,,Zwykły’’ ból głowy a migrena — jak je rozróżnić? Informacje od lekarzy

Bóle głowy, zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy, podzielone są na: bóle wtórne, wynikające z obecności chorób, urazów lub stanów zapalnych (np. alergia, grypa, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, nadciśnienie) oraz bóle pierwotne, będące chorobą samą w sobie (do których zalicza się migrena i napięciowy ból głowy). 

Migrena A Zwykly Bol Glowy
Migrena

Silne bóle głowy wielu osobom kojarzą się z migreną, ponieważ jest to jej najbardziej znany objaw, lecz w praktyce nie każdy ból głowy nią jest. Migrena jest chorobą złożoną, dlatego wymaga dokładnej diagnostyki medycznej. Nieznane są dokładne przyczyny jej występowania. Przyjmuje się, że jest to połączenie predyspozycji genetycznych, zmian naczyniowych i większej wrażliwości mózgu na bodźce. Często migrena pojawia się w okresie dojrzewania, a po tym okresie samoistnie ustaje. 

Migrena — objawy świadczące o migrenowym bólu głowy

Nie każdy ból głowy to migrena. Objawy niemające podłoża migrenowego zwykle mają przyczynę w czynnikach zewnętrznych. Migrenę można rozpoznać po czasie trwania bólu. Zwykły ból zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach. Atak potrafi towarzyszyć nawet 72 godziny i nie reagować na leki przeciwbólowe.

Migrena z kolei to bardzo silny ból głowy, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Mogą jej towarzyszyć nudności, wymioty, biegunki, nadwrażliwość na dźwięk i światło. Nadchodzący atak migreny można rozpoznać po uczuciu lęku i niepokoju, nadwrażliwości na zapachy, zaparciach, biegunkach, wielomoczu, ślinotoku i zaburzeniach słuchu lub wzroku. 

Migrena z aurą 

Aura jest to zespół objawów neurologicznych, które związane są przede wszystkim z narządem wzroku, pojawiających się zwykle chwilę przed wystąpieniem migrenowego bólu głowy. Aurę poznamy po nagłym pogorszeniu widzenia powstającym w wyniku skurczu naczyń krwionośnych oraz pojawiających się mroczkach. Mogą pojawić się także białe plamy, zaburzające pole widzenia. Do ograniczonego widzenia może dołączyć również drętwienie kończyn. Objawy te trwają zwykle krócej niż cała migrena, od pięciu minut do godziny. 

Migrena — gdzie boli atak migreny?

Zwykły ból głowy odczuwalny jest w całej głowie. Najczęściej zlokalizowany jest w okolicy ciemieniowej i czoła lub w obszarze karku i potylicy. Natomiast migrenowy ból głowy charakteryzuje się bólem występującym z jednej strony głowy, w okolicach czoła, skroni i oczodołu, który nasila się podczas wykonywania codziennych obowiązków lub aktywności fizycznej. 

Migrenę można rozpoznać po silnym, pulsującym albo tępym bólu. Diagnozuje się ją trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, natomiast zwykły ból występuje z taką samą częstością. 

Migrena — jak leczyć? 

Ból bez podłoża migrenowego można zwalczyć przy pomocy łagodnych leków przeciwbólowych. Często ustępuje on bez zapadania w sen. Natomiast migrenowy ból głowy często kończy się snem, z którego następnie obudzimy się już bez bólu. Niestety migrena nie ustępuje po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty jak paracetamol, ibuprofen czy naproksen. Mogą być konieczne leki przepisane przez lekarza, zawierające w swoim składzie alkaloidy sporyszu, specjalne tabletki na migrenę czy leki przeciwwymiotne. 

Migrena — przyczyny pojawienia się choroby

Istnieje wiele czynników, które mogą być odpowiedzialne za pojawienie się bólu głowy – niewystarczająca ilość snu, duża ilość papierosów, zmiany atmosferyczne, stres. Jednak migrena reaguje na inne czynniki, wśród których wyróżniamy niektóre produkty spożywcze, kawę, herbatę, alkohol, a także pulsujące światło czy zmianę rytmu dnia.  

e-Konsultacja z Receptą Online Migrena

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.