Ile trwa migrena?

Ile trwa migrena

Ile trwa migrena?

Najważniejsze informacje:

  • Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która manifestuje się intensywnymi  i długotrwałymi bólami głowy, często z objawami towarzyszącymi.
  • Czas trwania migreny jest zmienny i zwykle trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.
  • Większość pacjentów po 50. roku życia doświadcza zmniejszenia częstotliwości ataków migreny.
  • Współczesne metody leczenia migreny pozwalają na złagodzenie objawów, skrócenie czasu trwania epizodów i ograniczenie ich liczby.

Migrena to skomplikowana przypadłość, która objawia się najczęściej intensywnym bólem głowy wraz z objawami towarzyszącymi, takimi jak nadwrażliwość na światło i dźwięki, mdłości, czy wymioty. Ataki migreny różnią się nasileniem, częstotliwością i czasem utrzymywania się objawów. Typowe trwają od 4 do 72 godzin i pojawiają się kilka razy w życiu, ale u niektórych pacjentów mogą występować kilkanaście razy w ciągu miesiąca. Współczesne leki przeciwmigrenowe i profilaktyczne mogą zmniejszyć dolegliwości oraz częstotliwość epizodów migreny i poprawić jakość życia pacjentów. 

Migrena – ile trwa? Choroba na całe życie

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. To przewlekła choroba neurologiczna, która dotyka ludzi na całym świecie, wpływając nie tylko na ich zdrowie fizyczne, ale także emocjonalne i społeczne. Wiele osób chorujących na migrenę odczuwa ją przez całe życie, ale częstotliwość, charakter i nasilenie objawów może się zmieniać w różnych etapach życia.

Migrena zaczyna się zazwyczaj w wieku młodzieńczym lub wczesnej dorosłości. Rzadko ujawnia się po 40. roku życia. Wielu pacjentów doświadcza regularnych epizodów przez wiele lat. Ataki migreny mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Duże różnice dotyczą również częstotliwości epizodów. Niektóre osoby doświadczają ich tylko parę razy w życiu, u innych mogą występować nawet kilkanaście razy w miesiącu.  Wraz z upływem czasu charakterystyka i częstotliwość ataków migreny mogą się zmieniać. Zwykle objawy stają się mniej intensywne i/lub występują rzadziej. Często również pacjenci zwracają większą uwagę na objawy zwiastujące lub potrafią powiązać ataki z konkretnymi wyzwalaczami.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Po przekroczeniu 50. roku życia obserwuje się wyraźne zmniejszenie częstotliwości ataków migreny. Choć dokładne przyczyny tego zjawiska nie zostały poznane, spekuluje się, że może to być związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie wraz z wiekiem. Dotyczy to przede wszystkim kobiet.  

Jak długo trwa migrena?

Migrena objawia się różnorodnymi symptomami, a najbardziej charakterystyczny jest intensywny ból głowy. Czas trwania migreny nie jest jednakowy dla wszystkich pacjentów, różnice mogą występować również pomiędzy poszczególnymi atakami u konkretnej osoby. Średnio szacuje się, że atak migreny trwa od 4 do 72 godzin, ale jego długość może się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak podejmowane leczenie, warunki środowiskowe,  czy współwystępowanie innych schorzeń.

Ile może trwać migrena – epizod z aurą

Migrena z aurą to charakterystyczny rodzaj przypadłości, w którym przed bólem głowy pojawia się zespół objawów neurologicznych – zaburzeń widzenia, czucia, zawrotów głowy, niedowładów. Aura trwa najczęściej od kilku minut do godziny i zazwyczaj kończy się wraz z nadejściem typowych dolegliwości, które podobnie jak w przypadku migreny bez aury, utrzymują się średnio od 4 do 72 godzin

Warto zaznaczyć, że nie u wszystkich pacjentów z migreną z aurą pojawia się ból głowy. Niektórzy doświadczają jedynie typowych dla niej zaburzeń neurologicznych, stanowiących jedyny objaw migreny. 

Ile dni trwa migrena – przewlekły charakter przypadłości

U niektórych pacjentów migrena ma charakter przewlekły. Przypadłość diagnozuje się, gdy ból głowy utrzymuje się przez minimum 15 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące. Istotne w rozpoznaniu jest również, aby przynajmniej 8 epizodów w miesiącu spełniało kryteria migreny.

Przewlekła migrena może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie pacjentów, dlatego jest wskazaniem do leczenia profilaktycznego. 

Czy migrena może trwać 2 tygodnie?

Średni atak migreny utrzymuje się zwykle do 72 godzin, ale u niektórych pacjentów może trwać dłużej. W rzadkich przypadkach ból głowy utrzymuje się dłużej, a przypadłość określa się mianem stanu migrenowego. W czasie trwania stanu migrenowego często obserwuje się zmienny charakter bólu, objawy mogą słabnąć i znowu się nasilać. 

Migrena trwająca powyżej kilku dni (nawet dwa tygodnie) może wskazywać na różne powikłania i wymaga konsultacji z lekarzem. Często jest efektem wcześniejszego nadużywania leków przeciwbólowych.

Migrena – jak długo trwa ból po zażyciu leków?

Współczesna medycyna oferuje wiele leków wpływających na łagodzenie objawów lub skracających ataki migreny. Szybkość działania preparatów leczniczych zależy przede wszystkim od ich rodzaju, postaci, a także momentu podania. Wyższą skuteczność uzyskuje się zazwyczaj w przypadku podania leków bezpośrednio po wystąpieniu objawów migreny (lub pojawieniu się aury). 

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!

Typowe leki przeciwmigrenowe, np. sumatryptan (m.in. ApoMigra, Frimig, Imigran, Sumigra, Sumatriptan) dostępne są  w kilku postaciach, a każdą z nich cechuje nieco inny czas działania. W przypadku iniekcji podskórnej efekty obserwuje się zwykle po około 15 minutach. Po podaniu aerozolu do nosa ok. 15-30 minut, w przypadku czopków i tabletek doustnych na pierwsze efekty należy poczekać minimum 30 minut. 

Warto pamiętać, że skuteczność leków może się różnić w zależności od osoby oraz od charakterystyki i nasilenia danego epizodu migreny. Niezależnie od rodzaju preparatu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących stosowania przepisanych leków. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ nadużywanie leków przeciwbólowych może prowadzić do powikłań w postaci przewlekłych bólów głowy.

Czym jest stan migrenowy – ile trwa?

Stan migrenowy to długotrwały epizod migreny. Przypadłość rozpoznaje się, kiedy ból głowy i objawy charakterystyczne dla migreny nie ustępują po upływie 72 godzin, pomimo podejmowanych prób leczenia. W czasie trwania dolegliwości ich nasilenie może się zmieniać, ale niezależnie od intensywności, przedłużający się ból głowy wpływa na jakość funkcjonowania pacjenta. Szczególnie że mogą mu towarzyszyć inne, typowe objawy migreny, takie jak mdłości i nadwrażliwość na bodźce.

Stan migrenowy może być powikłaniem migreny lub skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych. 

Utrzymywanie się objawów powyżej 72 godzin jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem.