Migrena miesiączkowa – ból głowy przed i podczas okresu.  Leczenie i domowe sposoby

Najważniejsze informacje:

  • Migrena miesiączkowa to specyficzny rodzaj migreny, który ma związek z cyklem miesiączkowym kobiety, a głównym czynnikiem wyzwalającym jest gwałtowny spadek poziomu estrogenów.
  • Objawy migreny miesiączkowej obejmują intensywny ból głowy, mdłości, a także nadwrażliwość na bodźce.
  • Leczenie migreny miesiączkowej może obejmować leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe, a w przypadku ciężkich dolegliwości specyficzne leczenie profilaktyczne.
  • Istnieją również domowe sposoby na łagodzenie objawów migreny miesiączkowej, takie jak relaksacja, masaże, napary ziołowe i odpoczynek.
Migrena miesiączkowa

Migrena miesiączkowa to złożony problem medyczny, który dotyka wielu kobiet. Przypadłość charakteryzuje się występowaniem intensywnych bólów głowy przed lub w trakcie miesiączki, a często również innych, typowych objawów migreny. Istnieje kilka sposobów leczenia migreny miesiączkowej i chociaż leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe stosowane są podobnie jak w innych postaciach przypadłości, istnieją wyraźne różnice w leczeniu profilaktycznym. Z czego wynika migrena miesiączkowa i jakie leki stosuje się w celu złagodzenia dolegliwości?

Ból głowy podczas okresu – migrena menstruacyjna

Migrena menstruacyjna jest specyficznym rodzajem migreny, który dotyka wiele kobiet w okresie okołomiesiączkowym.  Zachodzące zmiany hormonalne często wpływają na pogorszenie samopoczucia, a niekiedy również na występowanie intensywnych bólów głowy, wymiotów i nadwrażliwości na bodźce, czyli typowych objawów migreny. Dolegliwości bólowe mogą być na tyle dokuczliwe, że stanowią przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu i powoduje konieczność rezygnacji z normalnych aktywności.

Ból głowy i mdłości podczas okresu są częstym zjawiskiem, ale migrena miesiączkowa charakteryzuje się bardzo intensywnym i charakterystycznym bólem oraz występowaniem innych, specyficznych objawów migreny.

Migrena miesiączkowa – objawy

Migrena miesiączkowa charakteryzuje się typowymi objawami migrenowymi, które mogą znacząco wpływać na jakość życia kobiet w trakcie okresu. Wśród najważniejszych można wyróżnić: 

  • silny, pulsujący ból głowy, często odczuwany po jednej stronie głowy,
  • nadwrażliwość na światło, zapachy, dźwięki,
  • mdłości i wymioty, mogące znacznie nasilać dyskomfort,
  • zaburzenia widzenia, takie jak mroczki, migotanie lub tymczasowe utraty ostrości wzroku, występujące przed pojawieniem się bólu głowy (aura wzrokowa),
  • osłabienie i zmęczenie,
  • trudności z koncentracją,
  • zawroty głowy (czasami),
  • zmiany nastroju, związane z wahaniami hormonów.

Rozpoznanie migreny miesiączkowej opiera się na dokładnym opisie objawów oraz ich powtarzalności w kolejnych cyklach miesiączkowych. 

Ból głowy przy miesiączce jest stosunkowo częstą dolegliwością, która nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem. Wskazaniem do diagnostyki może być również nietypowy ból głowy po okresie, szczególnie jeśli pojawił się nagle lub towarzyszą mu niepokojące symptomy. 

Ból głowy przy okresie – przyczyny

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawianie się bólu głowy podczas miesiączki jest gwałtowny spadek poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Estrogeny, będące jednymi z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych, odgrywają kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie kobiety, mają również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Dokładny mechanizm występowania bólów głowy przy miesiączce nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Istnieją teorie sugerujące, że spadek estrogenu może powodować intensywne zmiany w aktywności neuronów. To może prowadzić do zaburzeń w komunikacji między komórkami nerwowymi i wpływać na występowanie różnych objawów neurologicznych, m.in. bólu głowy. Gwałtowne zmiany poziomu estrogenów mogą wpływać również na przepływ krwi w mózgu i wywoływać atak migreny.

Migrena miesiączkowa – leczenie

Leczenie migreny miesiączkowej obejmuje różnorodne metody, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb konkretnych pacjentek. W przypadku silnych objawów, wskazujących na konieczność podjęcia farmakoterapii stosuje się przede wszystkim leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwmigrenowe. Istotnym elementem terapii może być również specyficzne leczenie profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie częstotliwości i nasilenia ataków migrenowych.

Duże wpływ na łagodzenie objawów przy migrenie miesiączkowej mają również techniki relaksacyjne, niwelujące napięcie, oraz biofeedback, czyli umiejętność kontrolowania niektórych funkcji fizjologicznych prowadzące do zmniejszenia bólu. Pomocne mogą być również relaksujące napary ziołowe (imbir, mięta pieprzowa, kozłek lekarski, piwonia). 

Migrena miesiączkowa – leki

Leczenie migreny miesiączkowej opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwbólowych, które łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce. W przypadku silniejszych dolegliwości lekarz może zalecić leki przeciwmigrenowe, przede wszystkim tryptany, które działają poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu i blokowanie sygnałów bólowych. Jeśli pacjentka doświadcza cyklicznych, bardzo silnych migren miesiączkowych możliwe jest również leczenie profilaktyczne, zmniejszające ryzyko wystąpienie ataku migreny. 

W odróżnieniu od innych postaci przypadłości, w leczeniu profilaktycznym migreny miesiączkowej stosuje się tryptany, przede wszystkim frowatryptan, NLPZ i magnez, a w niektórych przypadkach również estrogeny. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj przez 2-3 dni przed planowaną miesiączką i na początku okresu. 

Migrena miesiączkowa – domowe sposoby

Pacjentki z migreną miesiączkową mogą stosować również naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości, które mogą być skuteczne, szczególnie przy lekkich lub umiarkowanych dolegliwościach. Wśród najczęściej wykorzystywanych metod można wyróżnić:

  • techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, które mogą pomóc w łagodzeniu bólów głowy i napięcia związanego z migreną,
  • zimne lub ciepłe okłady na czoło i kark,
  • masaż głowy i karku, który może pomóc w złagodzeniu napięcia mięśniowego,
  • herbatki ziołowe działające relaksująco (mięta, melisa, rumianek, kozłek lekarski),
  • unikanie czynników wyzwalających (stresu, niektórych produktów spożywczych, nadmiernego zmęczenia).

Domowe sposoby na migrenę miesiączkową mogą stanowić wsparcie dla leczenia konwencjonalnego

e-Konsultacja z Receptą Online Migrena

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.