6 skutecznych sposobów na wypadanie włosów – sprawdź je

Z nadmiernym wypadaniem włosów zmagali, zmagają lub będą zmagać się właściwie wszyscy. Problem ten dotyka  kobiet, mężczyzn oraz dzieci, bez względu na wiek i pozycję społeczną. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele, od genetyki począwszy, przez choroby, aż na stylu życia skończywszy. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia faktycznej przyczyny, bo dzięki temu leczenie może być skuteczniejsze i szybsze. Na szczęście wypadanie włosów to proces w dużej mierze odwracalny. Jak sobie z nim radzić? Oto 6 skutecznych sposobów.

Sposoby Na Wypadanie Wlosow
Sposoby na wypadanie włosów

Zbilansowana dieta

Rozumiana jako plan żywieniowy, w którym wszystkie składniki są dostarczane organizmowi we właściwych proporcjach. Wypadające włosy to oznaka, że cierpimy na niedobór mikroelementów potrzebnych komórkom skóry głowy do utrzymania włosa w cebulkach. Dieta, której główne komponenty to świeże warzywa i owoce, jest podstawą. Dobrze jest także włączyć produkty zawierające aminokwasy – są one budulcem białka potrzebnego również włosom. Do utrzymania włosów w dobrej kondycji bardzo ważne są witaminy z grupy B. Znajdziemy je w mięsie, orzechach oraz warzywach strączkowych. Cennym źródłem tej witaminy, a także witaminy A oraz żelaza i innych mikroelementów, jest jajko. Tylko urozmaicona dieta, bazująca na wszystkich grupach produktowych zagwarantuje właściwą podaż niezbędnych mikro i makroelementów.

Odpowiednia suplementacja

Codzienne menu osób cierpiących na nadmierne wypadanie włosów powinno zawierać produkty bogate w szereg witamin, m.in: A, E, B, D, ale także żelazo, selen i cynk. W przypadku stwierdzenia niedoborów bardzo ważnym krokiem jest ich suplementacja. Odpowiednio dobrany preparat na wypadanie włosów wzmacnia zarówno skórę głowy, jak i włókna włosowe oraz poprawia mikrokrążenie. Ostatnio sporo się mówi się też o suplementacji biotyny, która jest nam potrzebna przede wszystkim do syntezy białek, tłuszczów i węglowodanów. Zaburzenia tych procesów może skutkować problemami skórnymi oraz nadmiernym wypadaniem włosów.

Właściwa pielęgnacja

Aby zatrzymać wypadanie włosów, należy skrupulatnie przeanalizować nasze postępowanie w czasie ich pielęgnowania. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków (warto inwestować w kosmetyki przebadane dermatologicznie, o prostych, naturalnych składach), ale także sam sposób mycia włosów i skóry głowy. Ciągnięcie i szarpanie podczas czesania również skutkuje naruszeniem struktury włosa, w konsekwencji jego osłabieniem i wypadnięciem. Wszelkie zabiegi stylizacyjne z użyciem wysokiej temperatury – suszenie, prostowanie, kręcenie – także nie sprzyjają włosom. Zmiana tych nawyków po pewnym czasie przynosi rezultaty. 

Kuracje do włosów

Kuracje do włosów to bardzo skoncentrowane produkty zawierające wiele silnych substancji pielęgnacyjnych. Występują w postaci olejków, toników, ampułek, wcierek. Wnikają one w głąb struktury włosa, dzięki czemu włos otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Poszczególne kuracje przeznaczone są dla różnego typu włosa, dostosowane do konkretnego problemu, z jakim się borykamy. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji, dobrze jest umówić się ze specjalistą, który na podstawie wywiadu (ewentualnej dalszej diagnostyki) dobierze zestaw dedykowany specjalnie dla nas.

Leczenie farmakologiczne

Niekiedy problemy z wypadaniem włosów mają podłoże chorobowe. W tym przypadku kluczową kwestią jest prawidłowa diagnoza lekarska i dopasowanie leków do trapiącej nas przypadłości. Preparaty na wypadanie włosów dla mężczyzn i kobiet zawierają substancje pobudzające wzrost włosów. Dzięki temu poprawiają mikrokrążenie skóry głowy, umożliwiając lepszy dopływ substancji odżywczych do cebulki włosa. 

Jeżeli cierpisz na nadmierne wypadanie włosów, warto pomyśleć o wizycie u trychologa lub dermatologa.

Zabiegi w gabinecie

W przypadku zaawansowanego i postępującego wypadania włosów pomocne mogą być zabiegi nowoczesnej kosmetologii. Na poprawę gęstości włosów stosowany jest laser, którego działanie pobudza cebulki do wzrostu włosa i jego regeneracji. Odpowiednie wykonanie i moc działania zapewnia w tym przypadku seria zabiegów przeprowadzona w specjalistycznym gabinecie. Kolejną metodą leczenia łysienia jest terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Pozyskane z krwi pacjenta i podane w formie iniekcji, silnie stymuluje mechanizmy regeneracji. Polecana jest także mezoterapia. Polega na podawaniu pod skórę specjalnie opracowanych koktajli ze składnikami aktywnymi, aktywizującymi cebulki włosowe.

e-Konsultacja z Receptą Online Łysienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.