Cierpisz na migreny? Dowiedz się, u jakiego lekarza szukać pomocy!

Nie każdy ból głowy wymaga wykonania badań czy nawet konsultacji lekarskiej. Jeśli bóle pojawiają się rzadko, raz na kilka tygodni lub miesięcy i nie towarzyszą im żadne inne objawy, najczęściej będą to bóle typu napięciowego. Jednak kiedy objawy przypominają migreny, są częstsze i występują z innymi niepokojącymi zmianami, należy udać się na konsultację z lekarzem neurologiem, który na podstawie wywiadu prawidłowo rozpozna migrenę. 

Napad Migreny
Napad migreny

W jaki sposób neurolog potwierdza migrenowy ból głowy?

W diagnostyce migreny stosowane są kryteria stworzone przez Komitet Klasyfikacji i Bólów Głowy Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. W przypadku pierwotnych bólów głowy nie ma charakterystycznych badań, które pozwoliłyby na rozpoznanie schorzenia. Rozpoznanie i zaklasyfikowanie bólu głowy przeprowadza się na podstawie rozmowy z pacjentem, podczas której wspólnie ustala się wszystkie cechy bólu. Tylko lekarz neurolog jest w stanie rozpoznać migrenę.

Wielu pacjentów mylnie twierdzi, że cierpi na migrenowy ból głowy, a w rzeczywistości przyczyna bólu jest zupełnie inna. Do pełnego obrazu potrzebne są badania diagnostyczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć inną chorobę. Ponadto, oprócz ogólnych badań przeprowadza się badania neurologiczne, okulistyczne, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub RTG. 

Międzynarodowa klasyfikacja bólów głowy określa, że na migrenę wskazuje więcej niż pięć napadów, bóle trwające od pięciu do siedemdziesięciu dwóch godzin, towarzyszące nudności, wymioty i brak innych czynników odpowiedzialnych za ból. 

Migrena — leczenie 

Leczenie migreny nie należy do najłatwiejszych. Główne cele leczenia to przerwanie bólu i zapobieganie jego ponownemu wystąpieniu. Niezwykle istotna jest ścisła, indywidualna współpraca pacjenta z lekarzem neurologiem. Lekarz rodzinny również może prowadzić leczenie, jeśli zna obraz kliniczny, klasyfikację i kryteria rozpoznania. Jednak w większości lekarze rodzinni nie mają czasu na tak szczegółowy wywiad, jakiego wymaga badanie neurologiczne. 

Kluczowy jest odpowiedni dobór leków, który poprzedzony jest zwykle wieloma próbami, aby znaleźć odpowiedni preparat. Niektóre leki sprawdzające się u jednych pacjentów, nie dają rezultatów w przypadku innych i wymagają zmiany leczenia.

Najlepsze efekty przynosi współpraca z lekarzem prowadzona na analizie dzienniczka migrenowego prowadzonego przez pacjenta. Mimo tego, że migrena jest chorobą przewlekłą, dzięki leczeniu farmakologicznemu, niefarmakologicznym metodom zwalczania bólu i profilaktyce, można sobie poradzić z napadami migreny lub mocno zredukować ich ilość.

Migrena — domowe sposoby 

Kiedy zbliża się napad lub ból już się zaczął, przede wszystkim należy usunąć lub zminimalizować jego przyczynę. Korzystne będzie zasłonięcie okien, położenie się do łóżka i krótka sesja relaksacji, medytacji lub jogi. Poinformowanie domowników o potrzebie spokoju, zgaszenie lamp, ciche, wygodne i wentylowane pomieszczenie ułatwią zaśnięcie, a sen pomoże złagodzić ból i w tym czasie zaczną działać leki.

Tabletki na migrenę

Na łagodny przebieg migreny mogą podziałać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjmować większej dawki leku niż sugeruje ulotka, nawet jeśli nie widać poprawy. Silna migrena z aurą, mdłościami, wymiotami, światłowstrętem, będzie odporna na leki bez recepty. W takich przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Migrena — co pomaga podczas napadu bólu?

Znalezienie sposobów łagodzących ból to indywidualna sprawa każdego pacjenta, nie u wszystkich sprawdzi się to samo. Pacjenci polecają m.in. ciepłe lub zimne okłady na głowę, relaksującą kąpiel lub prysznic lub akupunkturę.

e-Konsultacja z Receptą Online Migrena

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.