Rodzaje łysienia a sposób leczenia

Łysienie należy odróżnić od nadmiernego wypadania włosów. Ten drugi proces najczęściej ma charakter przemijający i jest związany z czynnikami zewnętrznymi. Po ich wyeliminowaniu problem ustępuje. Łysienie natomiast to choroba, która przejawia się w zaprzestaniu produkcji nowych włosów. Na początku wytwarzany włos jest coraz cieńszy i słabszy, aż finalnie nie wyrasta wcale. Jak możemy sklasyfikować rodzaje łysienia? Czy łysienie da się wyleczyć? 

Lysienie
Łysienie

Rodzaje łysienia

Podstawowy podział jest uzależniony przede wszystkim od dwóch czynników: genetycznych oraz egzogennych związanych z działaniem różnych bodźców zewnętrznych. Na te pierwsze niestety nie mamy wpływu. Możemy jednak podejmować różnego rodzaju działania wykluczające czynniki zewnętrzne negatywnie oddziałujące na stan włosów.

Łysienie telogenowe

Jest to najczęściej występująca przyczyna przerzedzenia włosów.  Pojawia się, gdy zbyt wiele włosów wchodzi w fazę spoczynku, a następnie wypada. Bardzo charakterystyczny dla tego typu łysienia jest utajony przebieg – włosy wypadają dopiero kilka miesięcy po zadziałaniu niepożądanego bodźca zewnętrznego.

Łysienie androgenowe

To najpowszechniejszy rodzaj łysienia, który ma podłoże genetyczne i stanowi 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia. Dotyka bardzo dużej liczby mężczyzn – niemal 80% z nich boryka się z tym problemem. Nie omija też pań. Szacuje się, że nawet 40% kobiet zmaga się z łysieniem androgenowym. 

Łysienie androgenowe męskie przebiega w sposób stopniowy. Zaczyna się od skroni. Na czubku głowy pojawiają się płytkie zakola, które wraz z upływem czasu pogłębiają się. Z czasem pozostaje tylko wąski pas włosów z tyłu i po bokach głowy.

Do łysienia androgenowego u kobiet dochodzi w sytuacjach braku równowagi hormonalnej: w przypadku zbyt wysokiego stężenia hormonów męskich we krwi lub zbyt niskiego poziomu hormonów żeńskich. Na zaburzenia tego typu wpływ mogą mieć np. zespół policystycznych jajników, a także menopauza. Swoistym pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, że rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. Włosy ulegają jednak znacznemu przerzedzeniu w okolicy ciemieniowej i czołowej.

Łysienie plackowate

W jego przebiegu na skórze głowy tworzą się łyse obszary o różnym kształcie i wielkości. Przyczyny występowania tego typu łysienia nie są do końca poznane. Wiele wskazuje na to, że może być odpowiedzią autoimmunologiczną organizmu. W złośliwej odmianie łysienia plackowatego włosy nie odrastają samoistnie. Zjawisko może mieć charakter trwały lub przemijający, często nawraca – przebiega inaczej u każdego pacjenta.

Łysienie bliznowaciejące

Najrzadszy rodzaj łysienia,  prowadzący do nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych. Zostają one zastąpione przez tkankę łączną włóknistą, przez co dochodzi do zniszczenia ich struktury.

Łysienie poporodowe

Łysienie poporodowe jest skutkiem drastycznych zmian poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Występuje ok. 3-6 miesiąca po porodzie i często stanowi spore zaskoczenie dla młodej mamy. Jest to proces całkowicie fizjologiczny. Wypadają te włosy, które nie wypadły w trakcie ciąży – oddziaływał na nie nadmiar estrogenów, hamując fazę obumierania. 

Łysienie po chemioterapii

Związane jest z podaniem pacjentowi leków cytostatycznych. Ich działanie polega na blokowaniu podziału komórek. Ponieważ nie działają jedynie wybiórczo na nowotwór, atakują także macierz włosa niszcząc jego DNA. W efekcie dochodzi do osłabienia, a następnie wypadnięcia włosów. O tym, jak ważne są włosy dla człowieka świadczyć może fakt, że prawie połowa pacjentek onkologicznych uważa łysienie za najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Proces ten jest na szczęście odwracalny w znakomitej większości przypadków.

Sposoby leczenia łysienia

  • Leczenie doustne – powinno być zastosowane po konsultacji z lekarzem i diagnostyce.
  • Wcierki – wszelkiego rodzaju szampony, odżywki, ampułki i inne preparaty wciera się miejscowo w skórę głowy, stymulują włosy do wzrostu,
  • Osocze bogatopłytkowe – mezoterapia z wykorzystaniem osocza jest bardzo skuteczną metodą leczenia łysienia. Osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta silnie stymuluje mechanizmy regeneracji,
  • Komórki macierzyste – w pierwszym kroku pozyskuje się komórki z odpowiednio opracowanej tkanki tłuszczowej, a następnie gotowy preparat podaje się pacjentowi w formie iniekcji,
  • Przeszczep włosów.

Łysienie to problem znacznej części naszego społeczeństwa. Można jednak jemu zaradzić konsultując się ze specjalistą.

e-Konsultacja z Receptą Online Łysienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.