głowy w ciąży — podpowiadamy jak sobie z nim radzić

Istnieje wiele czynników mogących wywołać ból głowy w ciąży — może być wywołany przeziębieniem lub infekcją, zmianami hormonalnymi lub odstawieniem mocnej kawy czy papierosów. Nie każdy ból głowy wymaga jednak natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. Dobrze, aby wspomnieć o nim lekarzowi prowadzącemu podczas wizyty kontrolnej. Kiedy domowe sposoby na zwalczanie bólu są nieskuteczne lub pojawiają się inne objawy, takie jak gorączka, wymioty, omdlenie, sztywność karku, należy skorzystać z pomocy medycznej i wykonać dodatkowe badania. migrenowy ból głowy w ciąży

Spis treści

Migrena w ciąży 

Migrena w ciąży dotyczy 10-15% kobiet ciężarnych i dla wielu jest to pierwsze doświadczenie z tym schorzeniem. Atakuje najczęściej w pierwszym trymestrze, kiedy zachodzą najintensywniejsze zmiany hormonalne. Wciąż nieznane są dokładne przyczyny powstawania migreny. Zakłada się, że to wysokie stężenie hormonów ciążowych prowadzi do rozregulowania ciśnienia krwi i rozszerzania naczyń krwionośnych, co powoduje dolegliwości bólowe.

Migrena w ciąży nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Nie zwiększa ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu ani wad rozwojowych. Jednak jest mocno uciążliwa dla przyszłej mamy i pogarsza komfort życia. Bóle migrenowe w ciąży mają zazwyczaj lekki lub umiarkowany przebieg, a ból rzadko osiąga maksymalne natężenie. Często u kobiet, które cierpiały na migrenę jeszcze przed ciążą, dochodzi do zmniejszenia ilości napadów bólu, lub nawet całkowitego ich ustąpienia, do momentu zakończenia karmienia piersią. 

Tabletki na migrenę w ciąży

Większość leków bez recepty pomocnych na migrenę nie może być stosowana w ciąży ze względu na swoje teratogenne działanie na płód. Jedynym lekiem dozwolonym w tym czasie jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie przeciwzapalnie. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Inną substancją pomocną podczas bóli migrenowych w czasie ciąży jest kofeina. Chociaż wymieniana jest jako substancja prowokująca migrenę, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie jej w dawce nieprzekraczającej 200 mg. 

Migrena — domowe sposoby na ból w ciąży 

Przy niewielkich możliwościach farmakologicznych, kobiety ciężarne muszą znaleźć skuteczne, domowe sposoby na migrenę. Podstawą jest zdrowy styl życia i maksymalna redukcja stresu. Ważny jest także adekwatny do możliwości, regularny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Kobiety w ciąży powinny dbać o odpowiednią długość i jakość snu, a także odpowiednie nawodnienie organizmu. Inne sposoby na walkę z bólem w czasie ciąży to:

 • odpoczynek w zaciemnionym pokoju,

 • cisza,

 • joga,

 • medytacja,

 • masaże,

 • akupunktura,

 • drzemka,

 • napary z ziół,

 • chłodne okłady na czoło,

 • relaksująca kąpiel lub prysznic,

 • aromaterapia,

 • ćwiczenia oddechowe.

Są to w pełni bezpieczne, domowe sposoby na ból głowy w ciąży i można je stosować bez obaw o zdrowie maluszka. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także z głodu, dlatego ważne są regularne, zbilansowane posiłki, bogate w owoce i warzywa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia napadów, należy unikać zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, dymu tytoniowego, przetworzonego jedzenia, cukru, hałasu, stresu, zbyt mocnego światła i zmęczenia. Do samoobserwacji pacjentki doskonale sprawdzi się prowadzenie dziennika migrenowego

Migrena z aurą w ciąży — czy jest niebezpieczna dla dziecka?

Migrena z aurą objawia się zaburzeniami widzenia, mroczkami i błyskami pojawiającymi się przed oczami, zaburzeniami czucia, mrowieniem kończyn, niedowładami. Objawy te, szczególnie jeśli migrena pierwszy raz występuje w ciąży, mogą budzić przerażenie. Występują przed napadem bólu migrenowego i trwają nie więcej niż godzinę. Jednak oprócz nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących przyszłej mamie, objawy te nie mają wpływu na życie i zdrowie dziecka. 

W leczeniu migreny stosuje się m.in. Zolmiles.

e-Konsultacja z Receptą Online

Migrena

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o migrenie: